Wpis z mikrobloga

zaczynam zabawę z analogami i prawdopodobnie zdecyduję się na Zenita TTL bo udało mi się go znaleźć w fajnej cenie poniżej stówki z obiektywem. Trochę jednak ten helios 44m mi nie lezy, to znaczy mam pytanie czy sprawdzi się on do innych zdjęć niż portret/makro? Ten efekt rozmycia mi się nie podoba, wyglada dla mnie bardzo sztucznie. Bardziej zależy mi na jakichś street photo. No i pytanie kolejne jaki wybrać film? Chcę uzyskać efekt ,,vintage" z ziarnem.

plus w szufladzie u dziadka znalazłam kliszę fomapan z datą ważności do 1991 czy coś z niej jeszcze będzie, właśnie pod względem jakichś fajnych vintage efektów czy jednak 1991 to już przesada?

#fotografiaanalogowa #fotografia #analogi
  • 15
@urzednicza_pobita_naprzystanku: mirku, Zenitem TTL z Heliosem zostały zapełnione miliony albumów ze zdjęciami i obstawiam, że portret, a makro już szczególnie, są w nich gdzieś na końcowych pozycjach w rankingu częstości występowania.
"Efekt rozmycia" to mała głębia ostrości (poczytaj o tym, to się zmienia przysłoną), dla kogoś wychowanego na zdjęciach z komórki (gdzie ostre jest praktycznie wszystko) może wyglądać nienaturalnie.

Bottom line - TTL z Heliosem średnio nadaje się do street photo,
@urzednicza_pobita_naprzystanku: obecnie w telefonie masz prawdopodobnie rownowartosc 35mm, wiec 50mm bedzie niewiele wezsze. Moimi dwoma najczesciej uzywanymi obiektywami sa 50mm i 85mm, pokrywaja 99% zastosowan ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogolnie 50mm do portretu to juz tak sobie sie nadaje, niby juz ok ale to jednak nie to co np 85mm.

Idealnym obiektywem ktory jest troche szerszy ale jeszcze nie rozciaga krawedzi jakos brzydko jest 35mm.

Ponizej to
@sierzchula: imho częściej na tył wsadzają ~28. To jest taka dość optymalna ogniskowa do wszystkiego. W miarę szeroko i bez przesadnych zniekształceń.
Tak na szybko - moja Moto X Play - 27mm-equivalent lens, f/2.0. Huawei P20 Main camera - f/1.8, 27mm (wide)
Nie bez powodu zoomy do lustrzanek miały 28-80, a teraz na APC-C mają 18-55 :)
Nie bez powodu zoomy do lustrzanek miały 28-80


@MiQ27: mialy tez 35-70 ( ͡° ͜ʖ ͡°) zwyczajne poszerzenie zakresu w obie strony. Chyba tokina kiedys dawno temu zrobila monstrum 18-300 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W telefonach mamy taki kat bo ludzie zdecydowanie najczesciej uzywaja ich do zdjec grupowych lub panoram (tyl) oraz selfie z odleglosci reki (przod). Pod te potrzeby dobrano ogniskowa.

Jakby
@sierzchula: w latach '70 i wcześniej też (np. w '30) obiektyw 45-50mm do małego obrazka był standardowy nie z powodu tego, jakie zdjęcia robili ludzie, tylko z powodu dobrego skorygowania i oddawania perspektywy w sposób zbliżony do ludzkiego oka :)