Wpis z mikrobloga

Całe życie w kłamstwie

Pamiętacie klasyczną scenę z Milczenia Owiec, gdzie Lecter opowiada Starling o posiłku ze swojej ofiary? Coś w stylu „Zjadłem jego wątrobę z fasolką, popijając zacnym Chianti”. Zanim przejdę do rzeczy, to w sumie warto też wspomnieć o małym fakcie. W każdej polskiej wersji językowej tego filmu spotykałam się z określeniem ‚fasolka’, ale zrobiłam mały research, ponieważ w wersji oryginalnej użyto określenia ‚fava beans’ i nie byłam pewna co to za rodzaj fasoli. Wychodzi na to, że Lecter wcale nie mówił o fasolce, tylko o innym rodzaju rośliny strączkowej, a dokładniej to coś pomiędzy bobem a młodą soją (edamame). Zapewne wcale Was to nie obchodzi, ale musiałam się tym podzielić. A teraz do rzeczy.

Wyczytałam, że prócz połączenia odpowiednio smaków, ten fragment ma też drugie dno. Mianowicie, osoby, które stosują leki antydepresyjne znane jako Monoamine Oxidase Inhibitors (MAOIs), nie mogą spożywać pewnych produktów spożywczych. Na liście znajdziemy między innymi fava beans, chianti i wątróbkę. Wspominam o tym, ponieważ taki lek miał stosować Lecter. Jeżeli dalej nie wiecie do czego dążę, to już śpieszę z wyjaśnieniem. Gdyby Lecter rzeczywiście stosował MAOIs, nie mógłby zjeść takiej potrawy, ponieważ mogłoby skończyć się to dla niego fatalnie. Wychodzi na to, że Lecter chciał zasugerować Starling, że nie bierze leków, które brać powinien.

Zaskoczeni?


źródło
#ciekawostkifilmowe #gruparatowaniapoziomu #hannibal #gotujzwykopem #filmy
źródło: comment_1594274179mCuUkWd3pWdzO0Zbe0w0Uj.jpg
  • 90
Wychodzi na to, że Lecter chciał zasugerować Starling, że nie bierze leków, które brać powinien


@WUJEKprzezUzamkniete: OK, ale skąd Starling miała by o tych zależnościach wiedzieć? Chilton może by się zorientował jako psychiatra ale Starling to świeżynka policjantka.
@WUJEKprzezUzamkniete: 2 pytania ode mnie:
1. Skoro zjadl ofiare PRZED odsiadka, to jaki to ma zwiazek z tymi lekami ktore mu przymusowo przypisano? Przeciez to juz w wiezieniu sie stalo
2. Czy w filmie byla gdzies informacja ze przypisano mu MAOI? Ogladalem bardzo dawno temu, nie pamietam tego... a nawet jesli, czemu dostawal leki na depresje? Mial ja?

Pamiętam jak pierwszy raz widziałem ten film a czarno białym telewizorze mając 10-11
@WUJEKprzezUzamkniete: Na 99% urban ledżend, chociaż - istotnie - zastanawiający.

Argumenty że to bzdura:
- nigdzie, ani w książce ani w filmie nie jest zasugerowane, jakoby Lecter miał zażywać inhibitory MAO
- MAO to lek na depresję, i to "ostatniego rzutu", Lecter nie cierpiał na depresję
- lista potraw zawierających tyraminę (która odpowiada za reakcję z iMAO) jest długa jak polska ustawa podatkowa, Lecter mógł równie dobrze jeść smażonego camemberta
Gdyby Lecter rzeczywiście stosował MAOIs, nie mógłby zjeść takiej potrawy, ponieważ mogłoby skończyć się to dla niego fatalnie.


@WUJEKprzezUzamkniete: No raczej nie. W kręgach narkonautycznych popularne jest podbijanie działania maoi właśnie przez dodatkowe spożycie konkretnego jedzonka.