Wpis z mikrobloga

#ekonomia #leasing #socjologia #motoryzacja

Ciekawy jest temat dla mnie jak dużą cześć dochodu ludzie wykorzystują na leasing luksusowych aut.
Ostatnimi czasy widać w miastach niezły wysyp fajnych fur.
Zastanawiam się zawsze ile w tym jest przerostu formy nad treścią. Można jeździć porszawką już pewnie od 4k miesięcznie. Tylko czy osoba biorąca to auto w lizing zarabia 10k czy 50k miesięcznie? Mam wrażenie że jest dużo udawanego bogactwa. W sumie zarabiając już 10k miesiecznie mozna jezdzić luksusową furą.
  • 19
  • Odpowiedz
@Poczmistrz_z_Tczewa: no i włąsnie ciekawi mnie jakaś statystyke, czy większośc tych fur to postaw się a zastaw się

Znam milionerów jeżdzących kilkuletnim zwykłym bmw, a znam też typów którzy pierwsze pensje podostawali 5cyfrowe i jezdzą nowymi porsche. Interesuje mnie skala tego zjawiska.
  • Odpowiedz
@MateriaBarionowa: W przypadku droższych aut nie po to proszą Cię o PIT za poprzedni rok + KPiR za kilka ostatnich miesięcy, żeby dać Ci leasing z ratą, która będzie stanowiła większość Twoich dochodów. Mogą też prosić o dużą wpłatę własną (20-40%) jeśli Twoje liczby wyglądają słabo. A niektórzy leasingodawcy wymagają dodatkowo podpisania weksli.
Pytanie też co uznajesz za auto luksusowe. Jeśli masz na myśli jakieś lepsze Porsche, Bentleya czy Ferrari to
  • Odpowiedz
@MateriaBarionowa: Dobre pytanie, mało sensownych odpowiedzi. Mnie przekonuje twierdzenie ze dla wielu to element generowania kosztów, ale ze jednak wiele osób bierze auto poziom wyższe niż powinien (co by wynikało z faktycznych potrzeb i możliwości finansowych w dłuższej perspektywie czasu).
  • Odpowiedz
@MateriaBarionowaprzy zarobkach 14-16k/miesiac, auto 1.7k netto/miesiac - uważam, ze jest ok. Mając powiedzmy ok 10k na miesiąc byłoby mi szkoda oddawać 1/5 dochodu (rata brutto to 2.2k) na auto, gdzie masz jeszcze mieszkanie, przedszkole, inne opłaty, życie, itp.
  • Odpowiedz
@iighlaq_alhabl: Co to za bajki z tym drożeniem o 40k? Obserwuję cenę nowego Stingera od samej jego premiery i jedyna podwyżka była w 2018 i była związana z koniecznością dodania GPFa. Podwyżka wyniosła niecałe 3k. Poza tym cena stoi w miejscu, w przeciwieństwie do innych marek, gdzie rośnie około 1-2% rocznie
  • Odpowiedz
@MateriaBarionowa: Z moich obserwacji to są z reguły ludzie którzy dostali pierwszą pracę z lepszym wynagrodzeniem, otworzyli jakiś biznes który się utrzymał i wydaje im się że złapali pana Boga za nogi. Żyją ponad stan i na pokaz. A z drugiej tak jak mówisz - znam gościa który ma kilkanaście mieszkań w Warszawie, wille w Konstancinie, kilkaset hektarów ziemi, jakieś powierzchnie biurowe, magazyny i jeździ piętnastoletnią Toyotą. Drugi lekarz z mega
  • Odpowiedz