Wpis z mikrobloga

Ma/zna ktoś może jakieś mądre książki na temat budowy basenów? ( ͡ ͜ʖ ͡)
Najlepiej tytuły które można znaleźć w google/na chomiku (PDF) aby nie szukać po bibliotekach.

Planuję budowę basenu z niecką żelbetową (za jakieś 5 lat ale pewnie nie wytrzymam bo już mnie na samą myśl aż nosi i zacznę budowę w tym/następnym roku - w sumie to już zacząłem przeprojektowywać i podporządkować teren ( ͡° ͜ʖ ͡°)) takiego do 50m2 tj. 49,9m2 (wiadomka, po co projekt i pozwolenia na budowę jak można na zgłoszenie). Zapoznałem się już co nieco z tematem, poczytałem różne porady, miejsce mam fajne (nasłonecznione i bez drzew itp w okolicy) jedyne co mnie nieco martwi to poziom wód gruntowych który może się okazać dość wysoki - ale jak doczytałem potrzeba wtedy wzmocnić ściany i dno niecki i powinno być git.
Najlepiej jakby w książce był dobór zbrojenia itp. - obecnie w kosztach uwzględniłem ściany i dno grubości 30cm, zbrojenie co 20cm drutem fi 10 lub fi 12 co jak przeglądam projekty być może jest trochę przewymiarowane - wiadomka, że to dobrze, że w tą stronę niż by miał wyjść za słaby, ale koszt też "grosz do grosza" wzrasta a jak budowa będzie kosztować miliony monet to różowy pasek mi zrobi inbę (°° I dla wyjaśnienia: nie chcę żydzić (bo skąpy 2x traci) ale też nie chciałbym wydawać na wyrost hajsu.
Ucieszyłoby mnie również gdyby były opisane dylatacje (wymiary 4,99*10m podpowiadają mi, że przy ścianie długości 10m można by było dylatację pominąć).
Zastanawia mnie również jaką wydajność muszą mieć pompy oraz filtry aby woda była czysta (w necie piszą o przefiltrowaniu 4-5 razy na dobę - przy 75m3 wody trzeba mieć już dość wydajną pompę - a najlepiej chyba dwie - i ciekawi mnie czy taki układ będzie spełniał swoją funkcję - jeśli tak to wypadałoby wiedzieć jakie jest najlepsze rozmieszczenie wlotów i wylotów dla pomp aby nie wtopić).
No i myślę nad wydajnym ogrzewaniem wody ale też nie za miliony monet. W końcu mieć basen to warto by było aby można było z niego korzystać jak najdłużej w skali roku. Zastanawiałem się nad przepływowym ogrzewaczem wody ale nie wiem czy to zda egzamin na dłuższą metę ;)

Może ktoś budował taki basen i ma jeszcze jakieś pro tipy - z chęcią poczytam.

#basen #hydraulika #budujzwykopem #budownictwo #diy
  • 5
@MgrMarecki: a po co takie to wszystko masywne? Nośność daje i tak tylko grunt pod spodem. Jakbyś zrobił to z włókna szklanego też będzie ok.
Pewnie najważniejsze pytanie to to czym chcesz pokryć wnętrze basenu.
@Djelon: No właśnie mówię - że raczej "lekko" przewymiarowałem - ale zbrojenie raczej niezbędne z uwagi na wody gruntowe.
Pokrycie myślę nad płytkami/mozaiką. Bo folia podobno zdaje egzamin przez kilka lat. A ja chciałbym aby było na lata (dlatego decyduję się na beton).