Wpis z mikrobloga

Czołem wykopki, dawno nic nie pisałem po za wpisami pod tagiem #contentnadzis

Kto mnie nie zna to się po krótce przedstawię - #programista15k, 10 lat na rynku, pracuje dla duńsko-niemieckiej firmy z branży automotive i siedzę tu zdecydowanie za dużo ( ͡ ͜ʖ ͡)

No i dziś chciałem pogadać o realizacji marzenia każdego developera (w którymś momencie kariery każdy ma takie myśli), którego 99% nie osiągnie - własna realna usługa a nie robienie na tego Janusza co to znowu myśli że będziesz robić deploy w nocy za darmo i nie da Ci premii, a przecież ta jego usługa to w sumie jest tak żałośnie prosta że sam byś taką napisał i mógł robić za konkurencję.

NO NIECH RZUCI PIERWSZY KAMIENIEM co nie miał myśli w ten sposób nigdy.

No i ja też tak miałem... w sumie to już na początku kariery tak miałem, jeszcze pracując w popularnym wówczas serwisie ze śmiesznymi obrazkami. A założę sobie #startup no bo co, ja nie dam rady? Kodować umiem, w bakcendy klikałem, jquery nawet jakiś plugin, css każdy "gupi umi" a jak nie to wyguugla w necie, grafik brat za pół darmo logo i pare rzeczy doklepie i jest. No 3 miesiące roboty max!

No i wiecie co? Od tamtego czasu jak pomyślałem tak minęło prawie 8 lat. I przez blisko 7 nic realnie w tym temacie nie zrobiłem. A wczoraj?

Wczoraj zainkasowałem pierwszą płatność i wystawiłem pierwszą fakturę, i chciałbym podzielić się z wami swoją ciężką drogą do tego "sukcesu". Nie będę tu reklamował swojej usługi, bo nie o to mi chodzi, ale jak ktoś się wysili to znajdzie bez problemu, taki tool SaaS do sprzedaży kursów w sieci, pisałem o nim w komentarzach ze "swoją" społecznością, nie jest to jakaś specjalna tajemnica.

ELEVATOR PITCH

Usługa którą odpaliłem to "Udemy dla ciebie". Pozwala sprzedawać i rozpowszechniać know-how w formie własnej strony-sklepu. Rejestrujesz się, dostajesz własną subdomenę, modyfikujesz wygląd wg własnego uznania, tworzysz kurs tekstowy/wideo, ustawiasz integracje z płatnościami i zarabiasz. Jeśli masz gotowe materiały to od rejestracji do odpalenia sprzedaży w zasadzie w 24h. A ja pobieram tylko miesięczny abonament.

No więc po kolei. Przeprowadzę takie trochę ama sam ze sobą, ale jak chcecie to pytanka można śmiało zadawać

1. Ile czasu zajęło Ci stworzenie tego oprogramowania?


2. Czy zrobiłeś to sam od a do z?


3. Co było najtrudniejsze?


4. Ile Cię/Was kosztował ten projekt?


5. Jak prowadziliście/prowadzicie ten projekt?


6. To ile zarobiłeś/liście?


7. Czy to naprawdę musiało trwać aż tak długo?


8. Skąd taki a nie inny pomysł? Nie lepiej było zrobić samemu coś mniejszego?


9. Czy to musiał być tak wielki projekt?


Ufff, dobrze starczy tego mojego produkowania się. Z tego miejsca pozdrawiam jeszcze swoich wykopowych beta-testerów @Wejszlo oraz @wynalazek_one, którym raz jeszcze dziękuje za pomoc. Wszelkim startupowcom życzę powodzenia i służę w jakimś tam zakresie radą, od razu mówię że nie czuje się ekspertem. Bardziej chciałem podzielić się swoją historią i tym że MOŻNA i że WARTO. Nawet jeśli jest się jeszcze na minusie ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • 20
via Android
  • 1
@jaketu wywodzę się z backendu w PHP więc i stack jest taki jak mi najwygodniej ze względu na przyzwyczajenia. Syfony i laravel (2 części systemu), PHP 7.4, amqp, MySQL, Redis. Na froncie klasyczne jQuery, bootstrap.
@micke super, podobny stack widzę. Jak już ruszę dupsko to też się pochwalę :D a jakbyś kiedyś chciał zrobić coś jeszcze to moze połączymy klawiatury.
Jeszcze raz gratulacje
@micke: Gratuluje i szczerze życzę powodzenia. Napisales ze najtrudniejsze bylo zacząć. Mozesz napisac jak sie przelamales a pozniej zdyscypliwowales aby siedzec po te dziennie przy projekcie? Była za tym jakas głębsza filozofia czy zwyczajny upor?
@jaketu: Przyznaję bez bicia, jak się uda z obecnym, to nie, tak jak pisałem chciałbym żeby to była moja firma i mój biznes, czy się uda? Zobaczymy! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@LucjanPetarda: Dzięki.

Tak absolutnie najtrudniejsze to było zacząć. I gdybym robił to sam, to nie dowiózłbym projektu. Bo sam zacząłem wcześniej robić ankiety i wiecznie znajdowały się wymówki.

Z tym SaaS'em było podobnie. Mało tego
Na froncie klasyczne jQuery, bootstrap.


@micke: Ale to serio mówisz, że dzisiaj ktoś robi nowe rzeczy w jQuery jeszcze? (Nie czepiam się, wybiło mnie to z pantałyku.)

Powodzenia i trzymam kciuki, bo znam to uczucie bardzo.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@micke: szanuję - oby był to projekt, który bardzo dobrze wypali. Sam myślałem w ten sposób kilka razy i bałbym się, że Januszowa duża firma dla której robię taski znajduje klientów na tego typu soft, bo jest duża i ma siłę przebicia. Głupio byłoby poświęcić takie 200MD i później mieć projekt do portfolio.
@z--x: Zupełnie serio.

Wybór padł na to co znam i umiem bo wykopytkowlaiśmy się na frontendowcu co miał robić reacta, a ja nie chciałem marnować czasu na poznawanie tego i pisanie samemu od zera bo gość nic nie zrobił + nie miałbym wtedy wsparcia w CSS takiego jakie miałem, a to też sporo ze mnie zdjęło

@eth7: No tak, to jest duży problem, bo człowiek nie chce wyjść ze swojej
@micke: podoba mi się bardzo Twój wpis i na prawdę szanuje Cię Mirku mocno że miałeś w sobie na tyle motywacji i samozaparcia żeby to ruszyło z kopyta. Jest jedna rzecz O która muszę się przyczepić. W koszta projektu wliczcie swoją aktualna stawkę godzinowa ( ͡° ͜ʖ ͡°) powodzenia!