Wpis z mikrobloga

Jest tu może ktoś, kto słyszał o inicjatywie Scan-dal lub był jej członkiem? Trafiłem na ich stronę w 2017, wysłałem maila, jednak nikt nie odpowiedział, dzisiaj zauważyłem strona nie jest już aktywna.

W archive.org można jednak prześledzić historię tej grupy, widzę że powstała na początku grudnia 2001 roku, informacja o działalności znikła w 2002, jednak z zachowanej kopii można się dowiedzieć, że była członkowie tworzyli elektroniczne wersje książek, coś jak dzisiejszy chomik, ale z własną bazą i zamkniętą grupą członków.

W sieci można znaleźć ebooki przygotowane przez tę grupę (w nazwie mają 'scan-dal'), co ciekawe są one dobrze przygotowane, nie są to chamskie skany potraktowane OCR, jednak nie sądzę, że jest to ich pełna biblioteka, znalazłem info

(UPDATE: 18 sierpnia 2002, 892 ksiazek opracowanych przez grupe)

Zważając na rozwój polskiego rynku ebooków w tamtych czasach (a raczej jego brak), jest to liczba imponująca, dlatego szukam więcej informacji o tej grupie.

Znalazłem też forum, które widać, że prężnie działało, działy mają po kilkaset wątków, biorę się za ich przeglądanie - http://bwforum.prv.pl/, może znajdę jeszcze coś ciekawego.

Jeśli wiecie, o co chodziło, jak to działało, czemu padło - proszę o info.

#ksiazki #kindle #pocketbook #wykopkindleclub #ebook #ebooki #czytniki #warez
qmox - Jest tu może ktoś, kto słyszał o inicjatywie Scan-dal lub był jej członkiem? T...

źródło: comment_1591527600x717m4bJljsgexhhd5fy0I.jpg

Pobierz
  • 15
@qmox:

Mocno w skrocie troche o pobocznych grupach.
Dawno dawno temu za gorami za lasami istnialo cos takiego jak [pic rel] czyli stronka na ktora wrzucalem znalezione ebooki. Pisalem magisterke wiec mialem bardzo duzo wolnego czasu i zapalu na rozne dzialania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Stronka dzialala dosc krotko na slowackim hostingu. Wrzucalem tam glownie fantasy i sf ktore znalazlem gdzies w siecii, grzebiac po roznych dziwnych
PurpleHaze - @qmox:

Mocno w skrocie troche o pobocznych grupach.
Dawno dawno temu...

źródło: comment_1591531509aE8ottflFwPDytdMeHo8yW.jpg

Pobierz
Wykradzione?!?!?!

Ksiazki ktore mam na stronie pochodza z roznych zrodel, ze

starego bookswarezu, od ludzi z slsk'a, z e-donkey itp itd.

Niewiem czemu mowisz tu o wykradaniu, ani nieczerpie z tego

zysku, ani nierobie sobie reklamy w zaden sposob.


Nie mowie, ze ksiazki wykradles Ty. Przez pewien czas robilo to kilka osob,
ktore swoim postepowaniem doprowadzilo do upadku scan-dal'u. Jednak
zamieszczasz te "produkty" na swojej stronie, nie mowie, ze nie masz do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PurpleHaze: łał, dzięki za komentarz i tyle szczegółów. Sam ebookami zacząłem się interesować dopiero w okolicach 2011, więc nie miałem pojęcia o istnieniu tego typu inicjatyw prawie 10 lat wcześniej, stąd moje zainteresowanie. Będę szukał głębiej po archiwach.
Kilka miesięcy temu któryś z Mirków pisał tutaj o czymś w stylu 'Ekobiblioteka' (mogłem przekręcić nazwę), udostępniając jednocześnie książki z tego projektu, jednak większość to były słabej jakości pliki w nieczytnikowych formatach.

Ale
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PlonacaZyrafa: coś więcej pamiętasz, jaka była atmosfera, jak się patrzyło wtedy na tego typu strony, czy były powszechnie znane, jak się patrzyło na wydawców walczących ze zjawiskiem? Każdej informacji jestem ciekaw ;).