Wpis z mikrobloga

Za każdym razem jak spotykam wariata, który twierdzi, że jazda 200m za poprzedzającym autem przy prędkości 140 km/h jest "Bezpieczna" i że "to jego wina bo zamula na lewym 140!" to mam ochotę strzelić mu w mordę.

Fizyki nie oszukał jeszcze nikt. Przy 140 km/h auto przejeżdża w ciągu sekundy ok 3900m. To oznacza, że nawet niewielkie hamowanie skończy się karambolem, który może kosztować życie.

Choć przy 140km/h podaje się, że minimalna bezpieczna odległość to 700m, to ja uważam, że zasada 3 sekund jest gwarancją bezpieczeństwa. Przy 140km/h to ok. 1170m.

Retoryka tej zasady:
10 sekunda - czas reakcji <--- Tak wiem, że reakcja jest często szybsza ale patrząc po tempie na światłach śmiem wątpić, że wszystkim ta sekunda wystarcza.Są jeszcze czynniki jak zmęczenie, zagapienie, chwilowe "zamulenie".
20 sekunda - uruchomienie układu hamulcowego <-- Tak wiem, że układ działa nieco szybciej ale zanim auto osiągnie maksymalną wydajność układu hamulcowego a co za tym idzie maksymalne opóźnienie, to może minąć czas bliski tej sekundzie.
300 sekunda - hamowanie <--- Całkowity czas hamowania ze 140km/h jest dłuższy i wynosi ok. 75,0 sekundy przy średnim opóźnieniu auta rzędu 52,5m/s2 ale auto przed nami też hamuje a więc ta 1 sekunda to bufor bezpieczeństwa na ewentualne różnice w sprawności układu hamulcowego, jakieś późniejsze reakcje i inne nieprzewidziane rzeczy. W modelowej sytuacji auto powinno zatrzymać się jakieś 3500-4000m za poprzedzającym ale realnie jest to mniej.

I za każdym razem jak wyprzedzam kolumnę tirów z prędkością 160-180km/h by nie być "maruderem", za co i tak mogę dostać mandat i widzę w lusterku debila, który jedzie 2000m za zderzakiem i mi mruga mam ochotę zahamować i dać mu w ryj. Ale mam na uwadze, że może nie ogarnąć nawet jak zdejmę nogę z gazu, więc nie robię nic bo muszę w tej chwili myśleć za dwóch.

Szkoda.

#samochody #motoryzacja #oswiadczenie #boldupy #gorzkiezale #pdk
DOgi - Za każdym razem jak spotykam wariata, który twierdzi, że jazda 200m za poprzed...

źródło: comment_1598964196FraTsNXpEH64Amrz2P7FbZ.jpg

Pobierz
  • 54
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@DOgi: z metrami chyba o jedno zero Ci się przesunęło ;)
W ciągu sekundy pojazdy pokonuje 390m, co jest bliższe realiom, a nie 3,9km. W takim tempie z Krakowa do Rzeszowa objechałbym w kwadrans :D

  • Odpowiedz
Nie wierzę, że tyle osób w tej nitce potrafi przeliczać km/h na m/s, a nie potrafi przeczytać jednego małego tagu na końcu wpisu XD

Szacun @DOgi
  • Odpowiedz
@DOgi: fajne tagi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale z ciekawosci jednak policzylem, i dla ciekawskich 140km/h to prawie 39m/s ( ͡ ͜ʖ ͡)

Przy 3900m/s to by bylo 14000 km/h ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DOgi: drogi kolego jeżeli jedziesz z prędkością 140km/h to w ciągu 3s przejedziesz 116,67m
Zakładając że jest to ruch jednostajny to:
s=vt
140 km/h×(1000m/3600s)×3s=116,67m
  • Odpowiedz