Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
O kurde, kumpel #programista15k wykminił, że jak ma #jdg i działa na #b2b to mimo, że co miesiąc stałe fakturki wystawia to kwietniową wystawi na początku maja, przez co za maj co prawda wyższe podatki (bo faktura na początku i na końcu maja), ale w kwietniu mu spadnie przychód w porównaniu do marca i skorzysta z #postojowe.
I teraz nie wiem czy to brzmi legitnie czy ktoś #skarbowka albo #zus się będą czepiać?
Prostym trickiem można zgarnąć w tym wypadku 2080 PLN, ale w sumie sam nie wiem czy mu się ktoś nie przyczepi?
  • 15
@OsSikorskiego: u mnie w firmie kazali zawsze wystawiać fakturę na ostatni dzień miesiąca, dzięki czemu jesteś w dupie o miesiąc z terminami płatności podatków i zbierania kosztów. no ale podobno pracując na stałej umowie to urząd się potrafi #!$%@?ć w razie kontroli i ma to swoje umocowanie w przepisach, głównie vatowskich.
@OsSikorskiego: na fakturze jest data wykonania usługi, data wykonania usługi przy usługach trwających cały miesiąc to ostatni dzień miesiaca i jest ona tożsama z datą uzyskania przychodu. Tą datę się wpisuje do KPIR.
Data faktury jest ważna tylko do VAT.

Tak samo druga strona odlicza koszt na bazie daty wykonania usługi. Więc przy pierwszej lepszej kontroli się przejedziesz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Djelon: a co jeśli się zagapię i fakturę za luty wystawię 7 marca? Powinienem wystawiać z datą wstecz? Kto mi stawia taki obowiązek?
@villager:

fakturę na ostatni dzień miesiąca, dzięki czemu jesteś w dupie o miesiąc z terminami płatności podatków i zbierania kosztów

Nie do końca, fv wystawiasz np ostatniego lutego a podatki za luty płacisz w marcu (o ile nie kwartalne), więc z podatkami w plecy nie jesteś. A
a co jeśli się zagapię i fakturę za luty wystawię 7 marca? Powinienem wystawiać z datą wstecz? Kto mi stawia taki obowiązek?


@OsSikorskiego: chyba musisz się dokształcić zanim zaczniesz próbować oszukać ZUS czy US ( ͡ ͜ʖ ͡)
Na fakturze masz kilka dat. Np. jedna służy do wpisów do rejestru VAT, druga do KPIR.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Djelon: no dobrze, ale mogę wystawić fakturę 4 maja za "usługi informatyczne". Wtedy data wystawienia i sprzedaży są majowe, data płatności też. I do KPiR i do VAT trafiają daty majowe.
I nigdzie w treści fv nie musi być, że to za kwiecień czy coś