Wpis z mikrobloga

#dzialki #nieruchomosc #inwestycje #budowa #dom #row
Cześć.
Zastanawiam się nad kupnem działki rolnej, na której granicy jest rów melioracyjny. (Rów należy do sprzedawanej działki)
Czy ktoś z was zainwestował kiedyś w taką działkę? Obecnie rów jest suchy i porośnięty kilkunastoletnimi drzewami.
Działka 30 arów, rów wzdłuż dłuższego boku - 90 metrów.
Obawiam się wiosennych podtopów, komarów i w przyszłości wylewania nieczystości przez sąsiadów (rów graniczy z 10 działkami). Kusi mnie atrakcyjne położenie, na początek postawię tam domek letniskowy, a może z czasem całoroczny.

Zdaję sobie sprawę, że prawnie należeć będzie do mnie dbanie o ten rów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Drożność, wycinka małych drzewek.
Czy są jeszcze jakieś ukryte miny, na które trzeba uważać? Prawne lub kosztowe? Czy warto pakować się w kupno działki z rowem melioracyjnym?
Jakie są plusy i minusy?
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BajerOp: nie będąc rolnikiem, można kupić do 1ha. Znajomy i rodzina niedawno kupili właśnie 1ha, bez problemów.
Tak pomijając czy można, czy nie - wiesz coś może na temat meritum mojej sprawy? Albo znasz kogoś, kto mógłby coś doradzić?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@smallboobslover: rodzice mieli rów na działce, w porozumieniu z gminą rów teraz jest pod ziemią w betonowych kręgach. Zależy co to za rów, komary będą jak wszędzie w stojącej wodzie.

No proszę, nie wiedziałem a się nagadałem.
  • Odpowiedz
@smallboobslover: no ja mam działkę z rowem, ogólnie to nie jest kolorowo ale bardzo źle też nie.

U mnie row jest w miedzy, sąsiad za mną ma wywalone więc tylko ja się nim zajmuje. Musiałem sobie kosę spalinowa kupić żeby to ogarnąć. U mnie nie dość że ta woda jest to i ziemia dobra, więc wszystko tam rośnie jak p------e.

Tylko u mnie wiedziałem że woda gruntowa jest bardzo wysoko,
  • Odpowiedz
@BajerOp: da się to czy działka jest rolnicza, a jej przeznaczenie w miejscowym planie (to pewne) lub warunki zabudowy to 2 sprawy. całą masa działek budowlanych jest działkami rolnymi z klasą IV czy IVb - które przy budowie trzeba wyłączyć z produkcji rolnej

@AllOver: zdrowy rozsądek? czy teren jest płaski, czy wskazuje na to że dużo wody spływa na Twój teren, ew zaglądaj na teren jak jest mokro
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@theodolit: to było trzy lata temu. Teraz stoi tam już czyiś piękny dom. Wody po ulewach tak dużo nie było, teren też nie był podmokły ani zalewowy, ale żona się wystraszyła i tyle. Nie do końca czai, że na wioskach rowy to standard.
  • Odpowiedz
@AllOver: trochę racji ma (tzn żona) na polach rowy, czy jakieś naturalne połączenia glinianek to norma, ale jak jest możliwość to lepiej wybrać coś co na 100% nie jest zalewane np raz na 30 lat w stanach powodziowych.

to na zasadzie piękne domy z widokiem na Wisłę pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym wałem są urokliwe ale raz na 10 lat może być przydatna motorówka ;)

z okolic w których mieszkam widać
  • Odpowiedz
@smallboobslover ja mam działkę z rowem. Poza jakimiś skromnymi kosztami jego utrzymania nie mam z nim żadnych problemów. Natomiast poleciałbym Ci zrobienie odwiertu na działce, przed budową czegokolwiek, a w szczególności większych budynków. Jeżeli jest rów, to wody gruntowe też pewni dość płytko.
  • Odpowiedz
@smallboobslover: jestes pewien, ze row jest razem z ta dzialka? Najczesciej jest on wydzielona, odrebna dzialka, nalezaca do Wod Polskich.
Co do pytania, u rodzicow jest row w poprzek dzialki (mamy taka waska, ale dluga dzialeczke). Zadnego wylewania nie pamietam, przez wiekszosc roku row i tak jest pusty
  • Odpowiedz