Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem, bo chyba nie potrafię odpoczywać.
Mój odpoczynek do tej pory opierał się głównie na graniu w gry lub przeglądaniu internetu, jednak coraz częściej przyłapuję się na tym, iż robię to tylko dlatego, że nie mam alternatywy. Duży na to wpływ, mógł mieć fakt, że moje główne hobby którym jest elektronika przekułem w studia, a potem zawód. Teraz jak człowiek zajmuje się tym dzień w dzień to, to już nie jest takie odprężające.

Po dłuższym wysiłku w ciągu dnia, człowiek ma w sumie dwie opcje: albo będzie kontynuował rozwój w jakichś innych dziedzinach, albo sobie odpuści i będzie robił głupotki. W obu tych scenariuszach mój umysł strasznie marudzi. Gdy próbuję przykładowo poćwiczyć, to organizm daje mi znać, że jest zmęczony po pracy i żebym dał sobie spokój. Gdy próbuję poczytać niezobowiązującą książkę, to wtedy mam wyrzuty, ze przecież mógłbym robić w tym czasie coś bardziej konstruktywnego. Te sprzeczne sygnały nie dają mi spokoju i wprowadzają w jakiś taki letarg, który kończy się scrolowaniem wykopu, a to jest najgorszym rozwiązaniem.

Większą satysfakcję oczywiście mam, gdy w wolnym czasie porobię coś co mnie rozwinie. Nie podoba mi się jednak, że muszę się do tego zmuszać. Nie jestem pewien czy ciągłe trzymanie dyscypliny zrobi człowiekowi dobrze. Czuję, że mój organizm chciałby odpoczywać w sposób przyjemny i jednocześnie wartościowy, ale ciężko mi znaleźć takie czynności.

Jak sobie z tym radzicie, na czym dla was polega odpoczynek?

#rozwojosobisty #motywacja #nauka #praca #studbaza #mirkokoksy
  • 5
  • Odpowiedz
@Ardeo: "Jak sobie z tym radzicie, na czym dla was polega odpoczynek?"

Oderwaniem się.

Nie ma nic złego w graniu w gry lub przeglądaniu internetu - problemem są proporcje. Jeśli czujesz, że są zaburzone to rzeczywiście warto się
  • Odpowiedz
@Ardeo:

Jednym ze sposobów jest wyraźne ograniczanie sobie czasu na daną rzecz, jak daje sobie 5h na naukę i przerwy co 30 min to się staram tego trzymać i zawsze co 30 min przerwa i po 5h kończę to co robiłem, jakoś pomaga zachować chłodną głowę.
  • Odpowiedz
@Ardeo: O kurde, jakbym czytał siebie :p

Też często wpadam w tą pułapkę, że "dobre jest wrogiem lepszego" i czytająć książkę mam wrażenie, że zmarnowałem czas, bo można by jeszcze "produktywniej". Mi osobiście pomaga po pierwsze porównywanie tego co robie do czegoś nieproduktywnego. Po drugie - robienie checklist. Naprawdę. Jeśli dodam sobie na dany dzień "Przeczytaj 15 stron książki", to nawet jeśli byłoby to 50 Twarzy Greya, to w momencie
  • Odpowiedz
@jacek-s: Pytanie "jaki jest twój cel/co chcesz osiągnąć" jest jak zwykle trafne i sam się sobie dziwię, że zapominam go sobie zadawać.

Moim celem jest znalezienie sposobu na efektywne odpoczywanie, czyli jak odpocząć szybko i sprawnie?

Edit: Może tu jest cały pies pogrzebany, że ja chcę odpocząć, aby móc po tym dalej pracować i z takim nastawieniem odpoczynek nigdy się nie
Ardeo - @jacek-s: Pytanie "jaki jest twój cel/co chcesz osiągnąć" jest jak zwykle tra...

źródło: comment_15882494818IyWNXz9tWtaPBxGYBuEDD.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Ardeo: Moja filozofia wygląda tak:
- Człowiek nie jest stworzony do siedzenia w jednym zamkniętym miejscu przez cały dzień - jest istotą społeczną
- Człowiek jest stworzony do jedzenia produktów nisko lub nie przetworzonych
- Człowiek jest istotą stworzoną do spania w nocy i w stałych godzinach
- Człowiek jest istotą, która potrzebuje wysiłku
- Człowiek jest istotą stworzoną do chodzenia (tak zwykłego chodzenia) oraz przebywania
  • Odpowiedz