Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Siema Mirki z #piwowarstwo, w planach warka NE IPA z chmielami Citra, Mosaic, Nelson. Jako że dopiero zaczynam przygodę z piwowarstwem nie mam pojęcia jak to sensownie chmielić (ile gram na jak długo). Da radę pomóc ktoś mądrzejszy?
  • 10
  • Odpowiedz
@svdowsky: wszystko zależy ile masz litrów. Najlepiej to zobaczyć sobie rózne receptury. Osobiście dałbym Nelson na start gotowania, mosaic na końcówkę i citre na fermentacje cicha
  • Odpowiedz
@svdowsky: ile tych chmieli masz i czego oczekujesz? W sensie chcesz bardziej w cytrusy czy w kwiatki lecieć? Nelson i Mosaic w gotowaniu da ci kwiatowe zapachy w piwie (Nelson jest mocno zdradliwy w tej materii, robiłem NEIPA na nim po otwarciu butelki była kwiaciarnia), Mosaic gotowany długo da niezłego goryczkowego kopa (Nelson też, ale on daje bardzo "okrągłą", nienahalną gorycz). Z kolei Mosaic dosypany na cichą razem z Citrą będzie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ma to sens? Wychodzi 13.5g chmielu na litr w tym 7.5g na zimno planowo 3 dni.

60min:
30g citra
30g nelson

5-10min:
30g mosaic
30g nelson

Na zimno:
90g citra
30g Nelson
30g Mosaic
  • Odpowiedz
  • 1
@svdowsky primo - jakich drożdży zamierzasz użyć? primi ultimo - na 60' odpuść chmielenie w tyk stylu a na pewno w takich ilościach. Ja daję na 15-10-5 minut gotowania po 20-25g chmielu. Później hop stand (przerwa po wylaczeniu palnika i schłodzenie brzeczki poniżej 80*C, ja zazwyczaj bliżej 76*C robie 20' przerwę i wrzucam 150-200g) Na cichą 3-4-5 dni zależy jak mam czas i szybki cold crush - wrzucam do lodówki na 0*C
  • Odpowiedz
@bomba4: Nelson na goryczkę tylko? Toż to marnotrawstwo tego dobra, jeden z moich ulubionych chmieli. Najlepsza IPA wyszła mi single hop na tym chmielu, fajny winogron i trochę taka poziomka, goryczka bardzo przyjemna.
  • Odpowiedz