Wpis z mikrobloga

Mircy spod tagu #linux . Jest sprawa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Od jakiegoś czas noszę się z decyzją o przejściu na Linuksa. Jedyne, co mnie powstrzymuje to moja karta graficzna. Nvidia GTX960. Jak bym nie konfigurował, jakim sposobem bym nie instalował to albo od razu po instalacji, albo przy którejś aktualizacji systemu wszystko się wykłada i w najlepszym wypadku na ekranie FullHD mam rozdzielczość VGA. A zwykle mam czarny ekran i tyle. Na integrze mógłbym działać, ale irytują mnie spadki płynności przy głupim przesuwaniu okienek i animacjach pulpitu, a niestety jestem estetą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zatem, do sedna: Potrzebuję zakupić tanią kartę graficzną, najlepiej od #amd bo słyszałem, że lepiej supportuje Linuxa niż zieloni. Chodzi mi tylko o płynność działania pulpitu, nie mam zamiaru w nic grać, bo nawet nie mam na to specjalnie czasu. Ewentualnie jakiś sposób na zwiększenie płynności pulpitu na integrze (Intel Core i5-4460 desktop) albo pewny sposób na instalację sterów Nvidii, bo te Nouveau to gorzej niż na integrze ( ͡° ʖ̯ ͡°)

EDIT: no i dobrze, jakby banglało out-of-box.

Wrzucam #debian i #ubuntu bo distro stricte debianowskie zakładam.
  • 27
@Dikoo: Próbowałeś Pop_OS!? Ma wsparcie dla sterowników Nvidii i nigdy nie miałem problemów ani na 1050ti ani na 750. Bazuje na ubuntu więc bez problemu ogarniesz. Chyba jest już nawet beta bazowana na 20.04 LTS.
@LazyInitializationException: jest szansa że było to źle skonfigurowane? Bo pamiętam, że sam kiedyś myślałem, że się mi coś wysrało, a potem się okazało, że przy upgradzie z któregoś debiana na nowszą wersja kliknąłem, żeby zainstalował konfigurację Xów z paczki, co oczywiście niszczyło wszelkie zmiany jakie tam zrobiłem i wykrzaczały mi system.
@jwo_: Podpinam się, bo miałem z Ubuntopochodnymi distrami identyczne problemy. Być może źle konfigurowałem, instalowałem, sam nie wiem, internet jest pełen całkowicie różnych "how to install GPU drivers for nvidia" i każdy sposób powodował jakieś problemy :/
@Dikoo: Ogólnie przesiadka na sprzęt bez NVidii to był najlepszy krok, a konfigurowałem to jakiś czas temu, także teraz za wiele nie pomogę, bo zwyczajnie w tym już nie siedzę, ale to co pamiętam najlepiej to fakt, że na DUGu (dug.net.pl )siedzieli najbardziej pomocni goście jak chodzi o problemy około Debianowe.
@Dikoo
jak dla mnie to nawet starsze karty z przedziału 150-200zł (używane) z allegro z dobrym driverem open source od AMD, będą lepsze niż nic (czy starsze integry) lub NVidia, szczególnie jak chodzi o zastosowania typu - przeglądanie internetu, odpalanie filmów z dysku. Nawet w jakiegoś Minecrafta można pograć (chociaż z moich doświadczeń, Minetest jest lepszy do solo gierek i zżera zdecydowanie mniej pamięci i innych zasobów, no chyba że jest zima
Jedyne, co mnie powstrzymuje to moja karta graficzna. Nvidia GTX960.


@Dikoo: Mam GTX 970, praktycznie ta sama architektura chipsetu i jakoś pod Linuksem (akurat tutaj Debiana używam) wszystko ładnie śmiga (zarówno na Nouveau jeśli chodzi o modesetting i rozdziałkę monitora, bo o graniu w wymagające gry można zapomnieć, jak i na oficjalnych sterach Nvidii - tutaj już działa w 100% jak należy). Może to jakiś specyficzny sprzęt? Podaj dokładny model grafy.
@Dikoo: referencyjna czy jakiegoś producenta (mam na myśli ASUS, Gigabyte, EVGA itp.)?

Jeśli chodzi o konflikt z integrą to u mnie nie ma takiego problemu, chyba że udev na siłę ci ładuje sterownik mimo podpiętego GPU do złącza PCI-E to można go wrzucić do blacklisty w /lib/modprobe.d/, na przykład wrzucając tam plik o nazwie i915.conf z zawartością:

blacklist i915