Wpis z mikrobloga

Siemka, pisze z taki zapytaniem, bo ogólnie jestem totalnie zielony w wyrobie alkoholi, chciałem się spytać, czy muszę mieć koniecznie balon do produkcji wina, czy mogę go trzymać cały czas w pojemniku fermentacyjnym, do czasu wyklarowania się i rozlania w butelki? ( ͡º ͜ʖ͡º) (student here) #wino #winodomowejroboty #alkohol
  • 7
@ArTeM6322: Generalnie się nie powinno. Kontakt wina z powietrzem jest zbyt duży. 2 naczynia i tak są potrzebne, bo wino trzeba co jakiś czas zlać znad osadu. Trzymając cały czas w jednym pojemniku narażającym na utlenienie, nie zlewając i pewnie również nie siarkując wina - po prostu je zepsujesz.

Zależy też co to za wino. Jak to wino "Jezus" tzn. cukier + woda + garść "czegoś", mocne i tylko byle kopało
@Zawodowy_Janusz jestem na trzecim roku, więc już libacje po taniości odchodzą w niepamięć. Chciałem to zrobić na dwa wiadra fermentacyjne, jednak nie widziałem, że z nimi jest tak straszny problem.. czyli co odrazu robić w balonie a wiadro do spuszczania przy klarowaniu??
czyli co odrazu robić w balonie a wiadro do spuszczania


@ArTeM6322: Te wiadra są bardzo wygodne podczas fermentacji burzliwej bo łatwiej je czyścić, wyrzucić owoce itp. itd. Więc nie musisz od razu w balonie robić, po prostu po fermentacji burzliwej przelej do szkła. Potem - tak jak piszesz - pojemnik do zlewania ( ͡° ͜ʖ ͡°)