Wpis z mikrobloga

Pytanie do mirków znających branżę. Istnieje możliwość grania na giełdzie bez konieczności płacenia podatku po sprzedaży akcji? Chodzi o sytuacje w której kupuje akcje za powiedzmy 10k zł, one wzrastają do 20k zł i chce je sprzedać, a jednocześnie zainwestować to 20k od razu w inne akcje. Czy w takiej sytuacje trzeba odprowadzić podatek? W świecie kryptowalut istneje ucieczka w tzw. wirtualnego dolara, który nie jest traktowany jako FIAT i później za niego mogę kupić inne krypto
#gielda
  • 14
@trejk: podatek odprowadzasz rozliczając się na początku roku następującego po operacjach. Czyli kupiłeś za 10k sprzedałeś za 20k, wrzucasz 20k jak chcesz, ale w kolejnym roku musisz zapłacić podatek z tych 10k zarobionych chyba że sprzedasz coś ze stratą. Dlatego też częstą praktyką jest sprzedawanie nierentownych spółek pod koniec roku żeby uwolnić środki i jednocześnie pomniejszyć podatek
@trejk: podatek płacisz dopiero przy PIT, nie jest pobierany od razu przez Dom Maklerski przy każdej transakcji.

Jak to nadal za mało to IKE przy tej sumie będzie ok (limit roczny to 15k).
@trejk: niestety, tylko w ramach IKE i IKZE nie licza podatku. Jak chcesz dlugoterminowo inwestowac i do limitow wplat (kolo 22k rocznie) to i tak sie opłaca nawet jak nie chesz trzymać do emerytury. Po prostu jednorazowo wtedy przy wypłacie uiszczasz daninę 19%, a kapitał w międzyczasie na siebie pracuje. Zakładając, że nie inwestujesz pod uzyskanie certyfikatu wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szcz33pan: Ten limit dotyczny również pomnożenia kapitału już na rachunku czy tylko wpłaty ? W sensie wrzucę 10k zł to mogę dorzucić w tym roku już tylko 5k zł, ale co się stanie jak kapitał z tego konta (10k) zainwestuje i w obrębie tego samego roku sprzedam akcje za 20k ?
@trejk: to co zrobisz z zyskiem z poprzednich akcji urząd skarbowy nie interesuje, musisz opodatkować go chyba że wpłacisz pieniądze na IKE to nie będziesz musiał płacić belki do momentu wycofania pieniędzy z tego konta.

Jedyna opcja na zmniejszenie podatku to poniesienie straty którą możesz sobie odliczyć od zysków
niestety, tylko w ramach IKE i IKZE nie licza podatku. Jak chcesz dlugoterminowo inwestowac i do limitow wplat (kolo 22k rocznie) to i tak sie opłaca nawet jak nie chesz trzymać do emerytury. Po prostu jednorazowo wtedy przy wypłacie uiszczasz daninę 19%, a kapitał w międzyczasie na siebie pracuje. Zakładając, że nie inwestujesz pod uzyskanie certyfikatu wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@forsakasa: W przypadku IKE to tylko
@trejk: limit samych wplat na konto maklerskie typu ike. W tej chwili to okolo 15k rocznie. Zadnych podatków od zyskow jak nie wypłacasz z konta. Ja tak gram. Nic jeszcze nie wypłaciłem. Zero podatkow zapłaciłem. Przy czym podatek naliczany proporcjonalnie przy wypłacie z konta ike na zwykle