Wpis z mikrobloga

#pytanie #zwolnienielekarskie #ciaza
Jestem w ciąży. Od maja mój pracodawca w związku z korona wirusem obniża etaty do 0,8 ( nie wiadomo jak długo to potrwa), zgodnie z informacjami jakie znalazłam w internecie wychodzi na to że przechodząc w maju i kolejnych miesiącach na L4 podstawa wymiaru zasiłku chorobowego zostanie zmniejszona do 0,8 etatu. Czy ktoś jest w stanie potwierdzić że dobrze rozumiem przepisy. W tej sytuacji zastanawiam się czy nie iść jutro do lekarza po L4, aby mieć dotychczasową wysokość chorobowego.
  • 9
@szalona33: tak, zasiłek jest naliczany od nowego etatu.
Czyli np. zarabiasz 2600 zł i pracujesz powiedzmy od 2003 r. i idziesz na zwolnienie w kwietniu - to podstawą do naliczenia zasiłku będą składniki wynagrodzenia od 4/2019 do 3/2020
A jeśli od 1-05-2020 zmieniają ci umowę na 0,8 etatu i pójdziesz na zwolnienie od maja, to naliczą zasiłek od podstawy 2080 zł.
Jeśli pójdziesz na zwolnienie od kwietnia i obniżą Ci etat
@bikx: ok dzieki za odpowiedź, a gdyby załóżmy pracodawca wrócił za 2 mce do normalnego wymiaru zatrudniania (w lipcu) to przechodząc w lipcu na l4 znowu bym miał chorobowe liczone od wypłaty dla pełnego etatu, czyli chorobowe od lipca będzie równe chorobowemu na które teraz przeszłabym od kwietnia?
@szalona33: może napiszę tak: zmiana wymiaru etatu w trakcie pobierania zasiłku nie a żadnego wpływu na podstawę zasiłku. Obojętnie, czy zwiększa się etat, czy zmniejsza. Nie przelicza się zasiłku, jeśli nie ma przerwy w niezdolności.
@bikx: A wiesz może jak wygląda ochrona warunków pracy i płacy dla pracownic w ciąży w kontekście tych Tarcz 1.0-3.0? Te ustawy/rozporządzenia chyba nie znoszą tej ochrony, ale są tak zawiłe że nie mam pewności.

To chyba ważne w kontekście pytania zadanego przez @szalona33.