Wpis z mikrobloga

Tak mnie dziś wzięło na #przemyslenia i myśląc nad budową elektrowni konwencjonalnej, mam pytanie do Mirków z #energetyka . Do czego są chłodnie kominowe? Tak, wiem, że tam się ochładza wodę, ale w jakim celu? W skrócie elektrownia konwencjonalna działa tak: palimy paliwo (węgiel), żeby ogrzać wodę tak, żeby zmieniła się w parę, żeby napędzała łopatki turbin żeby generator zrobił prąd. I potem się tą wodę skrapla, ochładza dzięki chłodniom kominowym, wraca do pieca, podgrzewa, i tak w koło Macieju...
I pytanie - po co się ochładza? Przecież im cieplejsza woda wracałaby do obiegu, tym mniej paliwa trzeba by zużyć, żeby wytworzyć parę, tak? Czy coś pominąłem?

#prad #elektrownia #pytanie #pytaniedoeksperta #problemypierwszegoswiata
  • 23
@SebaD86: nie jestem technologiem, ale ja to rozumiem tak: turbina pracuje między dwoma punktami. Na wejściu mamy parę przegrzaną o dużym ciśnieniu i temperaturze. Na wyjściu mamy parę mokrą o niskim ciśnieniu i temperaturze. Im większa różnica tych wartości tym więcej energii uzyskujemy. Bez chłodzenia skraplacza niemożliwe jest uzyskanie stabilnej, niskiej temperatury na wyjściu. No i z jednej strony kondensat za skraplaczem nie jest dużo chłodniejszy niż para mokra, raptem kilka
@SebaD86: Chłopacy powyżej trochę nie potrafili nie używać słów, które tylko komplikują :P

Najprościej - każda maszyna cieplna pracuje między dwoma punktami - źródłem ciepła i chłodnicą. Im większa różnica poziomów potencjału (?), wartości tych 2 punktów, tym więcej energii możemy zyskać przechodząc z jednego stanu do drugiego - czyli podczas przemiany energii pary na energię turbiny.

Idąc do elektrowni, to w całym obiegu poza temperaturą zmienia się również ciśnienie pary/wody.
@SebaD86: Im zimniejsza woda w skraplaczu tym większa sprawność samej elektrowni. Wynika to z cyklu Rankine’a. Doskonale to widac na wykresie T-s gdzie modyfikując skrajne punkty zwiekszamy pole powierzchni zakreślone przez cykl. Im zimniejsza woda tym lepsza próżnia w skraplaczu. Dolna granica jest ograniczona temperatura otoczenia natomiast górną możemy „swobodnie” manipulowac (rzecz jasna nie w nieskonczoncsc) Ponadto woda w skraplaczu to nie woda która jest wykorzystywana w chłodni ( wyjątkiem jest
Przemosz - @SebaD86: Im zimniejsza woda w skraplaczu tym większa sprawność samej elek...

źródło: comment_1592899316lntPOfP1kfgIISeYIeyYqG.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SebaD86: po to się ochładza ze to jest obieg zamknięty bo nie każda elektrownia jest w pobliżu rzeki. Poza tym po co gorącą woda ma wpadać do rzeki i np niszczyc ekosystem w przypadku obiegu otwartego? Poza tym jak na wejściu byłaby zbyt goraca woda to nie byłoby tak dużego przyrostu entalpii czy tam entropii i po prostu nie wytworzylaby się para o dostatecznych parametrach krytycznych, czyli z turbiny nie osiągnął
@SebaD86: Na chłopski rozum możesz to zrozumieć na przykładzie szybkości przepływającej wody przez kanał. Im większy spadek tym szybciej woda płynie, więc im większy spadek temperatury tym para przepływa szybciej i dostarcza więcej pracy dla turbiny.
@kfiatek_na_parapecie: To że zawsze jakiś boomer o tym powie że "Kiedyś to było lepiej". Jakby to kiedyś nie było gorszych nauczycieli i dzieci zawsze się uczyły fizyki w szczególności termodynamiki itd.. Jak za 40 lat będę boomersem możesz mnie zawołać i zobaczymy czy powiem że 40 lat temu to była nauka a nie to co teraz. Pozdro ( ͡° ͜ʖ ͡°)