Wpis z mikrobloga

Palce pałeczkowate, inaczej palce Hipokratesa lub pałeczki dobosza są objawem wielu chorób. Mają one charakterystyczny kształt - poszerzony koniec palców ze zniekształconymi paznokciami, które przypominają wypukłe szkiełka od zegarka. Taki wygląd powstaje na skutek przerostu tkanki łącznej na końcach palców. Na szczęście nie jest to bolesne.

Ostateczny mechanizm powstawania tego zjawiska nie jest wyjaśniony. Palce pałeczkowate mogą być wrodzone, ale najczęściej występują w przebiegu chorób, w których dochodzi do długotrwałego niedotlenienia organizmu.

Niedotlenienie organizmu związane jest bardzo często z chorobami układu oddechowego. Palce Hipokratesa mogą być objawem nowotworów płuc, POChP, mukowiscydozy, gruźlicy lub ropnia płuc.

Mogą również wystąpić w innych schorzeniach:
◽układu krążenia - choroby dużych naczyń tętniczych i żylnych, wrodzonych wadach serca ❤, infekcyjnych zapaleniach wsierdzia
◽układu pokarmowego - choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, marskość wątroby, nowotwory przewodu pokarmowego
◽chorobach endokrynologicznych – akromegalia, nadczynność przytarczyc, choroba Gravesa-Basedowa
◽chorobach reumatycznych – osteoartropatia przerostowa, łuszczycowe zapalenie stawów

Do innych przyczyn należą zaburzenia odżywiania, hiperwitaminoza A, narkomania lub zatrucia arsenem, fosforem, rtęcią.

Palce pałeczkowate mogą być obustronne lub tylko na jednej kończynie. Obustronne występowanie świadczy o niedotlenieniu całego organizmu, natomiast jeśli dotyczą tylko jednej kończyny, to najpewniej jest to związane z nieprawidłowym ukrwieniem tej kończyny.

Kiedy zauważymy taki objaw u siebie lub innych, warto udać się z tym do lekarza w celu diagnostyki schorzenia, z którym może być to powiązane

źródło: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #medyczneobrazki #lekarz #zdrowie #paznokcie #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
dwa_fartuchy - Palce pałeczkowate, inaczej palce Hipokratesa lub pałeczki dobosza są ...

źródło: comment_1588282545GrX2LdlisorC4M5LZj1QAZ.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: w wieku 15-16lat miałem problem z wydolnością płuc( miałem duszności ), dodatkowo miałem badane serce, jeździłem po różnych szpitalach, miałem szereg badań i generalnie żaden z lekarzy nie podał przyczyny. Po około 2 latach to ustapiło. Całe życie palce miałem "inne", ale nasiliło się to dopiero przy problemach z oddychaniem przy wyższych temperaturach
  • Odpowiedz