Wpis z mikrobloga

Hans Andersen Brendekildes, Wycieńczony/Męczennik, 1889.

Brendekildes często poruszał temat starych ludzi zniszczonych rolniczą pracą, którzy nie mają innej alternatywy, a ciało ulega procesowi starzenia i nie posiada dawnego wigoru. Malarz pochodził z bardzo biednej wsi i jego ojciec zajmował się struganiem "chodaków". W wieku 4 lat wyprowadził się od rodziców i mieszkał z dziadkami, gdzie pracował jako pasterz i ciupacz drzewa i chrustu. Przez przypadek nauczyciel odkrył jego talent do rzeźby i później malarstwa. Temat z obrazu bliski memu sercu, bo sam nosiłem kamienie z pola i nie tylko. Bonusowa ciekawostka jest taka, że ten obraz miał ponoć zainspirować Muncha do jego słynnego "Krzyku". Malarz trochę nieznany, ale godny polecenia każdemu zainteresowanemu tematem wsi.

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#malarstwo #sztuka #rolnictwo #wies #myrmekochoria
Pobierz
źródło: comment_1594368590dMQgMwMFOlhBD7FQ6PtlID.jpg
  • 17
@jezussek: Cóż to bardzo schlebiająca i o wiele milsze niż pomyje, które ludzie na mnie tu wylewają, ale ja jestem kretynem i ogólnie siebie bym nie polecał. Swego czasu pisałem za pieniądze i starałem się znaleźć zatrudnienie w tym "sektorze", ale w tym kraju raczej odpada (szokująco niski poziom dziennikarstwa jak na 40 000 000 naród) plus "print media" już odchodzi do lamusa i ludzie w ogóle nie czytają, a co
@myrmekochoria: Sprostowanie..( )Byłem niedysponowany (głowa mnie pobolewała) bo ta ulewa burza itp Niedość że zrobiłem błąd w słowie książeczka przez "rz" to jeszcze tego malarza drugie imię dopasowałem do nazwiska baśniopisarza duńskiego.[]
https://www.google.com/search?q=jan+christian+andersen&oq=jan+Christian&aqs=chrome.0.0j46j69i57j0j46.5297j1j7&client=ms-android-lge-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8