Wpis z mikrobloga

Jednostki imperialne są takie oczywiste.

Szukałem miski na pranie. Ot prosta rzecz. Jednostką wielkości najczęściej był bushel. No to szukamy. Pomijając kilka konwersji wychodzi na to, że bushel to 2150.42 cala sześciennego, jakieś 9,3 galona, a więc koło 35 i 1/4 litra. Bo #!$%@? mi w dupę. W litrach by było za ciężko.

To może chociaż klimatyzator kupisz jak człowiek? Taki #!$%@?, standardową jednostką jest mała tona imperialna. Co to jest? Ano mała tona to 2000 funtów, a więc jakieś 904 kg. No dobra, ale czego? No przecież to oczywiste. 904 kg lodu topionego w ciągu 24 godzin. Zmiana stanu skupienia wymaga energii lub tą energię oddaje. Topniejący lód energię pochłania (chłodzi). Aby stopić 904 kg lodu trzeba około 288 tysięcy BTU. To już brzmi ciut bardziej znajomo, ale dalej gówno dla mnie znaczy. No to czym jest BTU? British Thermal Unit - wartość ciepła potrzebna do zagotowania jednego funta wody od 32°F do 212°F (0°C - 100°C) dzielona przez 180. No proste, w pamięci policzysz. Znowu przeskakując kilka konwersji wychodzi na to, że BTU ma tak mniej więcej 1055 jouli (znowu zależy od systemu, bo jest kilka rodzajów funtów). Z tego wychodzi, że 288k BTU to niecałe 304MJ. Cały czas mówimy o 24h, więc na godzinę jest to około 12,7MJ. 1 MJ to 278Wh, a więc wychodzi nam 3520Wh na godzinę. To znaczy, że klimatyzator o mocy jednej tony ma 3520W mocy chłodniczej. Czego nie rozumiesz?

#usa to stan umysłu.
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bonaducci dorabialem sobie w uberze na studiach i wiozłem kiedyś gościa z USA pod rynek w KRK. Na sam koniec rozmowy zapytał się jak daleko musi przejść na nogach z miejsca gdzie go wysadzałem do rynku, jak usłyszał, że 500 m to wielce zdziwiony pytal się ile to jest, na co moja prosta logika odpowiedziała mu, że pół kilometra xD. Zajęło mi dobrą chwilę, żeby wytłumaczyć mu miary odległości jakich używamy
  • Odpowiedz
@bartiprog: I te #!$%@? wtyczki cienkie.. to zero izolacji bolców. Większość ładowarek jeszcze średnio w tych gniazdkach siedzi bo nie ma ma czym oprzeć ciężaru wiec jeszcze dodatkowe ryzyko żeby zrobić zwarcie.
  • Odpowiedz
@bonaducci: Co do bushel to najlepsze jest jeszcze to, że jest wykorzystywana jako jednostka masy (dla zbóż). No i ta jednostka masy różni się zależnie od tego czego dotyczy. Wg wiki bushel to od 38lb do 70lb (na ludzki 17-31kg).
To tak jakbyś mówił, że masz pszenicę, która waży 100 litrów i owies ważący również 100 litrów. Oczywiście to całkiem inna waga.
  • Odpowiedz
@Doctor_Pleasure: hahaha ale obczaj to
Adresy w USA i Adresy w Polsce:
USA: Numer budynku, Ulica, Miasto, Stan (+kod pocztowy), Kraj
Polska: Ulica, Numer budynku, (kod pocztowy) Miasto, Kraj
  • Odpowiedz
Dowiedziałem się ze 10000 BTU starczy na jakiejś 300 stop kwadratowych.

Do tej pory nie wiem ile to zużywa prądu


@edgar_k: Da się to pi razy drzwi policzyć znając współczynnik wydajności klimatyzatora (stosunek energii elektrycznej do energii przepompowanej).
COP - Coefficient of Performance = moc chłodnicza (W) / pobór prądu (W)
EER - Energy Efficiency Ratio = energia chłodnicza (BTU) / energia
  • Odpowiedz
@Geldon:

proszę nie przypominaj mi. Pracuje w Amerykańskiej firmie, no i przez większość czasu da się zapomnieć o tym, aż nie dojdzie do konfrontacji właśnie z imperialnymi jednostkami.

Już #!$%@?ć jak przyjdzie przekładać sobie moment z manuala, z jakichś funtów czy #!$%@? kamieni na cal kwadratowy, albo jak się nie ogarnie jakiejś daty, jaka są jak dostanie się sprzęt bez kilku śrub, a okazują się one śrubami calowymi. >Wtedy to
  • Odpowiedz
nie używają określenia imperialne


@d___: bo imperialne jest zrezerwowane dla Imperium Brytyjskiego. U,S i A nigdy nie były częścią imperium.
Teraz jeszcze popatrz na liczebniki:
Milion, miliard, bilion,... (usa używa systemu francuskiego - milion, bilion, trilion - podbnie jak rosja) - skomplikowany ten świat
  • Odpowiedz
Z gniazdkami też mają wesoło.


@bartiprog: Bez przesady. Uwzględniając wszystkie rodzaje, to europa też nie wygląda tak różowo. W zasadzie masz złącza A/B, czyli z uziemieniem i bez. Do tego gniazdka są spolaryzowane, co z jednej strony jest fajne, z drugiej i tak bezużyteczne. Żaden normalny elektryk nie przyjmie z góry, że poprzednik dobrze podłączył i na neutralnym jest neutralny :)
Pozostałe to różne rodzaje złącz siłowych lub wysokoprądowych. Trudno
  • Odpowiedz
@MajkelEm: Akurat to proste. Na oko 3 stopy to metr, 10 stóp kwadratowych to metr kwadratowy, cal to 2.5cm. Do większości rzeczy to wystarczy. Co ciekawe, zazwyczaj podawaną wartością jest wielokrotność 3 stóp, a więc metra. Kosze przy krawężniku 3 stopy od siebie, dystans w trakcie epidemii 6 stóp. Równie dobrze by w metrach operowali.

Dużo bardziej mnie irytuje mnogość wszelkich kluczy. Właściwie każda walizka z kluczami jest dwa razy większa, bo masz jednocześnie klucze metryczne i imperialne. Żeby było śmieszniej, odruchowo najpierw biorę za małą metryczną, później za dużą metryczną, później puknę się w głowę i biorę coś w stylu ćwierć cala.

Adresy w USA i Adresy w Polsce:

USA: Numer budynku, Ulica, Miasto, Stan (+kod
  • Odpowiedz