Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że takie #bobry sobie będą żyły nie niepokojone. Budują te swoje tamy, robią małe bobry, mija trochę czasu i już mają te swoją tamę super rozbudowaną, swój domek skończony i odmalowany, dzieci odchowane. Co się dzieje dalej? Tzn. czy bobry dalej ścinają drzewa i powiększają tamę (po co?), czy może siedzą w swoim domu i nic nie robią?
Czy występuje proces "dziedziczenia" domku i młodsze bobry przejmują legowisko po rodzicach?

#biologia #natura #las
  • 17
@CzaryMarek: Wystarcza im mała norka i mała ojczyzna. W tym roku to pewnie dałyby radę Wisłę zablokować, ale normalnie - to jak? Musiałyby nauczyć się budować koparki, zorganizować wyrąb lasu itd.
@CzaryMarek: Bobry nie tylko budują z drewna tamy czy żeremia, ale też ścinają drzewa, żeby się dostać dostać do miękkich i smaczniejszych gałązek. Dlatego nawet przy większych rzekach gdzie mieszkają w norach drzewa też ścinają.
Gałęzie to ich nie jedyny pokarm, wszakże to są gryzonie z jedzą wszytko co jest zielone. Niestety dla bobrów zimą różnego rodzaju roślin brakuje i muszą robić zapasy z pokarmu który jest najbardziej trwały, czyli gałązek.
@CzaryMarek: Tama jest tylko dla jednego pokolenia, bo potem w okolicy nie ma drzew i krzaków - albo są zjedzone, albo obumarły przez powstanie rozlewiska. Bobry po protu po pewnym czasie wynoszą się kawałek dalej i znowu zabierają do roboty.

Wrogiem naturalnym bobrów są przede wszystkim rysie a także wilki, ale tych pierwszych są znikome ilości, a drugie wolą polować na łatwiej dostępne sarny. Młode bobry mogą ponoć także zostać zjedzone