Wpis z mikrobloga

Jednostki imperialne są takie oczywiste.

Szukałem miski na pranie. Ot prosta rzecz. Jednostką wielkości najczęściej był bushel. No to szukamy. Pomijając kilka konwersji wychodzi na to, że bushel to 2150.42 cala sześciennego, jakieś 9,3 galona, a więc koło 35 i 1/4 litra. Bo #!$%@? mi w dupę. W litrach by było za ciężko.

To może chociaż klimatyzator kupisz jak człowiek? Taki #!$%@?, standardową jednostką jest mała tona imperialna. Co to jest? Ano mała tona to 2000 funtów, a więc jakieś 904 kg. No dobra, ale czego? No przecież to oczywiste. 904 kg lodu topionego w ciągu 24 godzin. Zmiana stanu skupienia wymaga energii lub tą energię oddaje. Topniejący lód energię pochłania (chłodzi). Aby stopić 904 kg lodu trzeba około 288 tysięcy BTU. To już brzmi ciut bardziej znajomo, ale dalej gówno dla mnie znaczy. No to czym jest BTU? British Thermal Unit - wartość ciepła potrzebna do zagotowania jednego funta wody od 32°F do 212°F (0°C - 100°C) dzielona przez 180. No proste, w pamięci policzysz. Znowu przeskakując kilka konwersji wychodzi na to, że BTU ma tak mniej więcej 1055 jouli (znowu zależy od systemu, bo jest kilka rodzajów funtów). Z tego wychodzi, że 288k BTU to niecałe 304MJ. Cały czas mówimy o 24h, więc na godzinę jest to około 12,7MJ. 1 MJ to 278Wh, a więc wychodzi nam 3520Wh na godzinę. To znaczy, że klimatyzator o mocy jednej tony ma 3520W mocy chłodniczej. Czego nie rozumiesz?

#usa to stan umysłu.
  • 44
  • Odpowiedz
@bonaducci: wymyślił kiedyś jakiś nieuk na chłopski rozum te jednostki żeby pasowało i na oko dało się powiedzieć co i jak a w cywilizowanych czasach nadal się tego trzymają XD mądrzy ludzie
  • Odpowiedz
@bonaducci kiedyś w tym programie amerykański chopper była taka sytuacja ze zmierzyli dwie długości w calach i mieli odjąć jedną od drugiej. Bardzo ciężko im szło ( ͡° ͜ʖ ͡°) pewnie ustawka ale myślę że to realny problem.
  • Odpowiedz
@lukrecjowy_jez: No cóż, liczenie w stopach i calach bywa upierdliwe. Mierzyłem ostatnio słupki do budowy pergoli i chwilę mi zajęło obliczenie prostej rzeczy. 8'3"-6'4"=?
Jak się wszystko sprowadzi do jednej jednostki, to nie jest źle. Problem jest z konwersją jednostek, bo każda jest inna.
  • Odpowiedz
@bonaducci: A weź mnie nie #!$%@? xD kupowałem klimatyzator ostatnio. Dowiedziałem się ze 10000 BTU starczy na jakiejś 300 stop kwadratowych.

Do tej pory nie wiem ile to zużywa prądu, bo takich informacji nikt nie zna, a w instrukcji nie mogę znaleść
  • Odpowiedz
@bonaducci: proszę nie przypominaj mi. Pracuje w Amerykańskiej firmie, no i przez większość czasu da się zapomnieć o tym, aż nie dojdzie do konfrontacji właśnie z imperialnymi jednostkami.
Już #!$%@?ć jak przyjdzie przekładać sobie moment z manuala, z jakichś funtów czy #!$%@? kamieni na cal kwadratowy, albo jak się nie ogarnie jakiejś daty, jaka są jak dostanie się sprzęt bez kilku śrub, a okazują się one śrubami calowymi. Wtedy to
  • Odpowiedz
  • 9
@analnejumanji Żeby było mało, USA mieli jeden z oryginalnych wzorników kilograma. Z tego powodu wszystkie ich miary wagi byly przeliczane z kilograma. ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
@ql00 to nie takie proste, jak się okazuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Parę dni temu, wylatując z Nowego Jorku do Europy, zostałem zagadany przez pracownika lotniska:
- W Amsterdamie też tak zimno?
- Nie, z tego co widziałem, to chyba około zera.
-
  • Odpowiedz
wymyślił kiedyś jakiś nieuk na chłopski rozum te jednostki żeby pasowało i na oko dało się powiedzieć co i jak a w cywilizowanych czasach nadal się tego trzymają XD mądrzy ludzie


@Snaki: ktoś mi kiedyś tłumaczył że chodziło o to że jak wróg przejmie plany to żeby nie był w stanie sobie tego przeliczyć ;d kiedyś to może faktycznie miało sens bo #!$%@? nie ma żadnego wzoru na niektóre miary
  • Odpowiedz
Żeby było mało, USA mieli jeden z oryginalnych wzorników kilograma. Z tego powodu wszystkie ich miary wagi byly przeliczane z kilograma.


@yorar: nie mieli tylko dalej mają i tak to wygląda - mają ten wzór kg, robią jego bardzo dokładne kopie, a te kopie służą do kalibracji urządzeń i wag XD
  • Odpowiedz