Wpis z mikrobloga

@Jachnucy: Twoi starzy nie żyli w socjalizmie, tylko w państwowym kapitalizmie mój drogi. Branże przemysłu należące do państwa nie są sztandarem socjalizmu, to nieefektowny system i nic nie zmienia w kwestii własności środków produkcji poza tym że jakiś urzędas sobie decyduje o rzeczach których na oczy nie widzi.
  • Odpowiedz
@rodnorev ale maksymalizacja zysku polega na jak najlepszym zaspokajaniu potrzeb społeczności, dla której dostarcza dobra/usługi. Podwyżka to też inwestycja w firmę. Masz spaczony obraz generowania zysków. Pensja jest kosztem, ale 10-20% podwyżki dla dobrego pracownika jest lepsze niż rekrutacja i szkolenie nowego, który jest niewiadomą.
Poza tym, wszystko o czym piszesz może być spełnione teraz. Uważasz, że szef okrada Ciebie i kolegów? Zakładacie sp. z o.o., wszyscy jesteście właścicielami, możecie oddawać solidnie
  • Odpowiedz
@Gaku745: >Po co więc wspierać taki wzajemnie sprzeczny wewnętrznie system

On nie potrzebuje wsparcia, kształtuje się sam. Nie wszyscy ludzie chcą być udziałowcami w spółdzielni. Paradoksalnie może być tak, że to właśnie prywaciarz oferuje lepsze warunki.

To prawda, ale... To jest właśnie historia wojny klas. Kapitalista zawsze będzie dążył do tego, by możliwie wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy kosztem pracownika. To jego interes klasowy.

Pracownik będzie zawsze dążył do tego aby zarobić
  • Odpowiedz
On nie potrzebuje wsparcia, kształtuje się sam. Nie wszyscy ludzie chcą być udziałowcami w spółdzielni. Paradoksalnie może być tak, że to właśnie prywaciarz oferuje lepsze warunki.


@Grodmar: to my się teraz opieramy na "możach", co jest mało konkretne w sumie. "Może" da lepiej. "Może" nie da. Morze jest szerokie i głębokie ^_^

Konflikt jest naturalnym wynikiem tego, jak jest ułożony świat - zasoby są ograniczone, a potrzeby nieskończone.

To by może
  • Odpowiedz
@Gaku745: >mamy więcej pustych mieszkań w krajach zachodu, niż bezdomnych. Produkujemy więcej jedzenia niż ludzkość jest w stanie zjeść. Szyjemy więcej ubrań niż ludzie są w stanie nosić

Potrzeby człowieka to nie są tylko dwa pierwsze stopnie piramidy Maslowa.

Oj do czasu aż nas wszystkich nie powybija katastrofa klimatyczna, co?


Dlatego ważne są regulacje dotyczące środowiska oraz edukacja w tym kierunku.
  • Odpowiedz
@Gaku745:

to my się teraz opieramy na "możach", co jest mało konkretne w sumie. "Może" da lepiej. "Może" nie da. Morze jest szerokie i głębokie :P


Ale to ty piszesz o utopijnym ustroju, którego nikt nigdy nie wprowadził w życie :P

A nie jesteśmy w stanie w żaden sensowny sposób wpłynąć na przedsiębiorstwa prywatne które emitują tyle zanieczyszczeń żeby przestały.


Spółdzielnie jak dobrze rozumiem by tych zanieczyszczeń nie generowały?
  • Odpowiedz
@kcrgs: komuchy nie pozwalali na strajki? No proszę, to nie brzmi za bardzo komunistyczno skoro strajk jest prawem każdego robotnika, prawda? Brzmi dość hipokrytycznie, prawda?

Brzmi tak jak... tak jakby...

  • Odpowiedz
Ale to ty piszesz o utopijnym ustroju, którego nikt nigdy nie wprowadził w życie :P

@kknbjd: a słyszałeś kiedyś o anarchistycznej Barcelonie, Zapatystach albo Rożawie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Spółdzielnie jak dobrze rozumiem by tych zanieczyszczeń nie generowały?

Okej, jeszcze raz. Kapitaluch - generuje zanieczyszczenia bo liczy się dla niego ZYSK, jak nastanie ekologiczny kataklizm to się schowa do bunkra (bogaty) a reszta zginie
Samorząd Socjalistyczny -
  • Odpowiedz
@Gaku745: >()

Oj nie obrażaj się, pożartować tylko chciałem XD
A tak serio, skoro już jesteśmy na tym gruncie:
Ja jestem świadom tego, że kapitalizm ma swoje problemy, które się same z siebie nie rozwiążą. Wiem, że wielkie korporacje nie będą nagle z dupy dbać o interesy pracowników jak o własne dzieci, że osobom niepełnosprawnym i chorym należy się pomoc, że edukacja to
  • Odpowiedz