Wpis z mikrobloga

Jako, że mój poprzedni ciekawostkowy wpis pod tagiem #ciekawezrodla spotkał się z prawie zerową reakcją, to postanowiłem kontynuować projekt xD

Fun fact: W starożytności literaci, filozofowie i inteligencja, gdy tekst kogoś innego się im nie spodobał albo się z nim nie zgadzali, to w swojej krytycznej recenzji bez ogródek pisali, iż np. dany literat "zwymiotował" bądź bardziej potocznie "wyrzygał" trzy książki na dany temat. Wyzywanie swoich literackich adwersarzy od produkujących rzygowiny, a nie literaturę było czymś powszechnym i akceptowalnym.

Przykładem może być Lactantius/Laktancjusz, bardzo ważny chrześcijański autor piszący po łacinie na początku IV w., neofita, pochodził ze zromanizowanej Afryki Północnej:

"Ten człowiek [bezimienny filozof pogański, możliwe, że Porfiriusz z Tyru], (...), zwymiotował trzy książki przeciw chrześcijańskiej religii i imieniu" - Lactantius, "Divinae Institutiones" (Boże instytucje), 5.2

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #rzym #grecja #heheszki
Pobierz T.....i - Jako, że mój poprzedni ciekawostkowy wpis pod tagiem #ciekawezrodla spotkał...
źródło: comment_1589565130n9MveOMAbRUAFJ6C10MilF.jpg
  • 6