Wpis z mikrobloga

Streszczenie wpisu:


Czytałem sobie o najwyższym europejskim kopcu SilburyHill znajdującym się w Anglii.
Ten kopiec pochodzi z neolitu, ma 4400 lat, i 40 m wysokości oraz 167 m szerokości. Dla porównania znacznie młodszy (bo chyba 1400 letni) kopiec Krakusa ma 16 m wysokości. Pierwotnie kopiec miał formę sześciokątnej piramidy schodkowej, lub spiralnego kopca tarasowego.
Budowla składa się z ziemi pozyskanej z wokół, tworząc pierwotnie wokół niej głęboki rów. Po za ziemią wykorzystano także glinę i kamień wapienny (łączono je jak cegły z zaprawą), a także dolny poziom wsparto drewnianym pierścieniem okalającym.
Wzgórze zostało zbudowane w trzech etapach między rokiem 2400–2300 pne. Archeolodzy obliczyli, że zajęło to 18 milionów roboczogodzin, co odpowiada 500 ludziom pracującym przez 15 lat. Co to oznacza? Że przez 15 lat ktoś musiał żywić tych ludzi, a przeciez w koło powstało również wiele innych budowli. Oczywiście te obliczenia są sprzeczne z
badaniami wykonanymi w kopcu, al e o tym później. Kopiec ten jest aż 13 razy większy (objętościowo) od kopca Krakusa w Krakowie.
Szczyt jest płaski i ma 30 metrów średnicy, jednak badania wykazały, że pierwotnie był zaokrąglony i dopiero we średniowieczu go wyrównano pod posterunek.
Pierwszy kopiec w tym miejscu powstał 2400 p.n.e. i składał się z żwiru pokrytego gruzem wapiennym sięgającym kolan. Później ten malutki kopiec powiększono zwiększając wysokość do ponad pół metra. Całość w kolistym kształcie utrzymywał pierścień z drewnianych pali. Badania wykazały, że już na tym etapie ziemia wokoło została pozbawiona szaty roślinnej i była mocno zbita, co sugeruje, że wielokrotnie zbierały się tam duże grupy ludzi. Następnie kopiec ten zasypano kolejną warstwą powiększając budowlę. Ta składała się z gliny i ziemi wydobytej z najbliższej okolicy. Jego pierścień składał się z głazów. O ile pierwszy kopiec był biedny, o tyle kolejny wymagał już ogromnej pracy i był znacznie lepiej przemyślany. Oba kopce były idealnie koliste. Z czasem kopiec otoczono wielkim rowem o średnicy 100m, który był poszerzany w czterech etapach. Rów był zapewne wyznacznikiem granic miejsca kultu. Ostatnia warstwa swą wielkością znacząco przebiła poprzednie. Wykopaliska wykazały, że ten powstawał etapami, prawdopodobnie każdego roku. Kopiec stał się tak wielki, że musiano zasypać wcześniej powstałe rowy, wykopane dla poprzedniej budowli. Z czasem masa kopca musiała spowodować osypywanie się go. Aby temu zapobiec zbocza okalano wieloma pierścieniami nadając kopcowi tarasowy kształt. Każdy z tarasów był gliniano-wapiennym pierścieniem zapobiegającym rozchodzeniu się kopca na boki.
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/AKDduy_kRufHrGH4A6unWp50gVFRo6ea96EfVFUP5eEi5raQJzJSdvQzeKGmkZYIdi-TWCEtMx6IxwN8FzTPoBV2dP2QVgUu4ALD1Aknt0ydx5_deQclmbbB
https://www.researchgate.net/profile/Alex_Bayliss/publication/27649637/figure/fig1/AS:652947805462535@1532686296671/b-Diagrammatic-section-through-Silbury-Hill.png
Na tym obrazku widać bardzo szczegółowo etapy budowy kopca, rowów oraz tunel, który zbudowali archeolodzy w 1960.
https://i0.wp.com/www.archaeology.co.uk/wp-content/uploads/2015/01/Silbury-Hill-diagram.jpg

Badacze uważają, że kopiec nie powstawał w celu uzyskania z góry zaplanowanego kształtu i rozmiaru, lecz powstawał pod wpływem pokazania przez kolejnych władców swojej siły i potęgi. Ten sam wyścig miał miejsce w Egipcie, czy w Mezoameryce.
Najnowsze badania sugerują, że prace nad Silbury Hill rozpoczęły się około 2450 pne i trwały od 55 do 155 lat.
Więc jaka jest historia kopca? Myślę, że kopiec powstał pierwotnie jako mogiła lu pomnik dla kogoś ważnego. Z czasem mit tej osoby rósł, a wraz z nim siła i zamożność miasta. Nim kopiec powiększono budowano wokół niego różne drewniane kręgi. Rosnący kult wymaga adekwatniejszego miejsca kultu, a rosnąca siła gospodarcza pozwalała na sfinansowanie coraz większych budowli. Na różnych etapach budowy zaczęto sprowadzać coraz bardziej unikatowe materiały. W pewnym momencie do budowy użyto bluestone sprowadzonego aż z Walii. Podczas budowy trzeciego kopca na szczycie pojawił się wielki głaz. Możliwe, że było ich więcej i się pousuwały wraz ziemią (wówczas zbocze nie było jeszcze zabezpieczone pierścieniami). Jednak każdy czas chwały wreszcie przemija. Co ciekawe cykl od chwały do upadku we wszystkich cywilizacjach trwa ok 200 lat (a to związek z mentalnością kolejnych pokoleń powstającą poprzez nowe warunki wytwarzane przez poprzednie pokolenia o konkretnej mentalności). Nim odtworzono dawną potęgę po kryzysie cywilizacja została najechana przez obcych (indoeuropejczyków, ale o tym później), a ci nie byli ani zdolni, ani chętni do brania dalszego udziału w rozbudowie kopca.

Taki kopiec sam w sobie jest już imponujący, ale tak się składa, że nie jest on sam.
W najbliższej okolicy znajduje się mnóstwo ciekawych rzeczy z tego okresu, a w okolicy 10 km jeszcze więcej:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Avebury_World_Heritage_Site_map.svg
Możecie sami sobie poszukać na google maps.
Z ciekawszych miejsc które znalazłem:
Wielki kamienny krąg Avebury
https://pl.wikipedia.org/wiki/Avebury
18 metrowy kopiec Marlborough mający 4400 lat, czyli tyle co Silbury Hill.
[https://www.silentearth.org/wp-content/uploads/2019/03/Peter-Norton-WKA-Spring-1024x400.jpg)
West Kennet Avenue
West Kennet Long Barrow

W pobliżu jest też współczesne The Alton Barnes White Horse i Cherhill White Horse.
Reszty ciekawostek wam nie zdradzę, ale są tam kręgi kamienne, ślady po kręgi drewnianych, kopce i dużo megalitycznych głazów.
Silbury Hill znajduje się 26 km na północ od Stonehenge który również jest ogromnym obszarem budowli megalitycznych z tego samego okresu (Jego kamienna część, bo znacznie wcześniej kompleks istniał w formie drewnianej).

Wypada też wyjaśnić kto zbudował te budowle. Byli to staroeuropejczycy z zachodnioeuropejskiej kultury megalitycznej. Ludy te wyspecjalizowały się w transporcie i układaniu gigantycznych bloków skalnych. Upadek ich kultur rozpoczął się wraz z inwazją indoeuropejczyków
https://cache.eupedia.com/images/content/early_middle_bronze_europe.png
Na wyspy brytyjskie dotarli jakieś 4200 lat temu i podbili tamtejsze ludy. Ciekawe jednak jest, że staroeuropejskie ośrodki kultu nie tylko nie zostały zniszczony, ale wręcz nadal były użytkowane. Doszło więc do syntezy dwóch ludów, poprzez ożenek z tamtejszymi kobietami (mężczyzn wymordowano). Wiele tych budowli było używanych przez Brytów, aż do inwazji Celtyckiej. Celtowie zniszczyli wiele z tych budowli skazując je na zapomnienie.

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #prehistoria #cywilizacje #wielkabrytania #stonehenge #gruparatowaniapoziomu #otakiwykopwalczylem
orkako - Streszczenie wpisu:
SPOILER

Czytałem sobie o najwyższym europejskim kopc...

źródło: comment_1593884157P6vtnsTlVMrFxHxYDI4uPf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz