Wpis z mikrobloga

BRAKUJE KRWI! PANDEMIA NIE ZMNIEJSZA ZAPOTRZEBOWANIA NA KREW!

Wszystkie ręce na pokład. Wykopiecie? Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/5507365/brakuje-krwi-rckik-w-calym-kraju-alarmuja-i-prosza-o-pomoc/

Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wprowadziły dodatkowe procedury, które sprawiają, że oddawanie krwi jest bezpieczne. Potencjalni dawcy poddawani są wstępnej weryfikacji przed wejściem do RCKiK. We wszystkich punktach przestrzegane są wzmożone działania higieniczne, dezynfekcyjne i zasady ochrony osobistej wobec wszystkich pracowników (nie tylko medycznych) i osób przychodzących z zewnątrz.

W związku z sytuacją epidemiologiczną do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby, które:
– przebywały poza Polską w ciągu ostatnich 14 dni,
– są poddawane kwarantannie, izolacji domowej przez Inspekcję Sanitarną,
– mają kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2,
– mają kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji,
– przechodzą zakażenie SARS-CoV-2
– mają objawy grypopodone (gorączka, suchy kaszel, płytki oddech/duszności, ból mięśni, ból gardła),
– mają podwyższoną temperaturę powyżej 37,3°C.

Okres dyskwalifikacji z oddawania krwi wynosi w takich przypadkach przynajmniej 14 dni. Pozostałe kryteria dyskwalifikacji stałych/czasowych znajdziesz tutaj.

UWAGA!
– Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wykonują u dawców badań na wykrycie wirusa SARS-CoV-2.
– Dawcy, którzy oddadzą krew nie wiedząc, że są chorzy a u których w ciągu 14 dni służby medyczne wykryją SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testów laboratoryjnych) proszeni są o zgłaszanie tego faktu w RCKiK.
– Dawcy, u których w ciągu 48 godzin od donacji wystąpią jakiekolwiek objawy chorobowe, zobowiązani są do zgłoszenia tego telefonicznie lub mailowo w swoim centrum.
– Jeżeli dawca stwierdzi, że oddana przez niego krew nie nadaje się do przetoczenia, może skorzystać z formularza samodyskwalifikacji, który jest dostępny w punkcie krwiodawstwa.
– Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że wirus SARS-CoV-2 może być przekazany biorcy w trakcie transfuzji krwi w szpitalu.
– Osoby, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 mogą oddać osocze jako ozdrowieńcy po ustąpieniu objawów i minimum 14 dni od uzyskania dwóch ujemnych wyników na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonanych metodą PCR.

Aktualne informacje:
Stany magazynowe grup krwi
Koronawirus a oddawanie krwi
Gdańsk
Kraków
Poznań
Warszawa
FAQ

#koronawirus #barylkakrwi #krwiodawstwo #krew #rckik #covid19 #zdrowie #pomagajzwykopem
panidoktorod_arszeniku - BRAKUJE KRWI! PANDEMIA NIE ZMNIEJSZA ZAPOTRZEBOWANIA NA KREW...

źródło: comment_1589794109o46KIR0L2TtpBVBx52ixjB.jpg

Pobierz
  • 201
  • Odpowiedz
@YodaMonster: Z tego co się orientuję, chodzi o krew lub jej składniki, które z różnych przyczyn nie nadają się do transplantacji, ale można z nich jeszcze wytworzyć lekarstwa. Tyle, że w Polsce brakuje firm które się tym zajmują, więc nadmiar można albo zutylizować albo odsprzedać zagranicę. W ankiecie krwiodawcy jest pytanie czy wyrażasz na taką sprzedaż zgodę, jej zaznaczenie nie jest obowiązkowe.
Swoją drogą masz jakieś źródło, że Polska faktycznie jest
  • Odpowiedz