Wpis z mikrobloga

#perfumyptasznika #perfumy 3/50

Montale Black Aoud (2006)

Wczoraj było delikatnie i sportowo, to czas wjechać na pełnej #!$%@? – sorry za wulgaryzm, ale tu nie miejsca na
gryzienie się w język, bo to perfumy tak agresywne i mocne, że nie ma co silić się na delikatność.
O marce Montale można powiedzieć tyle dobrego, co złego. Dobrego, bo dzięki niej na polu perfum niszowych
pojawiła się bardzo przystępna cenowo półka mocno zdywersyfikowanych zapachów – oudowych (omawiany dziś
Black Aoud), drzewnych (Greyland), kadzidlanych (Full Incense) owocowych (Mango Manga), kwiatowych (Intense
Tiare) czy zajebistych gourmandów (Chocolate Greedy, Ristretto Intense Cafe czy Intense Cafe). Najtańsze z
wymienionych zapachów można dostać za ~180 złotych za 100 ml, najdroższe – za około 300. W wielu przypadkach, z
uwagi na przemocarne parametry, flaszka powinna wystarczyć na całe życie.

I skoro mówimy o flaszce – tu przechodzimy do minusów. Montale sprzedaje jedne z najbardziej tandetnych i brzydkich flakonów. Co to właściwie jest? Chyba aluminium. Niesmaku dopełnia nieprzyjemne wrażenie, że nowy, pełny flakon zawiera ubytek albo w ogóle jest pełny tylko w połowie (choć to tylko wrażenie, tak powinno być). Niektórzy za minus mogą uznać też fakt, że zdecydowana większość kompozycji ma w nutach zawsze agar i różę (choć to nie reguła). Dodajmy jeszcze dosyć niejasną genezę marki Montale i mit o perfumiarzu Pierre Montale, co do którego nie ma nawet pewności, jak wygląda (polecam sekcję komentarzy).

No dobra, po tym przydługim wstępie postaram się opowiedzieć nieco o samym zapachu. Zasadniczo mamy tu trzy
podstawowe składniki – agar, różę i paczulę. Każdy z tych składników jest wyraźnie wyczuwalny i odpowiada za nieco
inny efekt; oud nadaje całości sterylno-aptecznego charakteru (mnie kojarzy się to z gabinetem dentystycznym, w
którym po raz pierwszy wyrwano mi zęba xD), paczula – jak to paczula – przyprawia całość o ziemistość, mroczność i chłód... zaś róża przybiera tutaj postać – uwaga – marmolady. To taki kwaśny różany dżemik, który jednak szybko
schodzi na dalszy plan na rzecz aptecznego agaru, a później tej wręcz smutnej, grobowej paczuli. Widziałem różne
skojarzenia całej kompozycji – z kuleczkami różańcowymi, z cmentarzem, z kościołem, ze świeżo rozkopanym grobem
(choć tutaj chyba nic nie przebije Encre Noire). Wszystkie w jakimś stopniu rozumiem – także sugestię, że to perfumy
nieco „babciowe”. Ale przed babcią, która nosi takie perfumy, raczej bym #!$%@?ł, bo pewnie ma kły, pazury i
wściekliznę :/

Parametry są atomowe. Nie dam im oceny, bo to zawsze kwestia indywidualna, ale w moim przypadku jeden psik
próbki przed 8:00 rano wystarczył, żeby o 18:00 moja dziewczyna stwierdziła, że w całym mieszkaniu pachnie moimi
perfumami. Dostałem 10 ml odlewki od @ZnubionekFan i pozbyłem się jej po tygodniu czy dwóch. Nawet jej nie
sprzedałem – po prostu oddałem, bo nie chciałem mieć z nimi nic do czynienia – tak przytłaczające i intensywne są.
Szczerze mówiąc – nie wiem, kto mógłby je nosić jako swój signature scent. Do głowy przychodzą mi tylko jacyś
zajebiście charyzmatyczni artyści, performerzy albo alternatywni celebryci, liczący się z tym, że budzą kontrowersje i
niespecjalnie zabiegający o poklask otoczenia. Mimo dosyć negatywnych skojarzeń trudno odmówić temu zapachowi
klasy i pomysłu. Jeśli kupicie 100 ml za jakieś ~~180 złotych, powinno starczyć do 2080 roku, chyba że jesteście
masochistami i zużyjecie to wcześniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ocena zapachu: 7/10
Cena
Fragrantica
Parfumo
ptasznik1000 - #perfumyptasznika #perfumy 3/50

Montale Black Aoud (2006)

Wczora...

źródło: comment_15956614880mLBGVRYyZbs7uXGzYV5pI.jpg

Pobierz
  • 18
Dodajmy jeszcze dosyć niejasną genezę marki Montale i mit o perfumiarzu Pierre Montale, co do którego nie ma nawet pewności, jak wygląda (polecam sekcję komentarzy).


@ptasznik1000: o, to jest strasznie ciekawe. Biznes iz biznes, ale jak widać mogliby się do tego bardziej przyłożyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ptasznik1000: @jabol6000: dla mnie nie jebią tandetą, ale ten black aoud ma w sobie taką róże jak stereotypowe mocne perfumy starych bab które chodzą do kościoła przypodobać się księżom, albo zapach różańca z różanego drewna xd może jest to akceptowalne u faceta gdzieś na bliskim wschodzie bo tam nie mają takich konotacji z kk, ale mi się te nuty zawsze kojarzą ze starymi babciami i za cholerę nie widzę tego
@ptasznik1000: Zostałem wywołany do tablicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W tamtym czasie jak rozmawialiśmy o Montale to nie znałem ich za wiele i okazuje się, że im dalej w las tym lepiej. Dalej podtrzymuję, że oud w tej cenie jest przystępny, chociaż jakościowo bez rewelacji. Oud i róża. Przy takiej ilości kompozycji na jedną modłę powinni być w niej już ekspertami i faktycznie nowy Oud Dream pokazuje