Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 6 lipca - Wstań i świeć

"W te poranki, w które trudno jest ci wstać, przypominaj sobie: budzę się do przeznaczonej człowiekowi pracy. Dlaczego więc denerwuję się, że będę zajmował się tym, co czego zostałem stworzony? Rzeczami, dla których znalazłem się na świecie? Czy zostałem stworzony po to, by kulić się w cieple pod przykryciem? To bardzo przyjemne. Czy zostałem więc stworzony do przyjemności? Mówiąc krótko do bycia rozpieszczanym czy do wysilania się?" - Marek Aureliusz, Rozmyślania , 5.1

Jest dość pocieszającym to, że nawet dwa tysiące lat temu, imperator Rzymu (cierpiący na bezsenność) wygłaszał sam sobie motywującą gadkę, po to żeby co rano odrzucić koc i wstać z łóżka. Od czasu gdy po raz pierwszy zostaliśmy wesłani do szkoły, aż do emerytury musimy mierzyć się z tym samym wezwaniem. O wiele łatwiej było by zamknąć oczy i wcisnąć przycisk drzemki jeszcze kilka razy. Ale nie możemy tego zrobić.
Nie możemy, ponieważ mamy zadanie do wykonania. Chodzi nie tylko o normalną pracę, którą musimy zrobić, ale też o wyższą przyczynę o której piszą stoicy: wyższe dobro. Nie przydamy się innym ludziom ani światu jeżeli nie wstaniemy i nie weźmiemy się do pracy - im wcześniej tym lepiej. Więc weź prysznic, zrób sobie kawę i zaczynaj.

(Po przeczytaniu wpisu, zastanów się jak możesz wykorzystać tę wiedzę dzisiaj, po to aby utrwalić jak najwięcej, wyćwiczyć swój umysł i ostatecznie stać się prawdziwym Stoikiem.)

Poprzedni wpis.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania
#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Źródło: Moje tłumaczenie fragmentów "Daily Stoic" - Ryan Holiday Kup książkę
dac_oficjal - Stoicyzm na dziś - 6 lipca - Wstań i świeć

"W te poranki, w które tr...

źródło: comment_1594018639Si1kehffHPTftL9QLpeWc1.jpg

Pobierz
  • 119
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@kurazjajami:

Człowiek jest stworzony by swoje odrobic i umrzeć. Tyle

Co Ci ze zrobienia swojego i śmierci? Człowiek jest stworzony aby dobrze się bawić i umrzeć. Tyle.
  • Odpowiedz
@nicari: @okeito: drogie panie, historia z życia - znajoma też liczyła na gowniaka. Fajnie, ale facet odszedł, a robota została. Zamiast dzieciaka na rowerku, wjeżdżają antydepresanty. Tak tylko mówię :-P
  • Odpowiedz
Strasznie wczoraj zachlałem. Paliłem blanty do piątej rano. Film mi się urwał jak leżałem w rurze. Teraz mnie krzyż #!$%@?. Trochę się przespałem, ale musiałem wstać rano bo mam obowiązki. Mam dziecko. Niektórzy mówią, że nie można chlać jak się ma dzieci, ale to nie prawda. Można, tylko trzeba wstawać rano. Na tym polega odpowiedzialność.
  • Odpowiedz
@szyryfyry1: Nie chcę szerzyć tutaj cenzury więc nie będę kasował. Proszę o wypowiadanie się z szacunkiem do drugiej osoby.

Zaczynając dzień, powiedz sobie: Zetknę się z ludźmi natrętnymi, niewdzięcznymi, zuchwałymi, podstępnymi, złośliwymi, niespołecznymi. Wszystkie te wady powstały u nich z powodu braku rozeznania złego i dobrego. Mnie zaś, którym zbadał naturę dobra, że jest piękne, i zła, że jest brzydkie, i naturę człowieka grzeszącego, że jest mi pokrewnym, nie dlatego,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@WyuArtykyu: nie twierdzę że małżeństwo jakoś szczególnie chroni przed rozstaniem i ze mi to nie grozi, ale na pewno jest trudniej :P trzeba być dobrej myśli. Różne sytuacje w życiu bywają. Nawet gdyby miał mnie facet zostawić, to przynajmniej nie będę miała już oporów żeby rzucić tego januszexa :P
  • Odpowiedz
Stoicyzm, co może się wydawać po tym, jak tłumaczyli nam stoicyzm w szkołach, wydawać by się mógł najgorsza filozofia na prokrastynacje. Okazuje się, że jest zdecydowanie najlepsza i przekonuje się o tym każdego dnia. Tak samo czytając rozmyślania marka Aureliusza jak i twoje posty czy wypowiedzi osób pod nimi. Inspirujecie !
  • Odpowiedz
  • 1
@dac_oficjal właśnie się zastanawiałem czy wrzucasz sam, bo jest trochę nieregularnie. Wstaje wcześniej i już się tak przyzwyczaiłem do tych wspisow, że się łapie na tym, że mi ich rano brakuje :)
  • Odpowiedz
  • 1
@szyryfyry1 spokojnie, przecież nie jestem głupia lambadziara, żeby robić krzywdę maludzie. Wiadomo, że w tym momencie jeszcze się nie staramy, bo nie jestem w stanie. Chce się ogarnąć do życia, dopiero potem starać, wyspać się za wsze czasy i żyć dalej jak szczęśliwy człowiek - w tej kolejności. Jeśli nie osiągnę spokoju ze sobą, nie dam skrzywdzić w ten sposób innego istnienia.

@WyuArtykyu też mam taką przyjaciółkę, ale to grubszy
  • Odpowiedz
@dac_oficjal:
Strasznie wczoraj zachlałem, paliłem blanty do 5 rano, film mi się urwał jak leżałem w rurze, teraz mnie krzyż #!$%@?.
Trochę się przespałem, ale musiałem wstać rano bo mam obowiązki, mam dziecko. Niektórzy mówią że nie można chlać jak ma się dzieci, ale to nieprawda, można tylko trzeba wstać rano, na tym polega odpowiedzialność
  • Odpowiedz