Wpis z mikrobloga

ale dla przykładu 110x5 wolnym tempem naprawdę lepiej przełoży się w budowaniu siły niż 115x8?


@stefan8800: Obstawiałbym że "to zależy" i trzeba to rozpatrywać w kontekście całych mezo/makrocykli treningowych bo jedna i druga wariacja boju ma swoje zastosowanie (np. wyczytałem gdzieś że tempo mniej obciąża CUN względem porównywalnie trudnej serii robionej normalnie)
@stefan8800: trening z intensywnością relatywna na poziomie 85%+ i wolnym tempie (rekrutacja wysokoprogowych jednostek motorycznych) jest uważana za podstawę bufowania hipertrofii/siły

@stefan8800: nie chodzi o wybór tempa pracy. Chodzi o to że gdy znajdziesz się (oczywiście to sprawa indywidualna) powyżej relatywnej intensywności 85%+ to niejako nie jesteś w stanie pracować bardzo szybko. Nie ważne czy mówimy o 12 powrozeniach czy 5, to w skali RPE jesteś baaaardzo wysoko i tempo
trening z intensywnością relatywna na poziomie 85%+ i wolnym tempie (rekrutacja wysokoprogowych jednostek motorycznych) jest uważana za podstawę bufowania hipertrofii/siły


@stefan8800: @SirPawi: Taka podstawa że nigdy tego nie robiłem... Ja jestem przeciwnikiem wolnego tempa, osłabia to dynamikę i niszczy stretch reflex. Trzeba robić przeciwnie... uczyć się opuszczać sztangę jak najszybciej ale pod pełną kontrolą. W tym bardzo przydają się gumy, bo wprowadzają overspeed eccentric.

A wolne tempo, tut... to sobie
@IntruderXXL: Nawet badania mówią, że stosowanie tempa nie ma większego wpływu na hipertrofię co nie oznacza, że jego stosowanie jest bezużyteczne, ale nie można bazować cały czas na jakichś chorych wymysłach typu 4010 5010 itd. Bo po kilku tygodniach takiego targania, ciężko właśnie odzwyczaić od spowalniania sztangi i w ten sposób wygenerowania znacznie mniejszej siły niż jest się w stanie i #!$%@? z adaptacji i CUN i hipertroficznych.
@Skogyr: Dlatego właśnie jest przeciwnikiem stosowania tempa w trójboju, większego zawracania sobie głowy tą kwestią. Co najwyżej w drobniejszych asystach.
Natomiast jeżeli myślałbym czysto kulturystycznie... tempo to bardzo ważne narzędzie. I samą manipulacją tempa można dać ciału nowy bodziec, i całkowicie "wykończyć" dany mięsień.
Większy tut = większą hipertrofia =większe mięśnie = większa siła


@vizori: Przecież TUT robiąc tempo będzie taki sam jak go nie robiąc - 100 x5 tempo vs 100 x12 normalna prędkość.
@IntruderXXL: Tylko ten bodzieć srednio przekłada się na hipertrofię, bo chodzi o to by sztanga sama zwalniała, wtedy musimy generować coraz większą siłę, a nie celowo ją spowalniać,bo się męczymy, a siła wcale nie rośnie, dodatkowo zmniejsza to znacznie objętość, to tak z moich obserwacji. Co nie oznacza, że kilka razy w roku nie robię sobię krótkich okresów gdzie celowo wprowadzam wolniejsze tempo, żeby znów wypracować prawidłowe wzroce ruchowe.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Większy tut = większą hipertrofia =większe mięśnie = większa siła

@vizori: Przecież TUT robiąc tempo będzie taki sam jak go nie robiąc - 100 x5 tempo vs 100 x12 normalna prędkość.
@urak666: Ale ja nie mówię że nie. Miałem na myśli że 5 powtórzeń z tempem będzie efektywniejsze pod względem hipertroficznym w porównaniu z 5 normalnymi
@vizori:

Ale ja nie mówię że nie. Miałem na myśli że 5 powtórzeń z tempem będzie efektywniejsze pod względem hipertroficznym w porównaniu z 5 normalnymi


Niby tak, ale nie ma żadnego celu tego porównywać. Seria 100 x 5 tempo zrobiona do upadku będzie miała duży TUT i powtórzenia efektywne, a 100 x5 normalnym tempem pewnie będzie rozgrzewką, daleką od upadku.
Szokowanie mięśnia chyba nigdy nie wyjdzie z mody.


@SirPawi: To jest niesamowicie istotna rzecz. Nigdy nie dać się mięśniom w pełni zaadaptować do danego wysiłku.

Z jaką intensywnością relatywną/rir/RPE robisz zatem boje?


Intensywność 100% (Nowy PR właściwie na każdym takim treningu), RPE 9,5-10, RIR 0. I tak 2x w tygodniu, a następne 2x treninig to w głównych ćwiczeniach intensywność 75-90%
  • 1
@stefan8800 z praktyki: w wielostawach nie ma sensu. Liczy sie ciezar i kontrola. I tyle.
W izolacjach.. Nie wiem, moze troche. Ale mam wrazenie ze cały impuls do hipertrofi to wielostawy. Rosne jak progresujew wielostawach. Izolacje daja dokrwienie, zmniejszaja mi ryzyko kontuzji. I tylko tyle.
Niedlugo chce przejsc na trening 8x8 albo 10x10 gdzie tempo jest istotne i ciekawy jestem czy bede rosl.