Wpis z mikrobloga

Może mógłby mi ktoś trochę przybliżyć temat dotyczący wystawiania faktur i zmian w wystawianiu faktur ze stycznia 2020. Spotkałam się w tym roku z przypadkiem, kiedy firma odmówiła znajomej mi osobie wystawienia faktury po zakupie, bo podane dane firmy do faktury były inne niż dane, na które dokonano zamówienia (chcę też tutaj zaznaczyć, że okazało się, że sklep internetowy na swojej stronie nie miał żadnej rubryki, gdzie można było zaznaczyć zakup na firmę czy podać dane firmy). I zastanawia mnie uzasadnienie odmowy- różnica danych. Robiąc zakupy np. za pośrednictwem Allegro można przecież prosić o wystawienie faktury na dane inne niż zamawiana jest paczka. Może ktoś rozjaśnić mi temat? Jestem ciekawa jak to działa w praktyce. #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 6
@panna_blyskotka00 jeżeli w momencie zakupu zostanie wystawiony paragon i nie znajdą się na nim dane firmy na którą w przyszłości klient będzie chciał otrzymać fakturę ( na podstawie tego paragonu) to wtedy sprzedający nie może wystawić takiej faktury. Przy zakupie trzeba od razu określić czy chce się zwykły paragon, paragon z danymi firmy( umożliwiający wypisanie faktury na jego podstawie) czy fakturę
@illa_a: @Dentka7: Czyli jeśli dobrze rozumiem, chodzi po prostu o to, że po tych zmianach ze stycznia trzeba podawać dane do faktury od razu przy składaniu zamówienia? Nie chodziło w tym przypadku o rozbieżność danych, a o brak danych firmy w momencie składania zamówienia?
@panna_blyskotka00: Przy zakupie musisz okreslic czy kupujesz jako dziaialnosc gospodarcza i podac NIP. Jesli tego nie zrobisz to nie masz uprawnien do otrzymania faktury na podstawie paragonu (bo bodajze do 450zl paragon juz jest uproszczona faktura).

Jesli podalas NIP ale bledny to da sie zrobic note korygujaca.