Wpis z mikrobloga

Czy jeśli wydam program na licencji gnu GPL, on się rozpowszechni, to jak już ktoś sypnie kasą, to czy mogę jako jedyny twórca uczynić projekt niewolnym? Jest jakaś różnica między GPLv2 i GPLv3 jeśli o to chodzi?

To tylko hipotetyczna sytuacja, że kiedyś coś przydatnego napiszę. Po prostu ubzdurało mi się, że na GPLv3 nie będę mógł zamknąć (w sensie) licencji raz wydanego programu gplv3. Szukam informacji, ale nie mogę znaleźć? Jest coś takiego czy to tylko moje urojenia?
#linux #stallman #wolneoprogramowanie #licencja #programowanie #prawo
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Szanowny @Boska_Klaudia: nie chcę. Spędzam swój wolny czas analizując stallmana i czytając wszystko co jest w temacie.

Chcę tylko wiedzieć czy o 1 w nocy mam już urojenia czy faktycznie nie mogę zamknąć kodu gpl V3 a gpl V2 mogę. Coś, gdzieś, jakieś czytałem, że coś takiego funkcjonuje, ale nie wiem gdzie. Chyba będę musiał przeczytać jutro wszystkie trzy licencje.
pyroxar - Szanowny @Boska_Klaudia: nie chcę. Spędzam swój wolny czas analizując stall...

źródło: comment_1590102431pYof3UdIiByLzBs2pDSZMT.jpg

Pobierz
@pyroxar: chyba nie musisz zostawiać repo.
Wszystko zależy jak chcesz być potem mocno zaszczuty/obgadany przez społeczność :P

Teoretycznie Git jest rozproszony i po prostu istnieje szansa, że ktoś będzie mieć ten kod - nawet jeżeli usuniesz repozytorium - wtedy taka osoba może z nim robić co chce w ramach pierwotnej licencji.
@pyroxar: https://opensource.stackexchange.com/a/2078 tu piszą, że wszyscy kontrybutorzy muszą wydać zgodę, prócz w sytuacji, gdzie do licencji jeszcze będzie klauzula mówiąca, że:
* albo przekazują ci całą decyzyjność niczym przy pełnomocnictwie jeżeli chodzi o kwestie ich praw autorskich,
* albo jest zaznaczone, że projekt ma tylko jednego właściciela do praw autorskich i się zgadzają na transfer praw autorskich.

Albo musisz wyrzucić ich zmiany i napisać od nowa po swojemu inspirując się pomysłami
Generalnie jak już raz otworzyż to nie zamkniesz wstecz a jedynie nowe wersje, słyszałem że w GPL3 jest zapis pozwalający wycofać w wstecz swój kod niestety szczegółów nie znam. sprawa wyszła podczas jakiejś "afery" LGBT++ gdzie jedna programistka(dla niektórych programista) będąca autorką ważnych elementów Linuxa tym "zagroziła".

@pyroxar:
Szanowny @noHuman: pozwalający, czy właśnie niepozwalający wycofać?

chyba "pozwalający wycofać? " jeśli czegoś nie zrozumiałem na opak. ale niestety nie mam więcej informacji na ten temat poza prostym skojarzeniem tematu, trzeba szukać w treści GPL ver 3 lub kogoś pytać

@pyroxar: