Wpis z mikrobloga

najśmieszniejszą rzeczą jaką dzisiaj zobaczyłem było jak na autostradzie w ulewie wyprzedziła mnie nowiutka klasa s i trzy kilometry później minąłem ją #!$%@?ą o barierkę między jezdniami z kierowcą stojącym obok i dzwoniącym po lawetę
najwidoczniej asr, esp, aktywny tempomat i czujniki zmiany pasa ruchu nie wystarczyły do jazdy 150 km/h po wodzie na asfalcie
#motoryzacja #samochody #gownowpis #bekazpodludzi
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wxx71: i to jeszcze tak centralnie na prostej
ogólnie kilometr dalej już było prawie sucho
za to ja wyprzedziłem jakąś babkę w glc bo się zdygała i zaczęła jechać za tirem
ale w zasadzie jak tylko wróciłem na prawy pas to dała w gaz i poszła do przodu, najwidoczniej uznała że też umie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
najwidoczniej asr, esp, aktywny tempomat i czujniki zmiany pasa ruchu nie wystarczyły do jazdy 150 km/h po wodzie na asfalcie


@Pangia: jest taki moment krytyczny podczas wpadnięcia w poślizg że ESP już nic nie poradzi. Do tego dochodzi aquaplaning gdzie choćby skały srały to nie istnieje żadna kontra poza wytracaniem prędkości. Albo zwyczajnie ktoś mu z prawego wyskoczył i musiał uciekać, nie wiadomo

Tu masz przykład jak systemy potrafią uratować
Atreyu - > najwidoczniej asr, esp, aktywny tempomat i czujniki zmiany pasa ruchu nie ...
  • Odpowiedz
@Atreyu: widziałem ten filmik, ogółem coś tam jest nie tak bo sądząc po obrotomierzu to gość jakoś szczególnie nie #!$%@? a tył mu wyjeżdża jakby co najmniej go ktoś pchnął
sam bym się tak ostatnio prawie #!$%@?ł bo na autostradzie wpadłem w bardzo mokry fragment drogi przy 160 km/h i nie zrobiłem ani 1% tego co gość na filmiku a jechałem podwyższonym masterem na chińskich oponach, tylko lekko odpuściłem z
  • Odpowiedz
@Atreyu: ogólnie Audi w quattro jak masz dobre opony trzyma się pięknie drogi, łatwo nimi się wychodzi z poślizgu. podejrzewam, że najechał na coś, może plama oleju. mnie tak kiedyś zarzuciło przez rozlany olej/paliwo że mało w drzewo nie przydzwoniłem czołowo.
  • Odpowiedz
@niezawodny: owszem, na to nie ma mocnych. nawet najlepsze systemy i napędy nic nie dadzą. mówię o mniej ekstremalnych warunkach. również na szklance nic nie będzie lepsze bo przyczepność znika.
  • Odpowiedz
@GrindujTopy: W poprzednim RWD miałem świetne opony przy ktorych nie doświadczylem aquaplanningu. Uniroyal Rainsport 3.

Testowałem na torze, goniłem na autostradzie i dopiero w głobokich koleinach zachowywało sie inaczej.
  • Odpowiedz
@niezawodny: no widzę, chwalisz sobie opony. tylko opona niewiele daje przy prawdziwym aquaplanningu. nie ma ona styku z nawierzchnia tylko dryfuje po wodzie. nie trafiłeś jeszcze takiej sytuacji najwidoczniej żeby poczuć to zjawisko.
  • Odpowiedz
@niezawodny: OpisAkwaplanacja – utrata przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą, spowodowana tworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. W rezultacie może wystąpić utrata kontroli nad pojazdem.
  • Odpowiedz
@GrindujTopy: ale rodzaj napedu w aucie nie ma nic wspolnego z aquaplanningiem. Co prawda latwiej jest z tego wyjsc jak sie ma naped na 4 buty, ale sam fakt ze masz 4x4 nie daje ci zbytniej przewagi bo licza sie opony i ich stan..jak juz wpadniesz w to "dryfowanie" to pozamiatane, tutaj moze ci tylko pomoc kapka umiejetnosci i matka natura, ale wlasnie dobre opony zapobiegaja, zebys w takie szambo
  • Odpowiedz
@wxx71: @niezawodny: no ani napęd ani opona w takich warunkach nic nie daje. jak stracisz kontakt koła z podłożem to co zmienia opona? owszem, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego zjawiska w porównaniu do wąskiej opony ale jak już wystąpi to opona nie ratuje.
po wpadnięciu w aquaplanning napęd na tył czy 4 koła wręcz może pogorszyć sprawę bo tył ucieknie prędzej niż przy FWD.

I do cholery ja
  • Odpowiedz
@GrindujTopy: nie no napisales to w takim stylu jakby quattro bylo niewiadomo jakie super, a nie jest.. Jak sie nie ma za grosz umiejetnosci i nie zna mozliwosci swojego auta to nawet kapec 500mm nie pomoze ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) nie no wiem o co ci chodzilo ale ogolnie dyskusja zawsze jest spoko.
  • Odpowiedz
@wxx71: bo ten napęd naprawdę jest super, xDrive w BMW nie ma podjazdu bo miałem okazję porównać nie raz w różnych warunkach. już nie mówiąc o napędzie na ośkę. od aquaplanningu nic nie uratuje, jak wpadniesz w głęboką wodę to już tylko możesz czekać aż złapiesz grunt pod kołami. często ludzie wtedy skręcają koła i po uzyskaniu ponownie przyczepności auto stawia bokiem na przykład.
no i oczywiście masz rację, bez
  • Odpowiedz