Wpis z mikrobloga

ok zaczyna się od Księgi Rodzaju 2:17. Cytat z mojej tysiąclatki

"Ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz"


W moim osobistym odczuciu ma się to nijak do materiału filmowego i nie mówi nic o tym, że zwierzęta będą nieśmiertelne. Odnosi się to tylko do Adama i Ewy. Ani wcześniej ani później nie ma słowa o tym, że śmierci nie ma w
Dalej Księga Rodzaju 1:30

A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona». I stało się tak.


ok, tu dopiero mamy argument, który powinien pojawić się wcześniej. Materiał filmowy zgadza się z tym co znajdujemy w Piśmie Świętym.

Ja vs twórcy filmu 1:1
Tym razem będzie to 2:9 (dalej KR)

Na rozkaz Pana Boga wyrosły z gleby wszelkie drzewa miłe z wyglądu i smaczny owoc rodzące oraz drzewo życia w środku tego ogrodu i drzewo poznania dobra i zła


Twórcy troszkę szydzą, jednak moja interpretacja tego jest taka, że Bóg dał człowiekowi "test na zaufanie" i pokazał mu, że naprawdę ma wolną wolę. Jeżeli faktycznie drzewo byłoby w niedostępnym miejscu, wtedy zabrałby człowiekowi wolność i
KR 3:6

Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy. Zerwała zatem z niego owoc, skosztowała i dała swemu mężowi, który był z nią: a on zjadł.


Rozumiem o co chodziło twórcom, jednak myślę, że to dalszy ciąg tego zaufania, o którym pisałem wyżej. Wiedzieli oni doskonale (Adam i Ewa) co to za
KR 3:1

A wąż1 był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?»


Tu twórcy pokazali, że nie mają pojęcia o religii katolickiej. Wężem był szatan, który strącony został z Nieba, ponieważ nie chciał służyć ludziom, uważał się od nich lepszy i pałał do nich nienawiścią dlatego, że Bóg wywyższył ich ponad rangę
@michalkosecki: teza tezą, ale fragment, który teraz opracowuje to już jawne kłamstwo. Rozumiem poglądy i nie będę ich oceniał, ale kłamanie pod tezę to już przesada. Dlatego ogarnę ten filmik i skończę co zacząłem, bo widać po komentarzach, że wielu bezrefleksyjnie powtarza manipulacje z tego filmiku nawet nie sprawdzając czy faktycznie jest jest tam zawarta prawda.
@BQP:

Tu twórcy pokazali, że nie mają pojęcia o religii katolickiej.


W tym miejscu to niczego nie zmienia, ale jakby co twórca nie skupiał się na KK, tylko na chrześcijaństwie w całości. W końcu film pochodzie ze Stanów, a tam katolicyzm nie jest dominującą religią.

Nigdzie nie ma nic o tym, że to Bóg stworzył węża.


Wężem był Szatan, a kto stworzył Szatana?
@BQP: najczęstsze błędy w takich opracowaniach to brak hermeneutyki - to mogę w większości przypadków wybaczyć, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że coś takiego w ogóle istnieje (może spali na polskim;)), natomiast ten materiał jest dla mnie bullshitem. a szkoda, bo lubię dobrą, mięsistą krytykę.
@michalkosecki: dobra krytyka zawsze w cenie.

@Ryu:

W tym miejscu to niczego nie zmienia, ale jakby co twórca nie skupiał się na KK, tylko na chrześcijaństwie w całości. W końcu film pochodzie ze Stanów, a tam katolicyzm nie jest dominującą religią.


Autor wzorował się na Biblii a to wystarczający powód, żeby zainteresowały się religie i odłamy z niej korzystające.

Wężem był Szatan, a kto stworzył Szatana


Szatan stworzył się sam.
KR 3:18-24

18 Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». 19 Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki powietrzne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jaką on da im nazwę. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę "istota żywa"9. 20 I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom powietrznym i wszelkiemu zwierzęciu polnemu, ale nie
@BQP:

1. No tak, ale tylko zaznaczam, że gość się do całego chrześcijaństwa odnosi, a nie konkretnie do katolicyzmu. Możesz tam potem mieć coś co się z jakąś konkretną, katolicką interpretacja Biblii nie zgadza.

2. Ok. Czyli Szatan tak jak Bóg jest od zawsze, czy jednak jak wszystkie inne anioły został stworzony przez Boga?
@Ryu: zgadza się. Dał mu wolną wolę jak każdemu swemu stworzeniu. To, że on je wykorzystał w taki sposób to JEGO sprawa. Bóg nie stworzył zła, było ono wynikiem pychy i wyboru jego anioła. Czy jeżeli ja dam Ci np. nóż, a Ty się nim skaleczysz to będzie Twoja wina, czy moja?
przepraszam, bo minąłem jeden fragment z KR 1:28

Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi».


Szczerze to nie mam pojęcia o co chodziło twórcom. Jeżeli chodzi o współżycie to nie ma tam grzechu, bo Adam i Ewa byli tak jakby małżeństwem (co prawda
KR 3:16

16 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».


Znowu nie mam pojęcia o co chodzi twórcom. Bolesny poród był karą (przed którą Bóg ostrzegał!) za świadomą decyzję jaką podjęli pierwsi ludzie.