Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś był ciągle zainteresowany czy astronomowie zastanawiają się co mogło być przyczyną spektakularnego spadku jasności pobliskiego (w kategoriach kosmologicznych oczywiście), majestatycznego olbrzyma - Betelgezy - to najnowsze doniesienia, bazujące na danych z obserwacji (spektralnych w ultrafiolecie) Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, prowadzonych już od początku 2019 r., sugerują, że za pociemnienie gwiazdy odpowiedzialna jest materia "wyrzucona" przez gwiazdę do zewnętrznych części jej atmosfery, która oddalając się od niej uległa ochłodzeniu tworząc pył, który przykrył niemal 1/4 powierzchni gwiazdy. Astronomowie przypuszczają, że "wyrzutu" materii może być powiązany z cyklami gwiazdy, aczkolwiek nie są tego pewni.

Więcej informacji znajdziecie w znalezisku: Teleskop Hubble'a pomaga rozwikłać zagadkę tajemniczego pociemnienia Betelgezy.

Najnowsza informacja o Betelgezie dzięki uprzejmości @Al_Ganonim

Poniżej, gdyby ktoś chciał sobie przypomnieć, przedstawiam wykopową "sagę" Betelgezy prezentowaną w #fizycznenowinkifakera:

1.Dziwne zachowanie Betelegezy. Notuje największy spadek jasności od lat.
2.BETELGEZA EKSPLODOWAŁA!!!
3.Kolejna nowinka dotycząca wczorajszego tajemniczego sygnału w LIGO sugerującego pochodzenie wzbudzenia czasoprzestrzeni przez np. jakąś supernową.
4. Kontynuacja spadku jasności i temperatury Betelgezy - stan na 20 I 2020 r.
5. Kontynuacja kontynuacji spadku jasności Betelgezy - stan na dzień 02.02.2020 r.
6. Bez paniki! Betelgeza (niemal na pewno) nie ma się ku eksplozji.
7. Po "bezprecedensowym" pociemnieniu Betelgeza zmienia kształt.
8. Plamy na Betelgezie bezpośrednią przyczyną pociemnienia gwiazdy z przełomu roku.

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #astronomia #betelgeza #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow #mikroreklama
FakeR - Gdyby ktoś był ciągle zainteresowany czy astronomowie zastanawiają się co mog...

źródło: comment_15974321804qGrWUvX4nByoSJaK3KA3n.jpg

Pobierz
  • 22
@Volki: "Schłodzona" plazma.

Thanks to new Hubble observations [1], a team of researchers now suggest that a dust cloud formed when superhot plasma was unleashed from an upwelling of a large convection cell on the star’s surface and passed through the hot atmosphere to the colder outer layers, where it cooled and formed dust.
@Fake_R Bardziej chodziło mi co składało się na plazmę. Bo przecież Słońce też wyrzuca naładowane cząstki (wiatr słoneczny), ale nie słyszałem, że one potrafią ściemniać Słońce.
@Volki: Badano linie spektralne zjonizowanego magnezu. Swoją drogą pył powstały w wyniku ochłodzenia się plazmy może składać się z różnego rodzaju atomów czy nawet związków i jak najbardziej pochłania światło. Atmosfera olbrzymów jest mocno rozciągnięta i w zewnętrznych warstwach chłodna dlatego wyrzuty olbrzymiej ilości gorącej plazmy mogą powodować powstanie zimnego pyłu. W przypadku Słońca, wiatr słoneczny czy rozbłyski mają chyba nieco inny mechanizm powstania niż wyrzuty materii w masywnych gwiazdach.

>Hubble
@Volki: Tak, pył gwiezdny powstaje z plazmy. Oczywiście istnieją też inne rodzaje pyłu kosmicznego, które powstają w nieco odmienny sposób. Kluczowe jednak w powstaniu pyłu z gwiazdy jest to, że początkowo jest to plazma o bardzo wysokiej gęstości.