Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@Graner: Kolo wynalezli ludzie prowadzacy pol osiadly tryb zycia czcacy boga utozsamianego ze Sloncem. Odwzorowano jego ksztalt i toczono w rytualach, z czasem zauwazajac jego praktyczne zastosowanie. Z tego co pamietam datuje sie to na ok. 2000 pne.

To tak mnie troszke ubodlo jak zobaczylem jaskiniowcow i musialem to napisac :(
  • Odpowiedz
  • 12
@shmoofy_foofer no trochę nie. W grobowcach w UR masz wozy bojowe na kołach, więc już w 4 tyś p.n.e. znano koło. Nawet na terenach obecnej Polski już w neolicie znano koło. Wygoogluj sobie Ważę z Bronocic.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PanPeno: O kole wyczytalem u Quigleya ale nie jestem pewien czy dobrze pamietam. Zaraz sprawdze dokladnie. Jego ksiazka pt Weapon Systems and Political Stability zostala napisana w latach 70 wiec mógł nie wiedziec o tym odkryciu. Ciekawa sprawa thx.
  • Odpowiedz
@shmoofy_foofer: koło prawdopodobnie powstało poprzez udoskonalanie procesu toczenia drzewem. Najpierw zauważono, że toczenie drzewa ułatwia jego transport. Później odkryto, że na drzewach można kłaść przedmioty i je toczyć. Drzewa są ciężkie, więc wymyślono, żeby te drzewa zmniejszyć i coś na nich zawiesić.
Poza tym, koło prawdopodobnie nie ma jednego wynalazcy, tylko powstawało niezależnie w wielu regionach świata.
I nie było to 2000 p.n.e., tylko dużo wcześniej.
  • Odpowiedz
@PanPeno: Masz racje, te 2000 lat to jest pomylka z mojej strony. On pisal ze W mezopotamii kolo znano 2000 lat wczesniej niz w Egipcie. Teraz doczytalem ze faktycznie kolo znano juz 4700 lat pne. Oto cytat:

'The development of the wheel and its use on a vehicle is really a separate story, whose early history has been handled in a most unsatisfactory way by historians.
The wheel as an
  • Odpowiedz