Wpis z mikrobloga

Hej, proszę o poradę. Chcę zrealizować w domu własnymi siłami mały projekt tj. 3 szafki 50x50 cm jedna nad drugą w pionowym ciągu (czyli tworzące praktycznie jedność [skręcone ze sobą korpusami], ale będące 3 osobnymi szafkami na 3 osobnych korpusach). Normalne zamykane na zwykły zawias, bez żadnych udziwnień.

O ile co do wartości lewa/prawa strona "drzwiczek" tj formatki na front korpusu internetowe porady są zgodne że powinno być po 2mm po każdej ze stron czyli 4mm w sumie 49,6 cm to ile powinna mieć formatka góra dół (tzn. w czeście gdzie są znaki zapytania:P)?

Spotkałem się z poradami że:
- podobnie jak lewo/prawo po 2 mm z każdej ze stron tj 49,6 cm
- po 3 mm z każdej ze stron czyli 49,4 cm
- albo że 7mm (4mm luzu u góry, 3mm na dole - nie wiem czemu ten 1mm róznicy miałby służyć) czyli 49,3 cm

A może inne wartości dla bezpieczeństwa żeby wszystko zagrało przyjmuje się dla szafki wiszącej bez sąsiedztwa pod nią i nad nią a inne jak to jest pionowy ciąg szafek jedna na drugą?

Może ktoś tu robi np #meble albo #meblenawymiar albo ogólnie bawi się w #stolarstwo #majsterkowanie albo ogólnie coś ktoś doradzi w kwestii wymiarów tej formatki? #mieszkanie #drewno #stolarka #diy Będę bardzo wdzięczny za każdą poradę zwłaszcza wynikającą z praktyki :) #pomocy
Joxek - Hej, proszę o poradę. Chcę zrealizować w domu własnymi siłami mały projekt tj...

źródło: comment_1591010695tHBWlsIdylRiofqL9ObTVa.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@MaksymMaksymowicz: @wojcir: no to chyba będę się trzymał tego 49.6 :)

@KolejnyMirek: Fakt, dochodzi okleina 0,8mm, ale okleina będzie i na krawędziach korpusu [poza tyłem] i formatki drzwi szafki więc w kwestia tych 4mm ostępu nic to nie zmienia bo okleina "powiększy" po równo formatkę drzwi jak i korpus. Chyba że coś innego miałeś na myśli mirku?
  • Odpowiedz
@Joxek: ja tam oklejam grubą okleina około 2mm. Wysokość drzwi znacząco się zwiększa, a sama szafka ma stałą wysokość przecież. Nie oklejasz krawędzi korpusu, oprócz przedniej.

Nie lubię najtańszej okleiny, bo jest nietrwała i często ostra na rancie.

Na zdjęciu okleina blatu dla przykładu. Do frontów meblowych za gruba, ale chciałem zilustrować o czym pisze.
KolejnyMirek - @Joxek: ja tam oklejam grubą okleina około 2mm. Wysokość drzwi znacząc...

źródło: comment_1591017305EdUo2P0BxPWJkQYS3JPNVK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@KolejnyMirek: Ty no kurczę masz racje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie wiem czemu tego nie ogarnąłem, pewnie dlatego że to będzie mój pierwszy DIY w meblach

Czyli co - formatka na drzwi 48 cm 48 cm + a resztę zrobi okleina 0,8mm i realny końcowy wymiar z okleiną to będzie 49,6 na 49,6. Dobre myślę, bo zaraz okaże się że znowu o czymś nie pomyślałem :D
  • Odpowiedz
@Joxek: w szczegółach nie pomogę. Zawsze mierze z 10 razy na różnych meblach, zarówno kupionych jak i własnych.

Generalbie mocno się nie przejmuj. Górna i dolną dostosujesz do środkowej i będzie git :)
  • Odpowiedz
48 cm 48 cm + a resztę zrobi okleina 0,8mm i realny końcowy wymiar z okleiną to będzie 49,6 na 49,6


@Joxek: czy to na pewno poprawne matematycznie działanie? Tak tylko coś mi tu nie pasuje, ale jestem amatorem więc sie pytam :)
  • Odpowiedz
@Joxek: Ja w standardzie robię po 2mm luzu na każdą stronę, czyli przy szafce 50x50cm przy froncie nakładanym front z okleiną powinien mieć 49,6x49,6cm. Jak chcesz możesz dać fronty wewnętrzne (będzie ładniej wyglądało), na zawiasach wewnętrznych. Ale wtedy szafka musi stać idealnie pod poziomicę, aby to dobrze wyregulować :)
Jednak w takim przypadku , jak chcesz mieć wszędzie ładne luzy to zrób w ten sposób:

Masz trzy szafki po 50cm = 150cm z wysokości.
Między frontami oraz na dole i górze dajemy luz 2mm, czyli w sumie jest 8mm luzu.
150cm - 0,8cm
  • Odpowiedz
zie robię po 2mm luzu na każdą stronę, czyli przy szafce 50x50cm przy froncie nakładanym front z okleiną powinien mieć 49,6x49,6cm. Jak chcesz możesz dać fronty wewnętrzne (będzie ładniej wyglądało), na zawiasach wewnętrznych. Ale wtedy szafka musi stać idealnie pod poziomicę, aby to dobrze wyregulować :)

Jednak w takim przypadku , jak chcesz mieć wszędzie ładne luzy to zrób w ten sposób:


Masz trzy szafki po 50cm = 150cm z wysokości.

Między frontami oraz na dole i górze dajemy luz 2mm, czyli w sumie jest 8mm luzu.

150cm - 0,8cm = 149,2cm
  • Odpowiedz
@NetJaro: Jeszcze jedno pytanie pozwolę sobie zadać :) Czyli BOK szafki to tak naprawdę jeżeli dam na niego okleinę 2mm (poza tyłem szafki) powinien być na wymiar 49,6 cm + okleina z góry 2 mm + okleina z dołu 2 mm?

Może banalne pytanie, ale obiecuję że ostatnie i naprawdę bardzo dużo mi rozjaśniłeś za co jestem bardzo wdzięczny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Joxek: Ogólnie okleiny nie musisz dawać pod każdy bok (jeżeli ten kant nie jest widoczny). Generalnie aby wymiar brutto szafki był 50cm, więc jeżeli masz zamiar oklejać to należy odjąć grubość okleiny, aby na gotowo było 50cm. W Twoim przypadku, gdy masz 3 szafki o wymiarach po 50cm to zrobiłbym tak:

- górna szafka, kant oklejony od góry, bok wysokości 49,9cm + 1mm okleiny
- środkowa szafka, kanty od dołu
  • Odpowiedz