Wpis z mikrobloga

Czy jest jakiś sposób na zabezpieczenie żyranta nieruchomością należącą do żyrowanego?

PUP daje dofinansowanie, ale wymaga żyranta. Posiadam ziemię o wartości przekraczającej wartość żyrowanej kwoty i mieszkanie co najmniej trzykrotność kwoty.

Czy są jakieś wzory umów (pewnie musi być notarialna) w której by się zapisało, że jeśli komornik przyjdzie do żyranta to żyrant ma prawo do części nieruchomości - tak żeby on miał pewność, że nie ryzykuje, ale i żebym ja nie bał się, że będzie mógł zająć nieruchomość mimo, że nie będę zalegał ze spłatą.

Może banki mają takie usługi - coś jak pożyczka hipoteczna, tyle że żyrowanie z zabezpieczeniem na mieszkaniu?

#prawo #notariusz #pozyczka #dotacje #prawocywilne #banki #finanse
  • 10
@pinkfloyd12: wydaje mi się, że moglibyście to zabezpieczyć tak, że on by sobie wpisał hipotekę na wartość żyrowanej kwoty na Twoim mieszkaniu. W sensie podpisać jakąś umowę, w której on zobowiązuje się żyrować kredyt, a jeśli nie spłacisz to ściągnie sobie to z Twojej hipoteki oraz że jak spłacisz PUP to hipoteka wygasa.
@Scrape: Można, bo orzeczenia są korzystne dla pożyczkobiorców. Cała idea polega na braku chęci uzyskania korzyści z zabezpieczenia. Dobrze skonstruowana umowa nadal ma rację bytu i jest bezpieczna dla obu stron.
@Adams_GA: A jak się ustanawia hipotekę - u notariusza? Jaki mniej więcej koszt?

Przewłaszczenie na zabezpieczenie nieruchomości ze zwrotnym przeniesieniem własności.


@alhakeem: Jak to się praktycznie robi i jaki mniej więcej koszt?

Dobrze skonstruowana umowa

Znasz może jakąś stronę z wzorem takiej umowy?

może lepiej weksel.


@Scrape: Jak to się robi? Jaki koszt? Czy weksel nie powoduje, że siedzę w garści u żyranta, nawet jeśli sam wszystko spłace?

Dobrze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@alhakeem: krajówka mówi co innego, nie wiem czy znajdziesz kogoś kto zrobi przewlaszczenie nie na osobę bliska.
@pinkfloyd12: tak czy siak jeżeli Ty spłacisz za kogoś dług to wchodzisz w prawa wierzyciela - tak w skrócie. Najlepiej zrobisz jak podejdziesz do notariusza jakiegoś i pogadasz na żywo ;)
Znasz może jakąś stronę z wzorem takiej umowy?


@pinkfloyd12: polecałbym jednak skorzystanie z usług prawnika, przy tak poważnej sprawie i umowie, niż szukanie wzoru w necie.

Czy weksel nie powoduje, że siedzę w garści u żyranta, nawet jeśli sam wszystko spłace?

od tego żeby Cię zabezpieczyć jest deklaracja wekslowa.
polecałbym jednak skorzystanie z usług prawnika


@Adams_GA: Z doświadczenia wiem, że prawnik (a szczególnie prawniczka) często ma wiedzę słabszą niż ja. Prawnik za nic nie odpowiada, jeśli udzieli złej porady. Może jakiś znany Warszawiak, który za poradę bierze 5000 to i godny jest zaufania, takich co biorą 100 to się pyta tak samo jak Wykopowiczów - wskaże trop, ale samemu trzeba sprawdzić.

No ale może i pójdę - tylko do radcy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pinkfloyd12: notariusz = prawnik i już nie wymyślaj z tym że masz większą wiedzę bo po wpisie widać że nie. Idź do notariusza podpowie co zrobić. Za AN notariusz odpowiada.