Wpis z mikrobloga

Przeczytałem pewien artykuł na portalu nurkowym:
https://www.bluelife.pl/scorkl-butla-ze-zintegrowanym-automatem/
Po przeczytaniu naszła mnie pewna obawa, którą chciałem się podzielić.
Zejście pod wodę, z jakąkolwiek butlą, dla osoby nie przeszkolonej, wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia.
Podam przykład. Jeżeli na powierzchni napompujemy balon i zanurkujemy z nim na głębokość tylko 3m, jego objętość zmniejszy się o 30%. Wynika to z faktu, że na tej głębokości panuje ciśnienie 1,3atm (wobec 1atm na powierzchni). Jeżeli się wynurzymy, jego objętość wróci do poprzednich wartości. Takie zjawiska dotyczą też Waszych pęcherzyków płucnych, podczas zwykłego nurkowania z rurką (czyli snorkelingu).
Wyobraźmy sobie teraz, że na tych trzech metrach głębokości, dopompujecie ten balonik do pierwotnej objętości. Teraz wynurzając się, balonik zwiększa swoją pojemność o te parędziesiąt procent (to dużo!). Balonik pęka. To samo dzieje się z Waszymi pęcherzykami płucnymi. Fachowo nazywamy to barotraumą płuc. Barotrauma płuc jest śmiertelna lub grozi wielkimi powikłaniami. Jaka sytuacja odpowiada temu dopompowaniu balonika? Otóż każdy wdech pod wodą z zewnętrznego źródła (tutaj – z tej małej, niegroźnie wyglądającej butli).
Dlatego kluczową zasadą każdego przeszkolonego nurka jest – nie wolno wstrzymywać powietrza, nie wolno przestać oddychać. Wtedy z każdym wydechem pozbywamy się tego nadmiaru rozprężającego się powietrza.

Poruszyłem tylko jedno z zagadnień/zagrożeń. Jest ich więcej. Nurkowanie jest bezpieczne, ale po odbyciu przeszkolenia, przeprowadzonego przez instruktora. Powyższe nie było wykładem, ale zachętą do szkoleń i przestrogą.

Jaką informację chciałem przekazać:
1. Nigdy nie nurkujcie bez przeszkolenia, nawet jeśli takie gadżety (jak w artykule) bardzo Was do tego zachęcają. Nawet płytkie zejście z butlą na 2-3 metry może być śmiertelnie niebezpieczne.
2. Jeśli wybieracie się na tzw.”intro”, czyli pierwsze, parunastominutowe nurkowanie pod okiem certyfikowanego instruktora – bardzo uważnie wysłuchajcie jego krótkiego wykładu. Zbliżają się wakacje, myślę, że jest to istotna informacja.

#nurkowanie #intro #pletwonurkowanie #pletwonurek #nurek #plywajzwykopem
Grancan - Przeczytałem pewien artykuł na portalu nurkowym:
https://www.bluelife.pl/s...

źródło: comment_15912054060Ut7PKBY6boYi0XnEkyhIb.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz