Wpis z mikrobloga

Psycholog: 75 proc. 6-latków obsługuje smartfon, tylko 9 proc. umie zasznurować buty. Trochę to niepokojące, ale od dawna wiadomo, że dzieciaki szybciej chwytają nowe technologie. I teraz pytanie.

Dlaczego do ciężkiej Anielki w szkołach są jeszcze papierowe podręczniki zamiast tabletów, na których zmieści się ich 1000? Na cholerę dzieciaki piszą w zeszytach przez całą szkołę, skoro i tak przez większość życia będą pisać na tej czy innej klawiaturze, przecież wystarczy, że będą się umiały podpisać. I pisać w ogóle.

Po kiego grzyba uczy się dzieci matematyki? Kto dziś liczy na papierze? A każdy ma mniej lub bardziej zaawansowany kalkulator w kieszeni. Ja rozumiem, podstawy, ale bez sensu przecież uczyć dzieciaki bardziej zaawansowanych zadań typu równania z dwiema niewiadomymi? Ile razy po zakończeniu szkoły skorzystaliście z takiego wzoru? Może nie tak, może nauczyć warto, ale nie robić z tego testów. Warto wiedzieć jak takie wzory wyglądają, ale wkuwać je na blachę?

Podobnie z ortografią, przecież każdy edytor, przeglądarka czy nawet klawiatura w telefonie ma poprawianie pisowni. Tak samo durne zadania z chemii czy fizyki, ba nawet z biologii ile myszek będzie biała, a ile czarna. Po co to liczyć ręcznie, tego już nikt nie robi. Uczymy rzeczy niepotrzebnych. Zamiast ważnych, jak ekonomia, rynek pracy, inwestycje i rozwój osobisty (nie mam tu na myśli żadnych kołczy), ekologia, podstawy prawa, w tym skarbowego. To się dzieciom przyda, a nie durny wzór na objętość ostrosłupa ¯\_(ツ)_/¯

https://www.rmf24.pl/nauka/news-psycholog-75-proc-6-latkow-obsluguje-smartfon-tylko-9-proc-u,nId,4700654

#szkola #edukacja #nauka #przemyslenia
xandra - Psycholog: 75 proc. 6-latków obsługuje smartfon, tylko 9 proc. umie zasznuro...

źródło: comment_1598786819g2NIjSSuUNESskH6NWsD6N.jpg

Pobierz
  • 237
  • Odpowiedz
no mówię że nie masz pojęcia o matematyce. Dla Ciebie to bycie kalkulatorem.


@Harnas294: Na uj komuś umiejętność liczenia na papierze, skoro są od tego programy, algorytmy czy w finansach w ogóle wspomaganie przez AI? Coś pominęłam? xD
  • Odpowiedz
Napisałeś coś takiego, a ja uważam, że to kompletnie bez sensu w starszych klasach.


@xandra: tak, ale szybko to usunąłem bo chciałem żeby moja wypowiedź trochę inaczej wyglądała (a edytować już nie mogłem), ale przynajmniej pierwszy raz rzeczywiście odpowiedziałaś na to co napisałem, mimo że całego kontekstu nie przytoczyłaś, czyli powodu dla jakiego pisanie na papierze powinno zostać, napisz chociaż dlaczego się nie zgadzasz i dlaczego tylko w starszych klasach
  • Odpowiedz
@xandra:
Dlaczego nie tablety? Ekrany negatywnie wpływają na wzrok.

Co do nauki matematyki - uczy analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów. Matematyki może i nie każdy codziennie używa, ale w razie pojawienia się problemu powinien sobie poradzić. I wtedy powstały problem to nie kwestia wklepania w kalkulator, bo zazwyczaj pojawiają się wtedy zadania typu Ania kupiła 48 zawiasów miedzianych. No i kwestia mieszkania w Polsce, czyli upewnienie się, czy cię ktoś nie wyr***ł na hajs ¯\_(ツ)_/¯

Kwestia nauki podstaw - przecież mamy coś takiego. Jest to nazywane szkołą podstawową. Pojawia się tylko kwestia ocen, mianowicie rodzice powinni wiedzieć i rozumieć, że nie każdy jest w stanie lecieć na samych piątkach. Po ukończeniu szkoły podstawowej pojawia się wybór: zawodówka, technikum i liceum (i zazwyczaj jest to
  • Odpowiedz
czyli powodu dla jakiego pisanie na papierze powinno zostać, napisz chociaż dlaczego się nie zgadzasz i dlaczego tylko w starszych klasach (o których ja nic nie pisałem)


@Miecz12: Pisać powinno się umieć, ale potem jest to zbędne, i tak w zasadzie wszyscy korzystamy częściej z klawiatury niż długopisu.

napisałaś że to nie kreatywne, wspomniałaś jedynie o wkuwaniu wzorków, więc masz taki a nie inny obraz pracy
  • Odpowiedz
Pisać powinno się umieć, ale potem jest to zbędne, i tak w zasadzie wszyscy korzystamy częściej z klawiatury niż długopisu.


@xandra: Ehh, ale nie rozumiesz, że w mojej wypowiedzi nie chodzi o to żeby pisać długopisem, dla samego pisania długopisem, tylko dlatego żeby zmusić dziecko do rozważenia czy dane słowo jest poprawnie napisane, na tablecie takie dziecko sobie odpali słownik i nie będzie miało tego problemu, więc się nie nauczy
  • Odpowiedz
@Miecz12: Tę funkcję zawsze można wyłączyć, poza tym znajomość poprawnej pisowni każdego słowa, w starszych klasach uważam za zbędną, od tego są właśnie słowniki.
  • Odpowiedz
@xandra: Tak, od tego są właśnie słowniki, a potem masz pełno postów w internecie ludzi którzy nie potrafią odróżnić morze od może, albo kwiatki jak wo gule i bynajmniej, jedno idzie za drugim, jak ktoś nie potrafi pisać, to i rozumienie słów też nie jest na najwyższym poziomie..
  • Odpowiedz
@Miecz12: No i popatrz, uczysz ich pisać, piszą przez całą podstawówkę, gimnazjum, ogólniaka, a oni i tak piszą morze zamiast może xD Nie dostrzegasz tak prostych rzeczy? Co zmieni fakt, że nagle przestaną pisać? A zaczną korzystać z poprawiania pisowni w danym kontekście? Same plusy xD
  • Odpowiedz
@xandra: Ehh, to sobie pomyśl że jak teraz takich osób jest 50% (instytut danych z dupy), to w momencie gdy słownik będzie za nich mówił, to takich osób będzie coraz więcej, aż do momentu kiedy rzeczywiście ludzkość zacznie cofać się w rozwoju, same plusy xD

To nie jest tajemnica że większość ludzkości jest głupia, ale to nie znaczy że trzeba iść w stronę jeszcze większej głupoty.

Jeszcze co do funkcji
  • Odpowiedz
@xandra w życiu nie czytałem głupszego wpisu. uczymy dzieci, aby jak dorosną rozwijały obecną technologię a nie jedynie z niej korzystały.
  • Odpowiedz
@Miecz12: Ale skoro i tak korzystamy częściej z klawiatury niż długopisu to nie będzie problemem. Poza tym niektórzy są wzrokowcami i po prostu pamiętają jak wygląda słowo "morze" xD Pisanie ręczne nie ma sensu w starszych klasach, chyba, że ktoś bardzo chce. Niby dlaczego ludzie bardziej inteligentni mają koszmarny charakter pisma? Bo piszą szybko, a więc sam proces pisania ręcznego ich ogranicza. Zresztą co my tu, za chwilę będziesz pisał dzięki czipowi w mózgu ¯\_(ツ)_/¯

w życiu nie czytałem głupszego wpisu. uczymy dzieci, aby jak dorosną rozwijały obecną technologię a nie jedynie z niej korzystały.


@Chicane: W życiu nie czytałam głupszego komentarza, niby ile procent dzieci ze szkół zostaje inżynierami, projektantami systemów komputerowych, fizykami teoretycznymi itd? 1-2%? I to chyba grubo przesadziłam. Przeanalizuj moje komentarze, bo widzę że umiejętność czytania ze zrozumieniem jest dziś
  • Odpowiedz
Zresztą co my tu, za chwilę będziesz pisał dzięki czipowi w mózgu


@xandra: #!$%@?, chciałem normalnie rozmawiać, ale ty serio masz jakieś urojenia? jaki czip, o czym ty #!$%@?? :o

Ilu jest takich wzrokowców, skoro sama mówisz że już dzisiaj większość społeczeństwa to są analfabeci, to znaczy że wśród tych pokoleń nie ma wzrokowców? człowieku, przeczysz sam sobie i tak jak wcześniej napisałem, dopowiadasz sobie jakieś bzdury o których nigdzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@xandra: ja osobiście nie chce żeby moja córka gapiła się za dużo w ekrany bo widzę jak na mnie wpływa nadmiar niebieskiego światła. Reszty nawet nie skomentuję.
  • Odpowiedz
#!$%@?, chciałem normalnie rozmawiać, ale ty serio masz jakieś urojenia? jaki czip, o czym ty #!$%@?? :o


@Miecz12: #!$%@?, że tak dostosuję się do twojego poziomu, niedawno Musk pokazał implant mózgowy, póki co wszczepiony świni. Już teraz istnieją implanty pozwalające sterować cyberprotezami, można też sterować falami mózgowymi np w grach, niepełnosprawni mogą chodzić dzięki endoszkieletom właśnie w ten sposób sterowanymi. Ile lat minęło, odkąd Lem wymyśli ideę komunikacji satelitarnej do jej faktycznego powstania? 20? Widzę, że jesteś bardzo na bakier z obecnymi technologiami, więc człowieku, przeczytaj coś więcej zanim spróbujesz ze mą dyskutować xD Bo stworzenie interfaceu pozwalającego edytować tekst wyświetlany na soczewce, bądź siatkówce oka to tylko kwestia czasu.

ja osobiście nie chce żeby moja córka gapiła się za dużo w ekrany bo widzę jak na mnie wpływa nadmiar niebieskiego światła. Reszty nawet nie skomentuję.

@gwiezdna: A słyszałaś o e-ink? :) Na razie nie jest zbyt popularny poza czytnikami i ma swoje wady, ale z czasem. Poza tym istnieją programy do przystosowywania barwy ekranu do pory dnia, masz taki choćby wbudowany w W10. Czemu nie komentujesz? Jestem otwarta na
  • Odpowiedz
@xandra: Dostosowałaś się do mojego poziomu dopiero jak ja zszedłem na twój poziom, gratulacje, pozdrawiam i więcej już nie odpisuje na te twoje durne prowokacje.
  • Odpowiedz
@Miecz12: LOOOOOL, to ja pisałam siedząc na podłodze, twój poziom wiedzy ogólniej jest znikomy, a podejmujesz się komentowania w dość trudnym temacie, po czym dwukrotnie udowodniłam ci, że piszesz kompletne bzdury, a gdy wychodzę wyobraźnią w przyszłość demonstrując ci, twoją technologiczną ułomność strzelasz focha xD I jeszcze próbujesz się odgryzać, normalnie nie mam pytań xD
  • Odpowiedz