Wpis z mikrobloga

Mirki, mam dylemat. Mam nowy budynek, chce go wyposażyć w alarm, internet i monitoring. Mam już kupioną szafę rack 6U 19". Wszystko mam prowadzone skrętką kat. 6, łącznie mam:
- 14 punktów z Ethernetem - 9 normalnych gniazdek, 2x access point, 2x manipulator alarmu (w razie czego), 1x internet na zewnątrz
- 5 kamer

Plan miałem taki żeby kupić 24 portowy patch panel, podpiąć tam wszystko czyli te punkty z internetem + kamery a następnie to odpowiednio pokierować. Mam jednak dylemat bo o ile sam normalny switch gigabitowy do szafy kosztuje około 200 zł (tp link) to o tyle switch POE to jakieś horendalne ceny do szafy rack i kosztują po 700 zł za 8 portowy... Są normalne 8 portowe "wolnostojące" i kosztują po 200 zł. No i teraz tak:

Kupiłbym 1x switch zwykły 16 portowy i po niego podpiął normalne gniazdka, 2x alarm i ten zewnętrzny (łącznie zajętych 12 gniazd), a do tego dokupiłbym już ten wolnostojący switch POE i zasilił nim kamery + te dwa access pointy. Dobry plan?

Switch: https://allegro.pl/oferta/switch-tp-link-tl-sg1016d-16p-gigabit-rack-19-7296274768
Switch POE: https://allegro.pl/oferta/switch-8-portow-poe-48v-2-porty-gigabit-1000mb-s-7249311960

Może coś tańszego/lepszego się znajdzie?Od razu dopytam o rejestrator do kamer IP. Warto brać ze zintegrowanym switchem POE skoro i tak potrzebuje mieć POE do access pointów? Może polecicie od razu jakiś model rejestratora oraz kamer - docelowo będzie 5-6 kamer, na razie pewnie z 2 sztuki i raczej 1080p wystarczy.

#kamery #monitoring #siecikomputerowe #sieci
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bachus: a dlaczego? To ma być prosta instalacja, kamer więcej nie dojdzie, punktów też. Chciałbym to zrobić dobrze, ale możliwie niskim kosztem. Są jakieś konkretne plusy takiego rozdziału? Mam trochę podejście że "switch to switch" więc co za różnica co będzie później zasilał czy kamery czy access pointy? Później to i tak wszystko kwestia konfiguracji i działać będzie prawda?
  • Odpowiedz
@Rst00: Jeżeli ktoś dostanie ci się fizycznie do kamery - to tak, jakbyś mu dał dostęp do sieci firmowej/domowej. A dostęp w masce i z drabiny to może i śmieszne - ale jak podepnie wifi i sobie pójdzie przeglądać sieć z auta 100m dalej - to bardziej niż niebezpieczne jeżeli masz coś poza kamerami w sieci.
  • Odpowiedz
@Rst00: a jaki model switcha masz na oku bo bardzo możliwe że ma te funkcje o których @bachus pisze. Na kamerach się nie znam ale prawdopodobnie będą wysyłały broadcasty po całej sieci i może źle działać, Druga sprawa to bezpieczeństwo, kamery raczej powinny być w odseparowanej sieci żeby nikt się tam z zewnątrz nie wbił, pewnie dojdzie tam jakiś rejestrator, Jednym słowem poszukaj jak kolega wyżej radzi
  • Odpowiedz
@korni007: więcej raczej niepotrzebne, w salonie koło TV 3, w gabinecie 2, w sypialni 2 i w pokojach "dziecięcych" po 1 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@bialy100k: hmm, no jest to jakiś argument chociaż wydaje mi się że sporo osób ma tak zrobionych i jeszcze nie słyszałem o takim przypadku. Nie da się tego zabezpieczyć konfiguracją mając fizycznie jeden switch na internet (access pointy) oraz kamery?

@Efremz: dałem w poście linki do switchy. Chciałem kupić oba. Jeden ten bez POE do internetu "normalnego" a ten z POE do kamer oraz access pointów (bo też
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@director: no ale taki duży switch z POE mi niepotrzebny. Portów POE potrzebuje docelowo tylko 7 sztuk stąd pomysł o zakupie dwóch osobnych switchy.
  • Odpowiedz
@Rst00: pomysł z Ubiquiti taki, że ich UDM Pro ma zintegrowany rejestrator kamer, zarządzenie siecią i switch z POe w jednym.
Ze switchami PoE historia jest taka, że każdy włączony port PoE pobiera sporo mocy. Ta moc jest pobierana z zasilacza. Zasilacz musi być większy (droższy). Zasilanie generuje ciepło, które musi byc odprowadzone za pomocą systemu chłodzenia. Chłodzenie (wiatraki) szumią. Jedyny sensowny switch 24 portowy z pasywnym chłodzeniem i w
  • Odpowiedz
@Rst00: inaczej, bo widzę za napisałem dość przydługi wywód. Adapter (injector) PoE to koszt około 20 zł sztuka na Allegro. Adapter na 8 portów to 100-200zl. Switch z POE na 16 portów to minimum 1000zl i będzie głośny i dmuchał powietrzem.
  • Odpowiedz
@Rst00: To są panele do zasilania pasywnego. Nie wszystkie kamery IP będą na nim działać jeśli go zasilisz pasywnie na 48V. Bardzo bym z tym uważał.

Przełączniki POE kosztują swoje i wynika to z kwestii tego, że standard POE aktywny to nie są tylko dwa druciki z zasilaniem puszczone. Takie przełączniki mają separatory oraz trochę skomplikowaną elektronikę diagnostyczną jeśli chodzi o zasilanie poszczególnych elementów. Dlatego jeśli chcesz oszczędzić po prostu
  • Odpowiedz
@Rst00: u mnie w pracy mamy przełączniki poe od junipera, hp, dcn i nie ma z nimi problemów. tam gdzie mamy puszczone ap po power injectorach cisco bywają problemy (działają cały czas, grzeją się i potrafią spalić). Jak nam padną to wymieniamy na nowe i znów jest na jakiś czas spokój. Znalazłeś jakieś kamery które będziesz montował? Szafa będzie w miejscu gdzie ktoś będzie siedział czy jakieś wydzielone pomieszczenie? W
  • Odpowiedz
@director: ale mówisz o takich adapterach jak np.
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-adapter-poe-ubiquiti-12v-unifi-9311470031
czy
https://allegro.pl/oferta/adapter-poe-zasilanie-po-skretce-0-15m-injector-7499893871
?

Trochę się obawiam że będzie b----l w tej szafie taką plątaniną kabli dlatego myślałem nad osobnym switchem POE https://allegro.pl/oferta/switch-8-portow-poe-48v-2-porty-gigabit-1000mb-s-7249311960 żeby zachować trochę ładu.
  • Odpowiedz
@Rst00: aktywne poe ma azmaczenie af lub at w zależności od tego ile prądu podaje do urządzenia (zwykłe poe i mocniejsze poe+) jest to standard komunikacji więc obydwa urządzenia muszą wspierać ten standard i wtedy podłączasz jednym kablem kamerę ze switchem, jeśli korzystasz z adapreta z drugiego linku to wtedy komunikacja ze switcha leci po 4 żyłach a w 4 pozostałych prąd. z jednej strony podłączasz zasilacz z zestawu i
  • Odpowiedz
@Rst00: Teraz wiemy już więcej. Szczerze jak ma być tanio i szybko to wziąłbym tego switcha za 200 zł. Te kamerki co wkleiłeś wspierają 802.3af i w sumie tyle powinno ci wystarczyć, żeby dobrać urządzenie zasilające kamerki.
Czy switch za 200 zł rzeczywiście ma 802.3at/afi potrafi negocjować wszystkie klasy PoE? Czy Kamerka może być zasilana pasywnie?
Panel, który wkleiłeś nie wspiera 802.3at/af, więc to trochę wróżenie z fusów czy zadziała. Ta kamerka, którą wkleiłeś może być zasilana z zasilacza 12V DC, więc też masz alternatywę na początek.
Dla mnie ten switch ma wadę, że nie jest zarządzalny. Jak nie widzisz w tym wady, to znaczy, że nie potrzebujesz więcej.

Co bedzie
  • Odpowiedz