Wpis z mikrobloga

Cześć, pytanie o dysk twardy HDD. Od pewnego czasu znika mi dysk twardy w Win10, tzn po odpaleniu systemu działa, po chwili (zwykle około 10 min, chociaż teraz akurat siedzi już ze 2 godziny) znika, ostatnio przed zniknięciem usłyszałem jakieś kliknięcie dysku. Zapewne trzeba jak najszybciej przenieść dane na inny dysk i tutaj mam pytanie co kupić?

Obecnie na dane (ten padający) mam 1 TB HDD, jaki dysk kupić na zamianę tego 1 TB żeby trochę podziałał? Ten miałem może ze 2 lata, podczas gdy 500 GB który własnie sformatowałem i mam zamiar przenieść na niego najważniejsze dane ma już z 10 lat albo więcej i nie miałem z nim żadnych problemów.
Nie wiem czy brać HDD czy SSD, brać 1 TB czy coś więcej, jakiej marki, może wziąć 2 HDD i spiąć w RAID 1 software'owy?
Ogólnie na tym dysku mam gry, projekty, ebooki, jakieś dokumenty, myślałem też, żeby kupić SSDka do gier, bo w sumie tylko do tego przyda się prędkość, ale na gry idzie najwięcej więc musiałbym brać 1 TB SSD na gry, a to będzie pewnie kosztowne.
Będę wdzięczny za propozycje i linki do sprawdzonych dysków i rozwiązań :)

#komputery #informatyka #gry #windows10 #linux
  • 4
@Rasteris: do tej samej płyty i pod ten sam zasilacz mam wpięte też 3 inne dyski, 2 SSD i 1 HDD, nie byłoby wtedy problemu też z nimi? Spróbuję może jeszcze zamienić kabel od zasilacza jeszcze chyba jest jeden wolny, bo kabel i port sata już przepinałem.
@voot: jak stuka przed wyłączeniem, to to poprawne zachowanie, elektronika go odcina. Jak najbardziej będziesz musiał przekopiować pliki czym prędzej. Używaj Total Commandera albo przez Linuxa - tak będzie szybciej i pewniej.
Jeśli dysk na dane, to jak najbardziej HDD, dyski SSD są fajne, ale HDD może umierać tygodniami, stukać, a i tak wyciągniesz dane, tak jak w Twoim przypadku, nie powinno być problemu a nawet jeśli to używasz DMDE do