Wpis z mikrobloga

#f1
Czarny może się przyczynić do słusznej sprawy.
Rok temu GP Austrii, ponad 30 stopni celsjusza i... Mercedes ma problem z przegrzewającym się silnikiem.
Nie mogą używać maksymalnej mocy.
Jutro podczas wyścigu ma być 26 stopni. Dla silnika merca to jest gituwa.
Red Bull Ring 750m n.p.m = żadkie powietrze. Wysoka temperatura + Red Bull Ring = przegrzewający się bolid.
26 stopni to nie zagrożenie.
Ale... BLM Bambo – czarny bolid.
Czarny kolor pochłania więcej energii cieplnej więc rezyko przegrzewania jest większe.
Jeśli jutro pogoda dopisze ponad plany to Mercedes będzie słabł na dystansie.
Kwalfikacje jeszcze o niczym nie świadczą.
Wyścig może zweryfikować czarnego.
To pewnie wszystko przez rasizm...
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rvva1: choć liczę na to, że Merc będzie miał przynajmniej troche pod górkę, to niestety czarne barwy w tym nie pomogą. O ile kojarzę, to Lotus w 2012 był mocny zwłaszcza w gorących warunkach, a jakie miał barwy wszyscy wiemy.
  • Odpowiedz
@rvva1: fajna rozkmina, ale serio myslisz ze ktoś w F1 tego nie przemyślał i nie policzył? Gdyby było tak jak myslisz to mielibysmy same białe bolidy.
  • Odpowiedz
@rvva1: @karakanwilly: @winsxspl: @rtone
Wiem, że to heheszki, ale postanowiłem oszacować czy pochłanianie światła słonecznego miałoby jakikolwiek mierzalny wpływ na chłodzenie samochodu.

Moc ICE w F1 to ok. 1000 bhp czyli 745 kW. Mercedes jakoś parę lat temu chwalił się, że udało im się przekroczyć 50% sprawności termicznej, czyli ponad 50% energii uwalnianej z paliwa udało im się zamienić na użyteczną pracę. Reszta energii jest marnowana
  • Odpowiedz
@Cezetus: szacun za policzenie. Ja to rozkminiałem od tej strony, że czarne są jedynie elementy poszycia z włókna węglowego, które samo w sobie nie przenosi za bardzo ciepła. To już na starcie - jeśli coś się bardziej nagrzeje to owo poszycie, a biorąc pod uwagę że bolidy jadą 300 km/h to nie wiem czy jest w ogóle możliwe żeby ono miało inną temperaturę niż powietrze. Nawet jeśli tak to pozostaje
  • Odpowiedz
@rvva1: Serio myślisz, że nikt tam tego nie sprawdził i nie policzył? Jakby im wyszło, że ma to jakieś faktyczne znaczenie to by nie pomalowali tego na czarno
  • Odpowiedz
@Cezetus: popełniłeś jeden zasadniczy błąd. Jeśli policzono, że silnik daje im 1k hp, to tyle on daje mocy na koła. jeśli jego skuteczność to 50%, to drugie tyle idzie w ciepło, w związku z czym, wg twoich wyliczeń, słońce to zaledwie 0,5%.
  • Odpowiedz
Czarny kolor pochłania więcej energii cieplnej więc ryzyko przegrzewania jest większe.


@rvva1: Polecam zaznajomić się z terminem blackbody, promieniowaniem termicznym i tak jak napisał @Cezetus " to raczej bardzo mała ilość dodatkowej energii. Nie pomijalna, ale bardzo mała."
To ma działać "w drugą stronę" że to ujmę tak kolokwialnie. Założę się że od wewnątrz jest matowe.
  • Odpowiedz