Wpis z mikrobloga

#koronawirus #tajwan #chiny #fakenews #koronawirusfakty

Ja wiem, że na wykopie, a właściwie to w całym Zachodnim świecie jest bardzo mocne ciśnienie na to, żeby jak najbardziej dokopać Chinom, ale radziłbym chociaż włożyć buty z solidną podeszwą jak chcecie tak kopać, bo mnóstwo oskarżeń to są bazujące na niczym konkretnym spekulacje/wymysły/manipulacje. Cel jest jasny, a środek w tych przypadkach to już niestety zwykle sprawa trzeciorzędna.

W tym momencie znalezisko o rzekomych rewelacjach niemieckiego wywiadu w sprawie próśb Chin o tuszowanie informacji w sprawie koronawirusa ma ponad pół tysiąca wykopów. Znalezisko linkuje do gazety Taiwan News, która bynajmniej nie słynie z rzetelności. Jej głównym celem, tak jak wielu mediów skupiających swój kontent na Chinach, jest pokazywanie Chin w jak najgorszym świetle, bo mają w tym interes. No ale przejdźmy do konkretów.

During a conversation on Jan. 21, Xi reportedly asked Tedros not to announce that the virus could be transmitted between humans and to delay any declaration of a coronavirus pandemic.

It took until the end of January before the WHO declared that the coronavirus outbreak needed to receive international attention. Because of China’s delay, the world wasted four to six weeks it could have used better to counter the virus from spreading, the BND concluded.


Po pierwsze: Nie ma żadnych dowodów na to, że taka rozmowa w ogóle miała miejsce, opiera się to jedynie na dochodzeniu Der Spiegla powołującego się rzekomo na niemiecki wywiad.

Po drugie: Jeśli naprawdę 21 stycznia rozmawiali o tym, żeby ukrywać transmisję z człowieka na człowieka, to bardzo ciekawe, że chińska rządowa agencja prasowa Xinhua informowała o tym fakcie dzień wcześniej. Robiły to też inne chińskie media, co można łatwo sprawdzić chociażby wyszukując frazę "z człowieka na człowieka" w języku chińskim, czyli 人传人 w Google News z datą 20 stycznia, można też wejść na profil Weibo rządowej gazety China Daily i zobaczyć ten post z 20 stycznia.

Po trzecie: Nawet mimo tych wszystkich ostrzeżeń, wiele krajów, w tym oczywiście USA, które najbardziej teraz atakuje Chiny, mniej lub bardziej ignorowało informacje, długo nie podejmowało stanowczych działań w celu przeciwdziałania epidemii. Przypominam, że 23 stycznia zamknięto miasto Wuhan oraz wiele innych okolicznych miast w prowincji Hubei, izolując około 50 milionów ludzi. To było wydarzenie absolutnie bezprecedensowe w historii ludzkości. I ludzie jeszcze mają czelność mówić, że Chiny nie ostrzegały. Jeśli to samo w sobie nie jest ostrzeżeniem, to nie wiem co Chiny musiałyby zrobić, żeby świat ich posłuchał.

Tak że ten artykuł na Taiwan News to fake news, Q.E.D.

Poza tym, na tej stronie pojawiały się też inne fake newsy, jak na przykład ten mówiący o tym, że wirusa stworzył człowiek, czemu stanowczo zaprzecza świat naukowy, o czym można przeczytać np. w The Lancet. Był też fake news o rzekomym kremowaniu chorych żywcem, na co też nie ma żadnych dowodów.

Podobny wpis mógłbym napisać o The Epoch Times, ale nie ma co się powtarzać, więc zalinkuję tylko do mojego komentarza z przedwczoraj.

A poniższy obrazek to zalinkowany wyżej post China Daily z 20 stycznia. Tłumaczenie:

Zhong Nanshan (najbardziej szanowany lekarz chiński) potwierdza przenoszenie się z człowieka na człowieka nowego koronawirusa wywołującego zapalenie płuc. Zhong Nanshan: zgodnie z obecną wiedzą, nowy koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka. Dwa przypadki w prowincji Guangdong to ludzie, którzy nie byli w Wuhanie, natomiast członkowie rodzin tych dwóch ludzi zachorowali po wizycie w Wuhanie. Obecnie możemy potwierdzić, że z pewnością dochodzi do transmisji z człowieka na człowieka.
SpaghettiSupernova - #koronawirus #tajwan #chiny #fakenews #koronawirusfakty

Ja wi...

źródło: comment_15891236313h3gzK4uKh9M5FqkFUNUXR.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
@SpaghettiSupernova:
W sumie niespecjalnie rozumiem czemu tagujesz tajwan i mówisz o taiwannews, skoro to spiegel, który jest cytowany więc chyba bardziej #niemcy
Ta sama informacja pojawia się w wielu źródłach i każde z nich, włączając taiwannews, mówi, że "der spiegel donosi", co fake newsem nie jest. Co do jakości dziennikarstwa taiwannews to nie ma co ukrywać, że to tabloidowe. Przy czym cały ten wpis wydaje się pod tezę dopisany.
  • Odpowiedz
@non_compos_mentis: Właśnie wahałem się nad dodawaniem tego tagu i rzeczywiście chyba nie powinienem go był dodawać. A piszę o Taiwan News, bo zarówno na wykopie jak i na reddicie najpopularniejsze posty w tym temacie są z tego źródła. Swoim wpisem chciałem po pierwsze sprostować to jak rzeczywiście wyglądały działania ze strony Chin, po drugie udowodnić, że mnóstwo ludzi wykopuje tylko dlatego, że pasuje im to pod tezę i po trzecie pokazać,
  • Odpowiedz
@SpaghettiSupernova: OPie, próbujesz pod przykrywką fake newsa przemycić swoje poglądy jako prawdę XD
Spiegel to nie jest jakiś tabloid mirku więc jak się powołuje na wywiad niemiecki to ja mu tam wierzę a cały trzeci punkt to jest twoja opinia, w żaden sposób nie związana z wykopem.
Na końcu jeszcze dodajesz jakąś gazetę, która w ogóle nie ma zupełnie z niczym związku jako niby jakiś argument XD
Do tego w tym
  • Odpowiedz
@andrzejedude: A przeczytałeś mojego posta? W całej tej sprawie chodzi o to, że niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza zarzuca Chinom, że te poprzez ukrywanie faktu przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka zmarnowały kilka tygodni, które mogły być wykorzystane przez cały świat na skuteczniejsze zapobiegnięcie rozwoju epidemii. Jakim cudem jest to możliwe, że niemiecki wywiad dotarł do rozmowy dotyczącej rzekomego zamykania ust WHO przez Xi Jinpinga z 21 stycznia, podczas gdy Chiny
  • Odpowiedz
@SpaghettiSupernova: pisałem o środkowej części posta co może zdradzić, że przeczytałem XD i żałuję
BND twierdzi, że ta rozmowa miała miejsce to wierzę, że mają na to dowody. Może nieporozumienie ze strony spiegla? nie wiem, pewnie napiszą niedługo bo to jest szanująca się gazeta.
szczerze, cały temat mnie w żaden sposóļ nie obchodzi Ale ten wpis jest tak najeżony twoimi opiniami, które próbujesz przedstawić jako fakty, że się zbulwersowałem xd
  • Odpowiedz
@andrzejedude: No albo mamy rozmowę 21 stycznia albo nie mamy. Daty w tej sprawie są kluczowe, więc zarzuty formułowane na ich podstawie muszą się zgadzać z faktami. Czyli sugerujesz, że gazeta podała złą datę? No trochę kiepsko to wygląda, jeśli cały reportaż opierają na dacie, którą podali omyłkowo.

Ja jestem zbulwersowany, że ponad 500 osób wykopało tamto znalezisko i zrobili to tylko dlatego, żeby mieć kolejny dowód, że Chiny są złe,
  • Odpowiedz
@SpaghettiSupernova:
No albo mamy albo nie mamy XD skąd ty niby wiesz co w tej rozmowie padło, czy była i kiedy była? ja jakoś bardziej wierzę bnd niż tobie, gazeta mogła źle zinterpretować informacje albo mógł w nich być błąd. A może nie i jest dokładnie jak powiedzieli, zobaczymy. Nie mówiłem, że się pomylili w dacie

zrobili to tylko dlatego, żeby mieć kolejny dowód, że Chiny są złe, nie podchodząc przy
  • Odpowiedz
skąd ty niby wiesz co w tej rozmowie padło, czy była i kiedy była?


@andrzejedude: poniewaz gazeta to podala i widac jak byk, ze jebnela sie w dacie i dalej to drazysz, ze wierzysz im na slowo chociaz to nie ma najmniejszego logicznego sensu? Xi gadal z WHO na temat czegos co bylo juz oficjalnie znane dzien wczesniej i kazal tego nie rozpowszechniac. Bedac w Chinach sam dostalem SMSa z ta
  • Odpowiedz
@andrzejedude:

gazeta mogła źle zinterpretować informacje albo mógł w nich być błąd. A może nie i jest dokładnie jak powiedzieli, zobaczymy.


Ale jak Ty chcesz interpretować datę? Albo jest podana data 21 stycznia, albo inna.

A może nie i jest dokładnie jak powiedzieli, zobaczymy. Nie mówiłem, że się pomylili w dacie


No jeśli założymy, że się nie pomylili w dacie, to w takim razie można z całą pewnością stwierdzić, że całość
  • Odpowiedz
@Zhukov:
dlaczego się miała jebnąć? nie wiesz tego tak samo jak nie wie op, sorry ale znowu bardziej ufam BND niż jakiemuś randomowemu mirowki z ewidentnymi ciągotami do chin i drugiemu, co ma podejrzanie rusofilski nick. może wcześniej o to prosił WHO a tamta rozmowa czegoś innego dotyczyła a może nie, wasze domysły nic nie są warte tak samo jak moje
@SpaghettiSupernova:
o co ci chodzi mirku z tą datą,
  • Odpowiedz
dlaczego się miała jebnąć?


@andrzejedude: OP juz chyba z czwarty raz powtarza na rozne sposoby ze to nie ma najmniejszego logicznego sensu.

Chyba to tyle z mojej strony, poniewaz nie widze sensu tlumaczyc ponownie braku logiki w datach (ktora jest podstawa do napisania calego artykulu w gazecie niemieckiej).
  • Odpowiedz
@Zhukov:
OP powtarza, że informacja o tym, że chciał opóźnić info o przenoszeniu nie ma sensu 21 a ja już któryś raz powtarzam, że mogli się jebnąć w kilku rzeczach, sama data rozmowy nie jest koniecznie jedną z nich. no to elo XD tylko nie obiecuj bez pokrycia
  • Odpowiedz
@andrzejedude:

randomowemu mirowki z ewidentnymi ciągotami do chin


Lubienie Chin to coś złego? Tak, lubię Chiny i martwi mnie to, że kolejny już raz atakuje się ten kraj bezpodstawnie, co przekłada się potem na negatywny obraz całego narodu i daje pożywkę osobom, które z kolei lubują się w obrażaniu obywateli Chin (nie mówię tu o tobie; bardziej o ludziach pokroju @cocek rzucającego rasistowskie odzywki).

o co ci chodzi mirku z tą
  • Odpowiedz