Wpis z mikrobloga

@pyroxar: po pierwsze jak system bierze pamięć z dysku to raczej nie będzie działał płynnie, a po drugie to wygląda na buga w Ubuntu. Jak poszukasz w necie to są różne sposoby na rozwiązanie, ale chyba nie ma się czym martwić
Szanowny @smugler22: a wiesz czemu to nie działa out-the-box? Nigdy o tym nie słyszałem. Przy becie Linux Mint 20, przyjrzę się temu, może to tylko ich problem. Używam LM, ale to właściwie jest Ubuntu pod maską.
@pyroxar:

Szanowny @fervi: to już wiem, czemu mi się komputer wiesza, jak ram się skończy..., myślałem, że takie rzeczy są dopracowane.


Wielce Szanowny Panie @pyroxar, to jest znany ficzer linuksa, że gdy kończy się pamięć to może się zawiesić. Ficzer znany od jakiejś dekady.

W bardzo dużym skrócie wynika to z tego, że kernel kieruje się filozofią znaną z Dekalogu, a dokładniej mówiąć piątym przykazaniem - nie zabijaj. Kernel
Najnowsza odsłona Najlepszej Dystrubycji pod Słońcem czyli Fedora 32 ma domyślnie włączony oomd.


@yuim: to ten od fb? Robiłeś jakieś testy na desktopie tego?

edit tak, muszę zobaczyć jaki tam config wstawili pod desktop ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Kryspin013: sorry, #!$%@?ły mi się nazwy. Jest to uruchomione: https://github.com/rfjakob/earlyoom

Nie robiłem testów czy rzeczywiście działa, bo mi się nie chciało i raczej nie ma tutaj zbytnio czego testować. Ubije proces, wyśle powiadomienie i tyle. Nic spektakularnego.

Taki konfig jest:

EARLYOOM_ARGS="-r 0 -m 4 -M 409600 --prefer '^Web Content$' --avoid '^(dnf|packagekitd|gnome-shell|gnome-session-c|gnome-session-b|lightdm|sddm|sddm-helper|gdm|gdm-wayland-ses|gdm-session-wor|gdm-x-session|Xorg|Xwayland|systemd|systemd-logind|dbus-daemon|dbus-broker|cinnamon|cinnamon-sessio|kwin_x11|kwin_wayland|plasmashell|ksmserver|plasma_session|startplasma-way|xfce4-session|mate-session|marco|lxqt-session|openbox)$'"
a taki log w systemd po uruchomieniu:

May 07 10:19:10 localhost.localdomain systemd[1]: Started Early OOM Daemon.
May 07 10:19:10 localhost.localdomain
@yuim: a earlyoom to ja też mam.

Na phoronix coś czytałem kilka miesięcy temu, że systemd ma dostarczać oomd i że w copr jest już rozwiązanie na to. Myślałem, że wprowadzili na stałe do fedory. A tak to earlyoom masz w każdym distro w repo :P
@Kryspin013: w repo to i moze kazde distro ma ale Fedora chyba jako pierwsza ma domyślnie właczone, przynajmniej z większych dystrybucji. Doczytałem teraz i earlyoom nie ma jeszcze obsługi PSI, więc to nie zawsze będzie działać tak jak powinno. Generalnie długoterminowym rozwiązaniem będzie zintegrowanie oomd w systemd ale to pewnie zajmie trochę czasu.
ale Fedora chyba jako pierwsza ma domyślnie właczone, przynajmniej z większych dystrybucji.


@yuim: ¯\_(ツ)_/¯

Dla mnie to żaden argument jeśli mogę sobie sam włączyć. I tak nie korzystam nigdy z domyślnych ustawień żadnej dystrybucji więc dorzucenie "earlyoom" w liście pakietów w skyprcie do konfiguracji distro nie czyni żadnej różnicy.

Brawa bym bił jakby już mieli/testowlai implementację oomd w systemd lub mieli sensowny config pod desktop. A tak to "wow, dorzucili pakiet