Wpis z mikrobloga

Mirki, wpadłem na pomysł na stworzenie apki/strony, w której będzie możliwość wymiany, sprzedaży, a także oddania za darmo swojego sprzętu elektronicznego. Wiem, że podobne rozwiązanie jest już na OLXie, ale mój projekt koncentrowałby się tylko i wyłącznie na sprzęcie elektronicznym.

W 2019 roku ludzkość wygenerowała 53,6 milionów ton odpadów elektronicznych, co jest ogromnym wynikiem. Mało tego, spora część z wyrzucanej elektroniki jest wciąż sprawna i mogłaby posłużyć innym osobom, zamiast zostać wyrzucona. Bo przecież to co dla nas jest już przeżytkiem i niemodnym gadżetem, nie oznacza przecież, że nie będzie funkcjonalne dla innych ludzi.

Wiem, że Kuba Klawiter organizował akcje #jeszczedobre, która miała własnie na celu trącenie nowego życia w niechcianych już sprzętach elektronicznych.

Chciałem zapytać Was, co myślicie o takim pomyśle, czy według Was mogło by się to przyjąć? Może któryś z Mireczków byłby chętny razem ze mną stworzyć taką apkę/stronę?

#srodowisko #ekologia #elektronika #aplikacje #aplikacjemobilne #ciekawostki #smieci #technologia #informatyka #programowanie
  • 24
@Gaber69: No właśnie wiem. Wystarczy też spojrzeć na rynek przewoźników typu Uber, który był pierwszą alternatywą dla taksówek, a ile powstało później podobnych aplikacji, które też są wyceniane na kolosalne pieniądze i mają się świetnie.
@Snurq Słuchaj, na początek nie patrzał bym na to przez pryzmat zarobku. Z czasem, gdyby projekt się rozrósł to na pewno pojawiłyby się opcje zarabiania na tym pieniędzy, poprzez reklamy, partnerów, ilość pobrań itd.
Na chwilę obecną szukam kogoś z kim mógłbym stworzyć startup i rozpocząć pracę nad apką/strona
@Ranne_Kapcie Właśnie o to się rozchodzi, że nie jestem programistą. Co prawda z branżą IT mam trochę wspólnego, bo raz, że jestem po technikum informatycznym, a dwa, że miałem okazję na dorywcze pracę w tej branży, ale nie jako programista. O ile stronę mógłbym spróbować zrobić na WordPressie, bo kiedyś coś tam się tym bawiłem i wydaje mi się, że to kwestia odświeżenia sobie wiedzy i obejrzenia kilku poradników na YT, to
@Analityk No właśnie o tym mówię, że dużo osób ma w domu wciąż działający i niekoniecznie słaby sprzęt, którego już nigdy nie użyje, a u kogoś innego mógłby śmigać. Aplikacja byłaby w pełni darmowa.
@Nanuno: rozumiem ale kto ci ją napisze, gdzie będziesz przechowywal dane osobowe użytkowników jak będzie ich 100 tysięcy, jak zrobi to laik to zaraz wyciekna jakieś dane. To jest potencjał na fajną aplikację ale jej utrzymanie będzie kosztowało. Skąd weźmiesz na to kasę? Z reklam?
@Analityk Ja zdaje sobie sprawę z ogromu ilości danych i innych wyzwań związanych z realizacją tego pomysłu.
Na pewno przydałby mi się ktoś ogarnięty, kto ma kontakty i umiejętności pozwalające wystartować z tym pomysłem. Oczywiście wiadomo, że taka osoba miałaby spory udział w stworzeniu tego projektu, więc niemały procent późniejszych zysków byłby dla niej. Tak jak mówię, sam nie mam na chwilę obecną nic poza pomysłem. Jak się uda zebrać fajna ekipę,
@Nanuno: No na pewno jedna rada, nie rób tego na wordpressie, serio, to musi być dedykowany projekt lub na biedę porządny open source, który można dostosować.
Utrzymanie serwera to jest najmniejszy problem, koszty są wszędzie indziej.
@neoandrew WordPress to jedyna opcja, na której mógłbym spróbować zrobić to sam. Ogólnie do zrobienia takiego projektu potrzebuje zespołu ludzi, a póki co takowych nie znalazłem. Mimo, iż pomysl jest ciekawy i ma potencjał, to trzeba mieć odpowiednie zaplecze finansowe lub znaleźć ludzi chętnych dołączyć do projektu praktycznie za darmo.
@Nanuno: To nie próbuj sam, bo wordpress to tragedia techniczna, nic w tym nie zrobisz, stracisz tylko czas i będziesz go przeklinał, tu jest potrzebny wydajny skrojony na miarę jakościowy projekt i potrzebujesz do tego programisty.

Jak nie od zera to najłatwiej znaleźć coś na php, na githubie na przykład, gotowy pod ogłoszenia albo składać coś z jakimś cms + dopisać ogłoszenia.

Nie potrzebujesz zespołu na start, jeden ogarnięty programista załatwia
@neoandrew Dzięki za poradę. Może faktycznie na początek nie jest może potrzebny zespół, ale ogarnięty programista, tylko gdzie takiego znajdę, żeby był chętny wejść w ten projekt nie patrząc na finanse, a na potencjał i ewentualne późniejsze korzyści. Nie mam niestety żadnego znajomego programisty, który by się tego podjął.
@Nanuno: Trudno będzie ci kogoś znaleźć za darmo, bo skoro ty nie umiesz to tak naprawdę co oferujesz, twój pomysł to żaden unikat, ty chcesz prosty serwis ogłoszeniowy.
Taki ogarnięty programista sam może sobie takie coś zrobić bez twojej pomocy i ma 100% zysków z tego, po co mu ktokolwiek do podziału, kto nie wnosi de facto nic.
@neoandrew: Pomysł może unikatowy nie jest, bo faktycznie takich serwisów ogłoszeniowych jest trochę, ale nie można powiedzieć, że jest to pomysł bez potencjału. Myślę, że w obecnej erze wszechobecnej technologii taki serwis mógłby mieć wzięcie.
Ja poza programowaniem mógłbym się zająć innymi kwestiami, takimi jak poszukiwanie inwestorów, organizacja i promocja naszej apki/strony w social mediach, copywriting, pomoc w projekcie itd. Takie serwisy typu Vinted, OLX itp. nie mają w swoich szeregach