Wpis z mikrobloga

Mircy spod tagu #linux . Jest sprawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Od jakiegoś czas noszę się z decyzją o przejściu na Linuksa. Jedyne, co mnie powstrzymuje to moja karta graficzna. Nvidia GTX960. Jak bym nie konfigurował, jakim sposobem bym nie instalował to albo od razu po instalacji, albo przy którejś aktualizacji systemu wszystko się wykłada i w najlepszym wypadku na ekranie FullHD mam rozdzielczość VGA. A zwykle mam czarny ekran i tyle. Na integrze mógłbym działać, ale irytują mnie spadki płynności przy głupim przesuwaniu okienek i animacjach pulpitu, a niestety jestem estetą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zatem, do sedna: Potrzebuję zakupić tanią kartę graficzną, najlepiej od #amd bo słyszałem, że lepiej supportuje Linuxa niż zieloni. Chodzi mi tylko o płynność działania pulpitu, nie mam zamiaru w nic grać, bo nawet nie mam na to specjalnie czasu. Ewentualnie jakiś sposób na zwiększenie płynności pulpitu na integrze (Intel Core i5-4460 desktop) albo pewny sposób na instalację sterów Nvidii, bo te Nouveau to gorzej niż na integrze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

EDIT: no i dobrze, jakby banglało out-of-box.

Wrzucam #debian i #ubuntu bo distro stricte debianowskie zakładam.
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dikoo: Aa, czyli referencyjna. To raczej nie powinna sprawiać problemów.

Zobacz przypadkiem czy w tym katalogu nie ma gdzieś blacklistowanego nouveau. To przy zainstalowanych sterach od Nvidii też może sprawiać kłopoty jak brakuje tego blacklista (Nouveau i oficjalne stery się gryzą)
  • Odpowiedz
@Dikoo: Jezeli chcesz by dzialalo out of box to karta od intela dziala bez problemow od kopa. Drugi lapek (Lenovo, wczesniej X230, teraz X390), na kartach intela i system od poczatku dziala jak nalezy. Ok, w X230 potrzebowalem nowszego kernela niz byl w stable, ale przy Buster to juz nie problem.
Nie pograsz w najnowsze gry, ale one i tak nie sa na linuxa( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@Evilus: Nie ma to jak polecać słabszą kartę niż ta, którą OP ma obecnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Dikoo za ~500 zł można dostać używanego RX 570 na gwarancji, karta mocniejsza niż GTX 960, 960 można sprzedać za ok. 350-400 zł, teraz ceny podskoczyły, przed podwyżkami RX 570 można było dostać za ok. 640 zł w wersji 8 GB
Mimo wszystko w dobrych pieniądzach można
  • Odpowiedz
@Dikoo: Obecnie na Linuksy to bym powiedział Radeony właśnie. Swego czasu to Nvidia była najlepszą możliwą opcją, lecz obecnie AMD poprawiło otwarty sterownik do tego stopnia, że nic nie trzeba instalować po instalacji systemu.
  • Odpowiedz