Wpis z mikrobloga

#oze
z racji uruchomienia #pompaciepla w domu zastanawiam się nad instalacją #fotowoltaika na dachu jednak mam obawy co do warunków (80% produkcji do zwrotu), które w aktualnej sytuacji są dosyć korzystne.
Mam jedynie obawy, że władza w ciągu kilku lat - w momencie, kiedy stwierdzą, że mają już odpowiednio dużą produkcję z oze - zaczną zmieniać warunki, czy dokładać podatki, opłaty czy inne daniny do rachunku.
Biorąc pod uwagę spore wzrosty mocy paneli, może się okazać, że inwestycja przewidziana na 6-10 lat zwróci się dopiero po 20 albo się nie zwróci.
Jak podchodzicie do tego?
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

inwestycja przewidziana na 6-10 lat zwróci się dopiero po 20

@sheepman: albo zwróci się po 2 latach jak dowalą większe opłaty za energię ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak masz możliwość zużyć energie to stawiaj PV, zawsze możesz je odłączyć od sieci jak kiedyś władze będzie chciała cię karać ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@spoon22: pytanie kto gwarantuje, że tak zostanie, nie mam zaufania do władzy ktokolwiek byłby w rządzie...
@nochybaniebardzo: offgrid w tej chwili tym bardziej się nie opłaca, szczególnie w przypadku PC, gdzie większość zużycia jest w okresach, w których jest mało słońca ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@KrolOkon: w sumie prąd taniał nie będzie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@sheepman jak nie masz zaufania do rządu, to czyjej gwarancji oczekujesz? USA UE Boga?

W 2035 już dwóch z tych trzech może nie być a pytasz o realna gwarancję. A co z gwarancjami 25 lat chińskich firm? :)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@sheepman: fotowoltaika świetnie wygładza krzywa dziennego zużycia energii w Polsce. Więc do pewnego stopnia jest zjawiskiem porządanym. Do końca tego roku Polska zobowiązała się mieć 15% OZE i kiedyś uważałem że głupio że tak późno się za to wzięli się teraz widzę że im później tym lepiej bo ceny paneli mocno spadły przez ostatnie lata. W każdym kraju OZE ma pierwszeństwo, i nawet wprowadza się np opłatę mocowa aby utrzymać
  • Odpowiedz