Wpis z mikrobloga

Elasmotherium to wymarły rodzaj ssaków z rodziny nosorożcowatych, który zamieszkiwał tereny ówczesnej Eurazji. Obejmował cztery gatunki, z czego Elasmotherium sibiricum (nazywany też syberyjskim jednorożcem) uznano za gatunek typowy (wzorcowy). Era panowania tych gigantów rozpoczęła się 2,6 miliona lat temu, w późnym pliocenie, a zakończyła 39 tysięcy lat temu, czyli w późnym plejstocenie. Znalazłam informacje, że niektórzy paleontolodzy nie są pewni daty ich wymarcia. Niektóre źródła podają, że Elasmotherium mogły wyginąć nie 39 a 26 tysięcy lat przed naszą erą. Rozbieżność ta wywołana jest jedną żuchwą, której wiek datuje się właśnie na 26 tysięcy lat. Istnieje co do niej sporo wątpliwości, dlatego większość specjalistów uznaje datę 39 tys lat.
Ziemia nigdy wcześniej i nigdy później nie nosiła tak ogromnych nosorożcowatych. Osiągały długość do 5 metrów, a w kłębie miały około 2 metry w porywach do 2,5 (tutaj wymieszałam informacje dotyczące różnych gatunków, jakbyście chcieli dokładniejsze informacje to dajcie znać). Wysokością niemal dorównywały mamutom włochatym i słoniom afrykańskim.
Drugą charakterystyczną cechą, która niewątpliwie przyciąga wzrok to imponujący róg, osiągający rozmiary... w sumie nie do końca wiadomo jakie, ale na pewno ogromne. Wskazuje na to budowa głowy zwierzęcia. Śmiem sądzić, że na ich widok dzisiejsi kłusownicy mieliby mokro w majtach. Jego kształt i rozmiary są nam nieznane, ale uważa się, że mógł osiągać długość nawet do 2 metrów. Były tworem keratynowym, tak samo jak nasze paznokcie i rogi współczesnych nosorożców. Nie były przytwierdzone do czaszki. Uważa się, że na miejscu utrzymywała go dosyć potężna masa mięśniowa. Róg wyrastał z czoła, czyli zdecydowanie wyżej niż u żyjących dzisiaj krewniaków. Jego obwód u podstawy wynosił 0,91m. W naszym wyobrażeniu tego zwierzęcia bardzo pomagają malowidła naskalne, które - mimo iż niepoprawne anatomicznie - rozjaśniały nieco pogląd na sprawę.
Elasmotherium nie miały siekaczy i kłów, ale dwie pary trzonowców i przedtrzonowców były już całkiem imponujące. To uzębienie świadczy o tym, że jadły głównie trawę.
Na większości ilustracji przedstawiających Elasmotherium, zwierzęta te są pokryte gęstą sierścią. Faktem jednak jest, że ich kudłatość jest jedynie domysłem. W tamtym okresie, na tamtych terenach równie wielkie zwierzęta były włochate i to te informacje są źródłem spekulacji. Ich nogi były dłuższe i nieco inaczej zbudowane, co prawdopodobnie umożliwiało im galop. Istnieje też jeszcze jedna cecha odróżniająca go od obecnych nosorożców - ilość palców. Nosorożce mają po 3 palce we wszystkich kończynach. Natomiast przednie nogi Elasmotherium zakończone były 4 palcami. Tak samo zbudowane są tapiry, które są bliskimi krewniakami współczesnych nosorożców.
Ich wyginięcie zbiega się w czasie z plejstoceńskim wymieraniem megafauny, kiedy to z życiem pożegnały się wszystkie większe gatunki zwierząt. Za powód uznaje się zmiany klimatyczne - tym razem globalne oziębienie, które spowodowało zniknięcie trawiastych pastwisk i zastąpienie ich ubogimi w składniki mchami i porostami. Wokół plejstoceńskiego wymierania krąży wiele nieścisłości i dużo faktów na ten temat jest nam jeszcze nieznanych. Obecnie za najbardziej prawdopodobne przyczyny uznaje się czynniki środowiskowe. Istnieje hipoteza, że działalność człowieka również mogła wpłynąć na jego przebieg.
Aha, no i ciekawostka na koniec - niektórzy uważają, że Elasmotherium są źródłem legend o jednorożcach :D

#aktoumarl ten nie żyje.
#ciekawostki #zwierzaczki #zwierzeta #wymarlegatunki #paleontologia #paleontologiaboners
ZOOlogiczna - Elasmotherium to wymarły rodzaj ssaków z rodziny nosorożcowatych, który...

źródło: comment_1591626965XdpQ4s3D49jrncYQ2HjhoT.jpg

Pobierz
  • 30
@lordgrievous: Szczerze nie wiem jaki drapieżnik został tam umieszczony :( Ten obrazek jest artystyczną wizją artysty z Deviantarta, więc możliwe że to właśnie smilodony zostały narysowane, szczególnie, że wyglądają podobnie. To pytanie do @Prekambr
@putinex: Ciężko to określić, ponieważ nie mamy wystarczająco dużo informacji na temat rozmiaru i wagi rogu, ale szacuje się, że starczyłoby na roczny zapas dla każdego wykopka.