Wpis z mikrobloga

Spotkaliście się kiedyś z testem rysowania zegara? A może sami go przeprowadzaliście?

Rysowanie zegara może kojarzyć się z zabawą z dziećmi lub nauką w szkole. Jest także jednym z narzędzi wykorzystywanych w medycynie.

Test rysowania zegara to prosta metoda, która służy wczesnemu rozpoznawaniu demencji u osób starszych. Ma on na celu wykrycie upośledzenia sprawności poznawczych. Ma duże znaczenie w przesiewowym rozpoznawaniu zaburzeń występujących już na wczesnym etapie choroby Alzheimera, zanim zostanie osiągnięty poziom otępienia. Można go przeprowadzić niemal w każdych warunkach, nie wymaga kosztownego sprzętu i zajmuje niewiele czasu.

Istnieje kilka odmian testu rysowania zegara:

Test Shulmana – zadaniem pacjenta jest wpisanie godzin w narysowane koło i narysowanie wskazówek oznaczających godzinę trzecią

Modyfikacja Shulmana – osoba badana musi wskazać górę strony z narysowanym kołem, wpisać godziny i narysować wskazówki przedstawiające godzinę dziesięć po jedenastej

Wersja Sunderlanda (rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie) - pacjent nie dostaje gotowego koła narysowanego na kartce, lecz musi sam wykonać cały rysunek zegara

Wersja Watsona – w tym teście najbardziej istotne jest rozmieszczenie cyfr na tarczy zegara

Wykonując ten test należy pamiętać o tym, że nieprawidłowy wynik może być związany z innymi schorzeniami, które prowadzą do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Niepoprawnie narysowany zegar nie jest równoznaczny z otępieniem, a poprawne wykonanie nie wyklucza tej choroby. Do oceny deficytu funkcji poznawczych wykorzystuje się również krótką skalę oceny stanu psychicznego (MMSE) i test MOCA.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #medycyna #zdrowie #ciekawostki #lekarz #alzheimer #nfz #gruparatowaniapoziomu
dwa_fartuchy - Spotkaliście się kiedyś z testem rysowania zegara? A może sami go prze...

źródło: comment_1591217290PAtZsdqIglOH5Asja41q92.jpg

Pobierz
  • 87
  • Odpowiedz
@Patsi: niestety w demencji są problemy z nawet tak (wydawałoby się) prostymi zadaniami. Sama przeprowadzałam takie testy, łącznie z MMSE i na pierwszy rzut oka nigdy bym nie przypuszczała, że te osoby będą miały tak duży problem z zadaniami, bo sprawiały wrażenie zupełnie zdrowych.
  • Odpowiedz
@vCertus: Nie można tego komentować. Zazwyczaj jest tak, że jeśli zegar jest narysowany źle i inne testy również potwierdzają demencję to diagnozę omawia się z rodziną. Takiej osobie nie mówi się, że nie potrafi tego zrobić lub źle jej to wychodzi, bo po pierwsze może tego nawet nie zrozumieć, a po drugie demencja często łączy się z depresją. Jest coś takiego jak demencja-depresja-delirium, kiedy to depresja jeszcze bardziej nakręca tą demencję.
  • Odpowiedz