Wpis z mikrobloga

tl:dr: Polecacie jakieś ciekawe szlaki na jakieś 10h w tatrach, gdzie nie potrzebuję typowo górskich butów? Czasy raczej nieco lepsze niż te na mapach. Co myślicie o Czerwonych Wierchach?

Ostatnio chodzi mi po głowie dość szalony pomysł, aby wsiąść do nocnego pociągu, przyjechać do zakopca i uderzyć od razu w tatry i wrócić tego samego dnia do siebie. Na taką operacje miałbym równe 12h (8:00-20:00) więc za bardzo nie poszaleję i chcę mieć ze 2h zapasu.

Raz że dość późna godzina aby udać się na jakieś popularniejsze i ciaśniejsze szlaki i nie spotkać masy turystów, dwa że moje buty górskie się rozpadły podczas ostatniej wyprawy i pojechałbym w adidasach ze średniomiękką podeszwą (w tych adidasach wygodniej i pewniej szło mi się na taki staw gąsienicowy niż w teoretycznie typowych górskich butach, które rozwaliły mi się po 3 wypadach). Raz zdarzyło mi się w takich butach schodzić z zawratu na halę gąsienicową podczas deszczu (oczywiście nie wiedziałem jak ten szlak wygląda i myślałem, że to taka fajna ścieżka jak od strony 5 stawów, a nie klamry i łańcuchy ostro w dół xD) i dałem radę, czułem się pewnie, więc nie wiem czy to aż taka przeszkoda.

W planach miałem Kościelec, ale patrząc na to że jak dobrze pójdzie to z Kuźnic wyjdę o 8:30, a to już raczej za późno żeby się tam pakować, bo dość popularna ostatnio ta góra. Poza tym patrząc jak wygląda końcówka, to niezaufam jednak tym butom aż tak, a fakt że raczej będę wchodził sam też nie zachęca.

Teraz myślę na Czerwonymi wierchami (Małołączniak-Ciemniak). Wejść niebieskim (fajny element z łańcuchem pod koniec, a zejść zielonym do doliny Kościeliska, mógłbym zejść czerwonym 5km bliżej, ale czas niby taki sam więc czemu by nie zrobić więcej. Wg mapy 20km i około 8h. Ewentualnie Jest jeszcze opcja aby wejść na Ciemniaka od strony Kościeliska i iść nim graniom aż do Kasprowego i z niego zejść do Kuźnic, ale tutaj martwię się nieco czas bo to już wg mapy ponad 10h i też ok. 20km.

Co myślicie o tych Czerwonych Wierchach, wydaje mi się że mniej tłoczny szlak a widok może być zacny.

Dla ciekawskich to co już zrobiłem to m. in. Kasprowy od strony murowańca; Giewont od strony polany małołąckiej zejście przez Kope Kondracką i później żlebem Kondratowym do Hali Kondratowej; Dolina pięciu stawów z Doliny Roztoki, na Zawrat i Zawratu na Halę Gąsienicową do Kuźnic (wiem, od dupy strony się za Zawrat wziąłem, ale emocje niezapomniane xD) Poza tym sporo dolin i mniejszych górek, których nie ma sensu tutaj wypisywać. Ogólnie szlaki nie sprawiły mi większych problemów w teoretycznie kiepskim obuwiu.

#tatry #gory #pytanie #zakopane #trekking
Pobierz ikuloo - tl:dr: Polecacie jakieś ciekawe szlaki na jakieś 10h w tatrach, gdzie nie po...
źródło: comment_1595533274WpYVf800baNecqcygfMJHS.jpg
  • 9
@ikuloo:
Nie licz na pustki na Czerwonych Wierchach :P Współczynnik łatwość*widoki ma dość wysoki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tylko na niebieskim szlaku na Małołączniak jest dosyć pustawo.
Ja, jakiś czas temu, w podobnym reżimie czasowym, zabrałem się za szlaki Kiry - Ornak - Bystra - Starorobociański - Kończysty - Siwa Polana oraz Siwa Polana - Kończysty - Jarząbczy - Wołowiec - Grześ - Siwa Polana. Jeśli się
@ikuloo: Ten kawałek Kasprowy-Kopa Kondracka jest ciutkę bardziej techniczny, ale do przejścia w adidasach przy ładnej pogodzie. A tak to granią czerwonych lajtowo. W sumie to nie wiem czy czerwony z Chudej Przełączki na dół nie będzie lepszy niż zielony przez dol. Tomanową bo więcej się schodzi w otwartym terenie.

To co wyżej czyli dalsza część zachodnich też bardzo fajna (ale szedłbym chyba na odwrót, schcodząc ze Starorobociańskiego przez Ornak są
@ikuloo: potrzebujesz butów z dobrą podeszwą by się nie ślizgały i ujdą nawet te z decathlona za 60 zł.
Ta pierwsza twoja trasa to całkiem spoko, możesz taki iść, ale wracaj do Kiry bo nie wiadomo jakie oblężenie jest na busach i mogą cię wziąć z innego miejsca. Małołączniak - Miętusi Przysłop - Kiry. I to nie jest taka trasa, że przelecisz w tyle co piszą, mimo, że jest łatwa to
@niewiemcotutajrobie: Te dwie trasy w zachodnich wyglądają naprawdę bardzo fajnie, ale nie wiem czy dam radę w takim czasie plus może być ciężko z transportem tak jak piszesz, ale zapisuje je na później na pewno. Zaintrygowałeś mnie tym Szpiglasem, bo myślałem, że więcej na niego schodzi, ale problemem mogą być faktycznie turyści. Co do Krzyżne, to chyba poczekam aż wyremontują szlak.

@mucher Czyli te dodatkowe 5km zielonym do Ornaka nie warto?
@ikuloo: i pierwsza i druga trasa spoko. Fakt, że Kościelec to jeszcze krócej, a chyba nie powinno być aż tyle ludzi, żeby były kolejki. Z resztą, jak idziesz szybciej to od pewnej wysokości kultura na szlaku jest duża i wiele osób po prostu przepuszcza szybsza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W butach biegowych, no jednak bez deszczu, ale przeszedłem całe Tatry, a na innej wyprawie całą Orlą, więc
@ikuloo: możesz iść i z Gronika, nie zauważyłem gdzie masz start, ja zawsze ruszam z Kir bo samochód tam zostawiam i odwrotnie robię ten szlak niż ty.
Z Ciemniaka lepiej schodzi się zielonym tylko dlatego, że jak jest się zmęczonym to jest tam krótszy odcinek w dół, a większość jest bardziej płaska. Niebieski jest bardziej widokowy.