Wpis z mikrobloga

@rurarz: elo, mam taki problem z którym się borykam już jakiś czas, a który mnie powoli wyniszcza. Chodzi o partycje na dysku.

TLDR: czy jest sposób aby zmergować dwie partycje w jedną bez utraty danych?

Opis problemu:
Przy instalacji systemu zrobiłem sobie je 2: jedna 'na system' a druga na całą resztę. Stosunek jest mniej więcej 40GB do 430 GB. Oczywiście okazało się, że był to jeden z najgłupszych pomysłów i 40 GB nie jest wystarczające - non stop partycja zapycha mi się śmieciami pokroju AppData, cache npma/yarna, plikami instalatorów czy pozostałościami windows update. Jedyne co mi pozostaje to czyszczenie regularnie tych śmieci za pomocą WinDirStat albo innych CCleanerów ale idzie jebla dostać.

Pytanie:
Czy istnieje jakiś sposób aby zmergować te dwie partycje bez utraty danych? Z tego co sie orientowałem nie jest to możliwe w prosty sposób -> musiałbym wyczyścić całą drugą partycję (tą 430 gigabajtową) żeby zrobić z tego nieprzydzielone miejsce i poźniej domergować to do systemowej aby zrobić jedną 500 gigabajtową, ale może ktos miał podobny problem i jest jakiś prostszy sposób na to. Nie chce poświęcać pół dnia na robienie kopii zapasowych, bo na zewnętrznym dysku nie mam nawet tyle miejsca aby wszystko przenieść.

#komputery #informatyka
  • 16
@rurarz: poprzez manager dysków możesz stopniowo zmniejszać większą partycję i zwiększać mniejszą, po czym stopniowo kopiować dane na tak powiększoną partycję. Zależnie od ilości wolnego miejsca na większej partycji po jakimś czasie uda się doprowadzić do likwidacji jednej partycji.
@Szaraban: właśnie też o tym myślałem. Dzięki, spróbuje zrobić w ten sposób. Wbudowany w Windows 10 manager sobie z tym poradzi czy mam instalować jakiś podejrzany soft?
Nie chce poświęcać pół dnia na robienie kopii zapasowych, bo na zewnętrznym dysku nie mam nawet tyle miejsca aby wszystko przenieść.


@rurarz: W twoim sposobie możesz najpierw z tej dużej partycji wyciąć wolne miejsce, przydzielić je do małej. Potem przenieść dane bez użycia dysku zewnętrznego, a następnie sformatować resztkę dużej partycji i ją wcielić w nową
@nowa_zielonka: nic to nie dało.

However, the Windows Disk Management supports you merge C drive with unallocated space only when the unallcated space adjacent to C drive and it must be at the right side of C drive.


więc nie da się tego zrobić jeśli nieprzydzielone miejsce nie jest zaraz po prawej stronie, a u mnie tak właśnie to wygląda. Muszę użyć innego softu. Polecany wyżej Easeus partition manager również sobie
@Roneth: @nowa_zielonka: @Szaraban: przetestowałem GParted, EaseUS i AOMEI Partition Manager - żaden z nich nie pozwala na dodanie nieprzydzielonego miejsca do partycji systemowej jeśli nieprzydzielone miejsce nie jest "po lewej stronie" w widoku partycji. AOMEI w płatnej wersji teoretycznie na to pozwala, ale prościej będzie zrobić format i podzielić dysk na nowo ¯\_(ツ)_/¯

Nadal szukam rozwiązania.
@nowa_zielonka: Zrobiłem to w końcu za pomocą MiniTool Partition Wizard - można tam bez problemu mergować nieprzydzielone miejsce do partycji systemowej niezależnie czy jest "sąsiadujące' czy nie.